Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2003.4.145 A tényállás megállapítása szempontjából a közvetett bizonyíték valamely tény bizonyítására akkor alkalmas, ha a bizonyítandó tényen kívül minden más tény lehetősége kizárt;

ezért, ha az ügyben a bűnösség irányába mutató közvetlen bizonyíték nincs, és a rendelkezésre álló közvetett terhelő bizonyítékok kétséget kizáró módon csak arra adnak következtetési alapot, hogy a bűncselekményt a vádlottak is elkövethették, de a terhelő adatok alapján a vádlottak tagadását megcáfolni nem lehet, és további bizonyítékok beszerzésére nincs mód: a vádlottakat az ellenük emelt vád alól bizonyítottság hiányában fel kell menteni [Be. 5. § (3) bek., 60. § (1) bek., 214. § (3) bek. b) pont].

A megyei bíróság az 1998. november 17-én meghozott ítéletével az I. r., a II. r. és a III. r. vádlottakat a nyereségvágyból elkövetett emberölés bűntette miatt ellenük emelt vád alól - bebizonyítottság hiányában - felmentette.

A vád szerint a három vádlott 1997. augusztus 27-én éjszaka behatolt a 83 éves sértett házába, a sértettet bántalmazták, megszúrták, végül megfojtották, és az aranyékszereit, valamint a rézbojlerét eltulajdonították.

Az ítéletben megállapított tényállás szerint augusztus 27-én délután az I. r. vádlott bútorvásárlás céljából a sértett házában járt, bútort nem vásárolt, de megállapodott a sértettel, hogy másnap újból felkeresi, lefesti a gázcsöveket, és ennek ellenében megkapja tőle a rézbojlert.

Másnap reggel el is ment a sértett házához, ott azonban hiába csöngetett, senki nem nyitott kaput, ugyanis előző éjszaka a sértettet egy vagy több személy megölte. A rendelkezésre álló bizonyítékok alapján nem volt megállapítható, hogy a bűncselekményt a vádlottak követték el.

Az ítélet ellen az ügyész mindhárom vádlott terhére - a felmentésük miatt, elítélésük végett - fellebbezést jelentett be.

A legfőbb ügyész a fellebbezést fenntartotta, és az ítéletnek megalapozatlanság, és téves indokolás miatt történő hatályon kívül helyezését, és az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítását indítványozta.

A Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét felülvizsgálva azt állapította meg, hogy a fellebbezés alaptalan.

Az elsőfokú bíróság az eljárási szabályokat betartva folytatta le az eljárást, és az ítéletének az indokolása is megfelel a perrendi szabályoknak.

A bíróság az ügyfelderítési kötelezettségének túlnyomó részben eleget tett, kihallgatta mindazokat, akik a rendelkezésre álló adatokból következtetve a tényállás tisztázásához felhasználható tényről tudomással bírhattak.

Az ügyben felmerült és különös szakértelmet igénylő minden kérdés tisztázásához szakértőket vett igénybe, ahol szükséges volt, a kiegészítő szakvéleményt is beszerezte.

A felderítés egyetlen hiányossága az volt, hogy a bíróság a tárgyaláson nem hallgatta meg az igazságügyi vegyész szakértőt, annak ellenére, hogy az írásban adott szakvélemény alapján nem lehetett egyértelműen megítélni a szakértő által megvizsgált bizonyítékok együttes bizonyító erejét. A Legfelsőbb Bíróság ezt a hiányosságot a fellebbezési tárgyaláson a szakértő meghallgatásával pótolta, így az ügy felderítése a lehetséges mértékig hiánytalanul megtörtént.

Sajátossága az ügynek, hogy a vádlottak bűnösségére közvetlen bizonyíték nincs, és a közvetett bizonyíték is rendkívül kevés.

Az I. r. vádlott bűnösségére utaló egyetlen bizonyíték az, hogy a vádlott ujjnyomát a cselekmény helyszínén, a konyhaszekrényen megtalálták, és a nyomozás során, amikor megkérdezték, az I. r. vádlott hallgatott arról, hogy amikor délután a lakásban járt, a konyhaszekrényt a nyom feltalálási helyén megérintette.

A bíróság szerint az I. r. vádlott bűnösségének a bizonyítására ez a tény nem elegendő, mivel nemcsak a vádlottal, hanem bárkivel megtörténhetett volna, hogy az eltelt hosszabb idő után nem emlékszik pontosan arra, hogy a lakásban járva mit, hol érintett meg, ezért a vádlott is megfoghatta délután a szekrényt, akkor is, ha utóbb arról nem tett említést.

A bíróság álláspontja helytálló, a helyességét a következő meggondolás is alátámasztja.

Ha az I. r. vádlott elkövetője lett volna a bűncselekménynek, akkor a kihallgatásakor és a bizonyítási kísérlet során az lett volna az érdeke, hogy délutánra tegye azoknak a nyomoknak a létrejöttét is, amelyek éjszaka, a cselekmény idején keletkeztek, és megmutasson minden helyet, ahol a kezétől nyom maradhatott. A vádlott magatartása azonban ellenkező volt azzal, amit az elkövető érdeke megkívánt volna, s ez ellentmond a vád azon feltevésének, hogy a vádlott szándékosan hallgatott a szekrény megérintéséről, ami amellett szól, azért nem beszélt róla, mert elfelejtette.

Mivel a szekrény megfogásának az elhallgatásából az elkövetőnek semmi előnye nem származott volna, az I. r. vádlott szándékos hallgatásából sem lehetne olyan következtetést levonni, hogy elkövetője volt a bűncselekménynek, következésképpen a szekrény megfogásának az elhallgatása a bűnösség bizonyítására még szándékos hallgatás esetén sem alkalmas, vagyis közömbös tény.

A közvetett bizonyíték valamely tény bizonyítására csak akkor alkalmas, ha a bizonyítandó tényen kívül minden más tény lehetőségét kizárja; a vádlott ujjnyoma a vádlott bűnösségét akkor bizonyítaná, ha az csak a bűncselekmény elkövetése során kerülhetett volna a konyhaszekrényre.

A nyom délután való keletkezését az zárhatná ki, ha olyan helyen lenne - pl. a szekrény belsejében -, ahol a szekrényt a vádlott a sértett jelenlétében nem foghatta volna meg.

A helyszíni szemle során készített egyik fényképen a nyomozók megjelölték az ujjnyom feltalálásának a helyét, amelyből megállapítható, hogy az ujjnyom a konyhaszekrény egyik ajtajának külső felületén, a földtől kb. 80-90 cm magasságban volt.

Nem lehet kizárni, hogy a vádlott ezen a helyen a sértett jelenlétében is megérinthette a szekrényt, ezért a megtalált ujjnyom az I. r. vádlott bűnösségének a bizonyítására önmagában nem elegendő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!