Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1997.4.158 Az ugyanazon sértett sérelmére, azonos alkalommal elkövetett erőszakos közösülés és a szemérem elleni erőszak bűntettének az anyagi bűnhalmazata látszólagos; ezért a cselekményt egységesen erőszakos közösülés bűntetteként kell minősíteni, és a szemérem elleni erőszak bűntette vonatkozásában külön felmentő ítéleti rendelkezésnek nincs helye [Btk. 12. § (1) bek., 197. § (1) bek., 198. § (1) bek.].

A városi bíróság az I. r. vádlottat bűnösnek találta erőszakos közösülés bűntettében, rablás bűntettében, súlyos testi sértés bűntettének kísérletében, 6 rb. részben társtettesként elkövetett lopás bűntettében, 4 rb. társtettesként elkövetett lopás vétségének kísérletében, valamint 5 rb. részben társtettesként elkövetett lopás vétségében; ezért halmazati büntetésül mint többszörös visszaesőt 10 évi fegyházbüntetésre és 10 évre a közügyektől eltiltásra ítélte.

Az ítélet ellen az I. r. vádlott és védője a büntetés enyhítése érdekében fellebbezett.

Az erőszakos nemi közösülést illetően a tényállás és az első fokú ítélet jogi indokolása a következő:

Az I. r. vádlott egy lopott kerékpárral a szomszéd község felé indult. Egy buszmegállóban meglátta az autóbuszra váró sértettet. A közepes fokban ittas állapotban levő vádlott elemlámpával világítva odament a megállóban várakozó sértetthez, a szemébe világított, majd az igazolványainak átadására szólította fel azt követően, hogy a pontos időről érdeklődött. Mivel a sértett nem volt hajlandó átadni részére az igazolványát, ezért a vádlott továbbhaladt, majd rövid idő múlva, elemlámpát már nem használva, visszatért az autóbusz-megállóhoz. A sértett észlelve a kerékpár közeledését, rosszat sejtve, az úttest ellenoldali részére indult, mivel ott a rokonai laktak. Ekkor a vádlott leszállva a kerékpárról, a sértett után haladt, ököllel megütötte, és a buszmegálló oldalára visszahúzta, majd a segítségért kiabáló sértettől pénzt követelt, aki a további bántalmazást elkerülendő, átadott neki 2500 forintot. A pénzt a vádlott átvette, a dulakodás során azonban a földre ejtette, de ezt sem a bűncselekmény során a vádlott, sem a helyszíni szemle során a rendőrök nem találták meg.

A vádlott ezt követően a sértettet az útról a szántóföld felé vezető részén a ruhájánál fogva a földre lehúzta, és itt a sértett további bántalmazása közepette letépte róla nadrágját, és a harisnyanadrágját is elszakítva, nemi szervét közösülési szándékkal a lemeztelenített sértett nemi szervéhez érintette. Eközben azzal fenyegette a sértettet, hogy a nála levő késsel leszúrja, de kés elővételére nem került sor, valójában a vádlottnál nem is volt kés. Behatolásra azonban a vádlott ittassága miatt nem került sor, ezért a vádlott a sértettre térdelt, és nemi szervét a sértett szájába tette, hogy így próbáljon meg kielégülni. Ez sem vezetett azonban eredményre, ezért a vádlott felhagyott ezzel a magatartásával is, és meglátva a sértett nyakában az arany nyakláncot, követelte, hogy azt a sértett adja át neki. Ekkor ismét kilátásba helyezte, hogy a nála levő kést használni fogja. A sértett az eddigi történtek hatására és az ismételt fenyegetés miatt a láncot átadta a vádlottnak. Miután a vádlott a nyakláncot megszerezte, a sértettet hátrahagyva, a kerékpárjával eltávozott, majd az aranyláncot értékesítette. A sértett a vádlott bántalmazása következtében a jobb szemgolyó és a szemhéj zúzódásos sérülését szenvedte el, mely sérülés gyógytartama 8 napon belüli, a bántalmazás módjára és helyére figyelemmel azonban súlyosabb, töréses sérülés is bekövetkezhetett volna.

A Legfelsőbb Bíróság iránymutató eseti döntései értelmében az azonos alkalommal az ugyanazon sértett sérelmére megvalósított szemérem elleni erőszak és erőszakos közösülés esetén csak az erőszakos közösülés bűntette állapítható meg, míg az 5 évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegetett szemérem elleni erőszak bűntettét a 2 évtől 8 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő erőszakos közösülés magában foglalja, azaz a két cselekmény között látszólagos anyagi halmazat létesül, így a szemérem elleni erőszak büntetlen utócselekménynek minősül, és csak súlyosító körülményként értékelhető (BDJ 9034. sz. jogeset).

Az 1993. évi XVII. törvény 45. §-a az 1993. május 15-e után elkövetett szemérem elleni erőszak vonatkozásában a büntetési tételt felemelte, és így a Btk. 198. §-ának (1) bekezdésében meghatározott bűntett büntetési tétele azonossá vált az erőszakos közösülés bűntettének az alapesetével, azaz 2 évtől 8 évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegetett. A két bűncselekmény büntetési tételének a parafikációja felvetheti a halmazati minősítés lehetőségét. A bíróság álláspontja szerint azonban, mivel mindkét bűncselekmény védett jogi tárgya a nő nemi életének szabadsága, és mivelhogy az adott esetben is csak anyagi halmazatról van szó, és azt is csak látszólagosnak tekintendő az állandó bírói gyakorlatot is figyelembe véve - továbbra is büntetlen utócselekményként kell értékelni az ugyanazon alkalommal, ugyanazon sértett sérelmére megvalósított erőszakos közösülés és szemérem elleni erőszak esetében az utóbbit.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!