Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Tatabányai Törvényszék K.20396/2009/14. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1952. évi IV. törvény (Csjt.) 27. §, 1995. évi CXVII. törvény (Szja. tv.) 4. §, 2004. évi CXL. törvény (Ket.) 109. §] Bíró: Vörösné dr. Vilimszky Anna

Kapcsolódó határozatok:

*Tatabányai Törvényszék K.20396/2009/14.*, Kúria Kfv.35214/2010/8. (BH 2011.4.117)

***********

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Komárom-Esztergom Megyei Bíróság a dr. A.F. ügyvéd (....) által képviselt V.Zs. (.....) felperesnek , dr. F.Zs. jogtanácsos által képviselt APEH Központi Hivatal Hatósági Főosztály Közép-Dunántúli Kihelyezett Hatósági Osztály(....) alperes ellen közigazgatási határozat felülvizsgálata iránti perében meghozta a következő

í t é l e t e t :

A megyei bíróság a. felperes kereseti kérelmét elutasítja.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy az Államnak külön felhívásra fizessen meg 55.140,-Ft (azaz:ötvenötezer-száznegyven forint) le nem rótt eljárási illetéket, továbbá alperesnek 15 napon belül bruttó 45.000,-Ft (azaz: negyvenötezer forint) perköltséget.

Az ítélet jogerős, ellene fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s :

A bíróság a peradatok alapján az alábbi t é n y á l l á s t állapította meg.

Az APEH Közép-Dunántúli Regionális Igazgatósága Magánszemélyek és Egyéni Vállalkozók Ellenőrzési Osztálya 3. ....sz. 2008.09.26. napján kelt I. fokú határozatában megismételt eljárás keretében 918.972,-Ft adóhiánynak minősülő adókülönbözetet állapított meg a felperes terhére. Ez után 459.486,-Ft adóbírságot szabott ki és 439.464,-Ft késedelmi pótlékot állapított meg és kötelezte a felperest mindezek megfizetésére. Az I. fokú határozat indoklása szerint a felperesnél a ..sz. megbízólevél alapján adóellenőrzést végeztek 2002-2004-es évekre vonatkozóan a személyi jövedelemadó adónemben. 2008. 07.30. napján készült el a jegyzőkönyv, amely az ellenőrzés megállapításait tartalmazta és az adózó a jegyzőkönyvre észrevételt tett. Az észrevételében , hogy 2002. szeptemberében a házastársával közösen vásárolták a .. sz alatti ingatlant és az általa kifizetett vételárrész helytelenül került 600.000,-Ft-ban megállapításra. Korábban már nyilatkozott és a felesége nyilatkozataiban is ez az összeg mindösszesen 250.000,-Ft volt.

Ezen ingatlan bérbeadásából a 2004. évben származó 64.000,-Ft-os bevételt állapította meg a revízió és azt, hogy ez a felperes bevallásában nem szerepel. A felperes szerint ez az állítás téves, a 2004. évi személyi jövedelemadó bevallásában 64.000,-Ft bérbeadásából származó bevételt szerepeltette, ugyanis ez az összeg egyéni vállalkozásával kapcsolatosan felmerülő költség.

Észrevételében kifejtette a felperes, hogy nem fogadta el a revízió a vizsgált időszakot megelőző 2.400.000,-Ft-os megtakarítását annak ellenére, hogy ez igazolható bankbetétekben , értékpapírokban ész készpénzben állt a rendelkezésére. A jelen vizsgálatot megelőző ellenőrzés 2.396.432,-Ft-ot elfogadott mint megtakarítást, mert ezek bizonylatokkal alá voltak támasztva és ezek az 1999.május 17. és 2000. szeptember 01. közötti időszakban történt értékpapír eladásokból származó összegek. Helytelenül helyezkedett a revízió arra az álláspontra, hogy a 2002. január 01-i pénzforgalmi mérleg nyitóállományát 0 forintban jelölte meg. Kifogásolta, hogy a revízió nem adott magyarázatot arra, hogy az alapvizsgálat által dokumentumokkal alátámasztott és elfogadott megtakarítást milyen okból nem állt módjában a későbbiekben elfogadni.

Az I. fokú határozat megvizsgálta az adózó észrevételét és megállapította, hogy kétségtelen, hogy a felperes a réti úti ingatlan vásárlása kapcsán 250.000,-Ft önrészről nyilatkozott, azonban a házastársa nem forintosítva tett nyilatkozatot, hanem akként, hogy a lakást férjével közösen fele-fele arányban vásárolták 1.200.000,-Ft önrésszel. Ebből fakadóan a fele rész a felperesnél került elszámolásra.

Változatlanul fenntartotta az I. fokú határozat a vizsgálati jegyzőkönyvben rögzítetteket, miszerint a 2004. évre ingatlan bérbeadásából a felperes jövedelmet nem vallott, sőt bejelentési kötelezettségének sem tett eleget, mert a megvásárolt ingatlant noha rendelőként használta, de amennyiben ezt költségként kívánta elszámolni akkor a 2005. évi személyi jövedelemadó bevallásában sem kellett volna szerepeltetni az ingatlan bérbeadásából származó jövedelmet.

Kitért arra az I. fokú határozat a felperes észrevételeinek mentén, hogy a felperes banki folyószámlájának 2002. évi nyitóegyenlege 46.929,-Ft volt, de változatlanul fenntartotta a revízió azt az álláspontját, hogy a megtakarításokra vonatkozóan a felperes által benyújtott bizonylatok nem alkalmasak annak bizonyítására, hogy a megtakarítás valóban az adózó rendelkezésére állt. A hatóság álláspontja szerint a felperes félreértelmezi a megtakarítás fogalmát, mert a nulla forint megtakarítás nem azt jelenti, hogy a napi életvitelköltsége nulla forint lenne, a bankszámlán lévő év eleji nyitóegyenlegen túlmenően készpénz is állhatott a felperes rendelkezésére, de ez nem minősül megtakarításnak. Ennél fogva a felperes észrevételét elutasította az I. fokú hatóság. Megállapította a személyi jövedelemadó körében az összevont adóalapba tartozó 2002.-2003.-2004. évi munkaviszonyból származó bérjövedelmeket. Megállapította az összevont adóalapba tartozó jövedelmeket, szintén 2002.-2003.-2004. évben. Ezen túlmenően megvizsgálta a felperes vagyoni helyzetét, vagyongyarapodását és ennek körülményeit és ezeket részletesen elemezte is. A felperest az őrzés során egy kérdéssorral kereste meg az adóhatóság és az új eljárás keretében ismételten megnyilatkoztatta ugyan ezen kérdéssor tekintetében. A felperes azt nyilatkozta, hogy házastársa és közte házastársi vagyonközösség áll fenn, de vagyonközösségi szerződés nincs, bevételeik, költségeik közösek és a kiadásokhoz is fele-fele részben járulnak hozzá. Az I. fokú határozatot megelőző revízió feltárta a felperes birtokában lévő ingatlanokat és a felperes és házastársa életvitelével kapcsolatos kiadásokat, az ellenőrzés alá vont időszakra vonatkozó adás-vételeket. Feltárta továbbá a felperest terhelő hitelek törlesztésére vonatkozó pénzügyi vonatkozásokat is.

Megállapította a revízió, hogy az adatok egyenként és összességében való értékelése arra enged következtetni, hogy a felperes a kiadások forrásául szolgáló jövedelmek illetve megtakarítások valós létét, összegét, hiteltérdemlő módon nem tudta igazolni , ismert kiadásai meghaladják az ismert bevételeit, ezért az Árt. 109.§ (1) bekezdése szerint becslési eljárás lefolytatása indokolt.

Megállapította az I. fokú hatóság, hogy a vizsgált időszakban két fő kereső és két fő eltartott volt a családban. A megélhetésre fordított költségek a KSH adatai alapján e háztartás típusonkénti létminimumhoz hasonlíthatók. Ennek alapján a revízió mérleget készített, az adatokat pénzforgalmi szemléletben a feltárt gazdasági események bekövetkeztének időpontjában vezette fel. Megállapította a bevételi és kiadási oldalt, és megállapította a vizsgált időszak vonatkozásában a forráshiányokat illetve forrástöbbletet. Mindezek alapján pedig arra a megállapításra jutott, hogy alaposan feltehető, hogy a felperesnek voltak olyan jövedelmei, amelyek eredete és tényleges összege ismeretlen és amelyek nyilvánvalóan a táblázatba foglalt és kiszámított kiadások összegét elérték.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!