Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

ÍH 2009.4 A TÉNYÁLLÁSHOZ KÖTÖTTSÉG SÉRELME - A MÁSODFOKÚ ÍTÉLET HATÁLYON KÍVÜL HELYEZÉSE

A tényálláshoz kötöttség sérelme a másodfokú eljárásban [Be. 352. § (1) bekezdés b) pont].

A vádlotti kihallgatás részletszabályainak alkalmazása [Be. 117. § (1)-(5) bekezdés, Be. 289-290. §].

A másodfokú nyilvános ülés megtartásának feltételei a szabályszerűen megidézett vádlott távollétében [Be. 362. § (3) bekezdés].

A másodfokú ítélet hatályon kívül helyezése megalapozatlanság miatt a harmadfokú eljárásban [Be. 399. § (5) bekezdés].

A K. Városi Ügyészség 2003. szeptember 11. napján emelt vádat az I. r. vádlott és társai ellen a Btk. 312. § (1) bekezdés a) pontja és a (3) bekezdés a) pontja szerint minősülő különösen nagy értékű vámárura elkövetett csempészet bűntette és más bűncselekmények miatt a K. Városi Bíróságon.

A K. Városi Bíróság a 2005. november 17-én kihirdetett elsőfokú ítéletében az I. r. vádlottat az ellene 1 rendbeli, társtettesként, különösen nagy értékű vámárura elkövetett csempészet bűntette miatt emelt vád alól bűncselekmény hiánya miatt felmentette.

Az ügyész az I. r. vádlott terhére fellebbezést jelentett be a felmentés miatt, a bűnösség megállapítása és büntetés kiszabása érdekében, mely jogorvoslatot a másodfokú bíróság területén működő vádhatóság fenntartott.

A másodfokon eljáró Sz. Megyei Bíróság a 2007. február 2-án megtartott nyilvános ülésen az I. r. vádlott tekintetében az elsőfokú ítéletet megváltoztatta és e vádlottat bűnösnek mondta ki 1 rendbeli, társtettesként, folytatólagosan, különösen nagy értékű vámárura elkövetett csempészet bűntettében. Ezért 540 napi tétel, 5000 Ft napi összegű, 2 700 000 Ft végösszegű pénzbüntetésre ítélte.

A másodfokú ítélet ellen az I. r. vádlott és védője jelentettek be fellebbezést a bűnösség megállapítása miatt, felmentés érdekében. A többi vádlott tekintetében jogerős ítélet született.

A D. Fellebbviteli Főügyészség átiratában a fellebbezés tanácsülésen történő elbírálását és a másodfokú eljárásban az érintett terhelt nyilvános ülésről való távolléte folytán megvalósult abszolút eljárási szabálysértés miatt az I. r. vádlott vonatkozásában a megyei bíróság ítéletének hatályon kívül helyezését és új eljárásra utasítását indítványozta.

A fellebbviteli főügyészség képviselője a harmadfokú bíróság előtt tartott nyilvános ülésen az álláspontja szerint megvalósult feltétlen eljárási hiba miatt a másodfokú ítélet hatályon kívül helyezésére irányuló indítványát fenntartotta azzal, hogy a határozat megalapozatlan is, mivel az időközbeni jogszabályváltozásra tekintettel az elkövetési érték nincs megfelelően tisztázva.

A védő a harmadfokú nyilvános ülésen a felmentésre irányuló jogorvoslatát fenntartotta.

A bejelentett perorvoslatok folytán az ítélőtábla a másodfokú bíróság ítéletét és az azt megelőző első- és másodfokú bírósági eljárást a Be. 387. § (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelően felülbírálta, figyelemmel arra, hogy a Be. 386. § (1) bekezdés a) pontja alapján a másodfokú határozat ellen a törvény biztosítja a fellebbezés jogát.

A felülbírálat során az ítélőtábla megállapította, hogy a másodfokú bíróság megsértette a tényálláshoz kötöttség szabályait [Be. 352. § (1) bekezdés b) pont], mely eljárási szabálysértés a harmadfokú eljárásban ki nem küszöbölhető, lényeges megalapozatlanságot eredményezett, így érdemi felülbírálatra a harmadfokú bíróság részéről nem kerülhetett sor.

Az eljárási szabálysértés elemzése előtt azonban az ítélőtábla elsődlegesen kiemeli, hogy a másodfokú nyilvános ülésről az I. r. vádlott távolmaradása feltétlen perjogi hibát nem valósított meg, e tény így hatályon kívül helyezési okot nem jelent. E körben a harmadfokú bíróság nem osztotta a fellebbviteli főügyészség álláspontját az alábbiakban kifejtett okok miatt.

Az iratok által tanúsított és a jogosultak által sem vitatott tény, hogy az I. r. vádlott a másodfokú bíróság előtt 2007. február 2-án tartott nyilvános ülésen szabályszerű idézés ellenére nem jelent meg és előzetesen okirattal igazolhatóan nem jelentette be, hogy az eljárási cselekményen nem kíván részt venni. A védelem a fellebbviteli főügyészi átiratra tett észrevételében ugyan hivatkozott arra, hogy a vádlott saját akaratából nem jelent meg és ezt feltehetően közölték is telefonon a másodfokú bírósággal. Erre azonban hitelt érdemlő okirat, peradat nincs, a kérdés mélyebb tisztázásához pedig bizonyításra lenne szükség, melyre a harmadfokú eljárásban nincs törvényi lehetőség [Be. 388. § (2) bekezdés]. Nem volt azonban érdemi jelentősége annak, hogy a vádlott tett-e bejelentést vagy sem, mert a Be. 362. § (3) bekezdése alapján a nyilvános ülés a szabályszerűen megidézett vádlott távollétében is megtartható volt.

A Be. 361. § (1) bekezdése kimondja, hogy a másodfokú bíróság a fellebbezés elintézésére nyilvános ülést tart, kivéve, ha az ügy tanácsülésen intézhető el, vagy tárgyalást kell tartani. A (2) bekezdés szabályai szerint a másodfokú bíróság a nyilvános ülésen az a) pontnak megfelelően az elsőfokú bíróság ítéletének megalapozatlansága esetén megállapíthatja a hiánytalan, illetőleg helyes tényállást, ha az az iratok tartalma vagy ténybeli következtetés útján lehetséges. A törvényhely b) pontja alapján pedig az ügyben a vádlottat a büntetéskiszabási körülmények további tisztázása érdekében meghallgathatja.

A Be. 361. § (3) bekezdése szabályozza a nyilvános ülés előkészítése, kitűzése kapcsán végzendő perviteli teendőket. A másodfokú bíróság a vádlottat, valamint kötelező védelem esetén a védőt idézi.

A Be. 67. § (1) bekezdésből következik, hogy az idézett vádlott megjelenése az eljárási cselekményen kötelező, az idézett az idézést kibocsátó hatóság előtt köteles megjelenni.

A Be. 362. § (3) bekezdése a másodfokú eljárás speciális szabályaként azonban lehetővé teszi, hogy a bíróság a nyilvános ülést a szabályszerűen megidézett vádlott távollétében is megtarthassa, ha a nyilvános ülés eredményeként megállapítható, hogy a meghallgatása nem szükséges, a fellebbezés felülbírálható.

E törvényi szabályozás jogpolitikai indoka és célja az eljárás gyorsítása. A garanciális védelmi jogok biztosítottak, mivel a vádlott előtt ismert az eljárási cselekmény határnapja, szuverén döntése, hogy meg kíván-e jelenni vagy sem.

Az ítélőtábla nem értett egyet az általa egyébként a jogirodalomból ismert és a fellebbviteli főügyészség észrevételében szereplő azon állásponttal, mely szerint a nyilvános ülés megtarthatósága szempontjából a fellebbezési tárgyalásra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni akkor, ha a másodfokú bíróság a vádlott meghallgatását nem tartja indokoltnak [Be. 361. § (1) bekezdés a) pont] de az elsőfokú ítélet tényállásának részleges megalapozatlanságát az iratok tartalma alapján orvosolja [törvényhely b) pont].

Ilyen jogértelmezés a törvény szövegéből nem vezethető le, a büntető eljárásjogban pedig kiterjesztő értelmezésre, analógiára nincs lehetőség.

A Be. 362. § (1) bekezdése kétségtelenül rögzíti, hogy a nyilvános ülés előkészítésére és megtartására a tárgyalásra (366. §) vonatkozó szabályokat kell alkalmazni azzal, hogy az ügy előadása - ha azt a jelenlévők nem kérik - mellőzhető.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!