Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2002.12.482 Korlátozott lakáshasználatot eredményező károkozás miatt érvényesített vagyoni és nem vagyoni kárigény elbírálásának szempontjai [Ptk. 339. § (1) bek., 355. § (4) bek.].

Az I-II. r. alperesek 1997-ben vásárolták meg a perbeli lakóépület tetőterét, és ott építkeztek. A lakóház cseréptetejét 1997 novemberében megbontották, és a felperesek III. emeleten levő 1,5 szobás lakásának nagyszobája felett alakították ki a lakás nyitott teraszát. A felperesek bejelentésére az önkormányzat városüzemeltetési osztályának képviselője 1997. december 12-én helyszíni ellenőrzést tartott, és az ügyintéző megállapította, hogy a felperesek lakásának nagyszobájában 2 db 30x40 cm-es nagyságú beázási nyom található. Az önkormányzat jegyzője az 1997. december 31-én kelt határozatával felszólította az építtető alpereseket a tetőtéri ingatlanon a terasz vízszigetelésének elvégzésére. Az alperesek a munkát elvégeztették; ezt az 1998. január 15-én tartott helyszíni szemrevételezés során a városüzemeltetési iroda képviselője megállapította.

A felperesek 1998. január 21-én újabb beázást jelentettek az önkormányzatnál. A városüzemeltetési iroda megbízottja az újabb szemle alapján megállapította, hogy a korábbi beázási folt még nagyobb lett, felülete felhólyagosodott, és az ellenőrzés ideje alatt is folyamatosan csöpögött a víz. Az elkészített szigetelés tehát nem megfelelő, illetőleg a kivitelező nem szüntette .meg a hiba valódi okát. A jegyző az 1998. január 22-én kelt határozatával 20 000 forint pénzbírságot szabott ki, és kötelezte az alpereseket a tetőterasz szigetelésének elvégzésére 1998. január 26-ig. Az I-II. r. alperesek a határozatban foglaltaknak eleget tettek. A városüzemeltetési iroda képviselője 1998 áprilisában ellenőrizte a munkát, amikor az ideiglenes fedést a teraszról lebontották az I-II. r. alperesek. Ekkor nagyobb mennyiségű víz szétöntése után beázást nem tapasztaltak.

felperesek már a folyamatban levő perben bejelentették, hogy 1998. december 15-16-án újból beázott a lakásuk. A városüzemeltetési iroda ekkor előírta az alperesek részére a kúpcserepek végének lezárását és a terasz bádogszegélyének tömítését. Ezt az I-II. r. alperesek elvégeztették, a munkát a hatóság 1999 márciusában ellenőrizte, és annak elvégzését megállapította.

A felperesek módosított keresetükben a nagyszoba károsodásának kijavításával és a lakás korlátozott használatával járó vagyoni, valamint a családi életükben jelentős események méltóképpen való megünneplésének elmaradásával kapcsolatos nem vagyoni kárigényüket érvényesítették, és az alperesek egyetemleges marasztalását kérték.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a III. r. biztosító társaság alperessel szemben a keresetet elutasította, de az I-II. r. alpereseket egyetemlegesen kötelezte 204 500 forint és ebből 124 500 forint után 1998. november 1-jétől, míg 30 000 forint után 1998. szeptember 1-jétől járó késedelmi kamat megfizetésére. Ezt meghaladóan a felperesek keresetét az I-II. r. alperesekkel szemben is elutasította.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezett részét részben megváltoztatta, és az I-II. r. alpereseket további 105 000 forint és ennek 1998. július 15-től járó kamata megfizetésére kötelezte. Ezt meghaladóan az ítélet fellebbezett részét azzal hagyta helyben, hogy a marasztalás összegét 204 500 forintról 216 500 forintra, ezen belül 124 500 forintról 136 500 forintra, az elsőfokú ítéletben megjelölt kamatfizetés kezdő időpontjának a változatlanul hagyása mellett kijavította.

A másodfokú bíróság is tényként állapította meg, hogy az I-II. r. alperesek építkezése során a felperesek lakásának nagyszobája többször, 1997. december 12-én, 1998. június 21-én és 1998. december 15-én beázott, az elvégeztetett javítási munkák ellenére. A javítás költségét 50 000 forintban határozta meg azzal, hogy ennek megfizetésével a felperesek oldalán gazdagodás nem következett be, mert az 1996-ban elvégzett festés ellenére már 1997 decemberében ismét szükségessé vált a javítás. A felperesek lakásának használata a beázás miatt korlátozott volt, a felperesek a nagyszobát nem tudták használni, és arra kényszerültek, hogy a félszobában lakjanak. Miután a lakáshasználatnak vagyoni értéke van, a felperesek károsodása megállapítható. Azt azonban a rendelkezésre álló bizonyítékok nem erősítik meg, hogy a felperesek március végétől október elejéig, hét hónapon át állandó jelleggel a hétvégi házukban tartózkodtak. A korlátozott lakáshasználattal felmerülő kárigényüket ezért erre az időszakra is érvényesíthetik. A családi eseményeknek az otthonukban való megünneplése, az e körben kialakult szokásuk pedig bizonyított volt, és a születésnapok sorából kiemelkedő hetvenedik, illetőleg az ötvenedik házassági évforduló megünneplésének az elmaradása mindenképpen olyan hátrány, amely azoknak más helyszínen való megtartása esetén is fennállana. Az I-II. r. alperesek ezért a Ptk. 355. §-ának (4) bekezdése alapján kötelesek a felperesek 291 500 forint vagyoni és 30 000 forint nem vagyoni kárának a megtérítésére.

A jogerős ítélet felülvizsgálatát az I-II. r. alperesek kérték. A jogszabálysértést az ítélet megalapozatlanságában jelölték meg. Álláspontjuk szerint a bíróságok a tényállást iratellenesen állapították meg, és a megalapozatlan tényállásból téves jogi következtetéseket vontak le. Arra hivatkoztak, hogy a felperesek lakásában csak 1997. novemberétől 1998. január 21-ig terjedő időben volt beázás, és az ebből eredő károk kijavítására 30 000 forint megtérítése indokolt. Ennek megfizetését vállalták. A további javítási költség megítélésével azonban a felperesek alaptalanul gazdagodnának. A nem vagyoni kárigényük is alaptalan, mert a családi ünnepek elmaradása nem hozható okozati összefüggésbe a lakás beázásával, de 1998. nyarán már megfelelő szellőztetéssel, illetőleg a beázási hiba kijavításával a nagyszoba rendeltetésszerű használatra alkalmassá tehető lett volna. A lakás korlátozott használhatósága miatt indokolatlan a vagyoni kár megítélése is, mert emiatt a felperesek vagyonában mérhető csökkenés nem volt, és elmaradt haszon sem mutatható ki. Vitatták az I-II. r. alperesek a felperesek lakásában 1998 decemberében tapasztalt penészesedésnek az 1997 novemberében bekövetkezett beázással való okozati összefüggését, és utaltak a bizonyítás anyagára. Iratellenesnek tartották a jogerős ítéletnek azt a ténymegállapítását, hogy korabeli iratok bizonyítják az 1998. június 21-i és 1998. december 15-i beázásokat. Kérték ezért a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és a felperesek kárigényének 30 000 forint feletti elutasítását.

A felperesek ellenkérelmükben a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérték.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!