Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.20595/2011/11. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 201. §, 237. §] Bírók: Kollár Márta, Puskás Péter, Tamáné dr. Nagy Erzsébet

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.25830/2008/23., Fővárosi Ítélőtábla Pf.21179/2010/5., *Kúria Pfv.20595/2011/11.*

***********

Pfv.VI.20.595/2011/11.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Pickl Ágnes ügyvéd által képviselt I. r. és II. r. felpereseknek a Lajer Ügyvédi Iroda ügyintéző: dr. Lajer Zsolt ügyvéd által képviselt I. r., az Oppenheim Ügyvédi Iroda ügyintéző: dr. Cselédi Zsolt ügyvéd által képviselt II. r. és III. r. alperesek ellen szerződés érvénytelenségének a megállapítása iránt a Fővárosi Bíróságnál 8.P.25.830/2008. szám alatt megindított és másodfokon a Fővárosi Ítélőtábla 6.Pf.21.179/2010/5. számú ítéletével befejezett perében a jogerős ítélet ellen a II. III. alperesek részéről előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán, 2011. november 8-án meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítélet felülvizsgálattal támadott rendelkezését - a perköltségek viselésére is kihatóan - hatályon kívül helyezi, a Fővárosi Bíróság 8.P.25.830/2008/23. számú ítéletét részben megváltoztatja és kötelezi a II. és III. r. alpereseket, hogy egyetemlegesen fizessenek meg az I. és II. r. felpereseknek mint egyetemleges jogosultaknak a P. X/2 hrsz. alatt nyilvántartott ingatlan birtokbavételével egyidejűleg 4.400.000 azaz (Négymillió-négyszázezer) forintot.

Az elsőfokú bíróság ítéletének a perköltségek viselésére vonatkozó rendelkezését megváltoztatja és kötelezi a felpereseket, hogy 15 napon belül egyetemlegesen fizessenek meg az I. r. alperesnek 540.000 (Ötszáznegyvenezer) forint, a II. és III. r. alpereseknek ugyancsak 540.000 (Ötszáznegyvenezer) forint elsőfokú eljárási költséget, továbbá felhívásra az államnak 702.000 (Hétszázkettőezer) forint elsőfokú eljárási illetéket.

Kötelezi a II. és III. r. alpereseket, hogy fizessenek meg az állam javára külön felhívásra 198.000 (Egyszázkilenvennyolcezer) forint elsőfokú eljárási illetéket.

Kötelezi a felpereseket, hogy 15 napon belül egyetemlegesen fizessenek meg az I. r. alperesnek 270.000 (Kettőszázhetvenezer) forint, a II.- III. r. alpereseknek mint egyetemleges jogosultaknak ugyancsak 270.000 (Kettőszázhetvenezer) forint fellebbezési eljárási költséget, továbbá felhívásra az államnak 702.000 (Hétszázkettőezer) forint fellebbezési illetéket.

Kötelezi a II. és III. r. alpereseket, hogy fizessenek meg az államnak külön felhívásra 198.000 (Egyszázkilnecvennyolcezer) forint fellebbezési illetéket.

Kötelezi a felpereseket, hogy egyetemlegesen fizessenek meg a II. és III. r. alpereseknek 15 napon belül 165.000 azaz (Százhatvanötezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget, továbbá felhívásra az államnak 660.000 azaz (Hatszázhatvanezer) forint felülvizsgálati illetéket.

Kötelezi a II. és III. r. alpereseket, hogy fizessenek meg az államnak külön felhívásra 264.000 azaz (Kettőszázhatvan-négyezer) forint felülvizsgálati illetéket.

I n d o k o l á s :

Az I. r. alperes mint hitelező és az I.-II. r. felperesek mint adósok 2006. október 25-én 18.000.000 forint összegnek a folyósítás napján vételi árfolyamon számolt svájci frank ellenértékére kölcsönszerződést kötöttek. Ezt a szerződést óvadékkal, a felperesek tulajdonában álló P., X/2 hrsz-ú ingatlanra alapított önálló zálogjoggal, és ugyanerre az ingatlanra vonatkozó vételi joggal is biztosították. Az opciós megállapodásban rögzítettek szerint a vételi jog gyakorlásának a feltétele, hogy a kölcsönszerződésben meghatározott felmondási esemény bekövetkezzen, vagyis a hitelezőnek az adósokkal szemben lejárt és ki nem egyenlített követelése álljon fenn. A megállapodás tartalmazta azt is, hogy a jogosult a vételi jog gyakorlására harmadik személyt jelölhet ki. A felperesek írásbeli nyilatkozattal lemondtak a kölcsönszerződés és az ingatlanon fennálló önálló zálogjogot alapító szerződés, valamint a vételi jogot tartalmazó megállapodás megtámadásának jogáról.

A felperesek ingatlana már a kölcsönszerződés megkötésekor is meg volt terhelve, a felperesek a kölcsönt éppen a korábbi hitelek kiváltására vették fel. A kölcsönszerződés megkötése előtt készített értékbecslés szerint az ingatlan tehermentes értéke 40.000.000 forint lett volna, az úgynevezett likviditási értéke, tehát az az érték amelyet a hitelező a gyors eladási kényszer miatt határoz meg eladási árként, 28.000.000 forint volt. A vételi jogról rendelkező szerződés azt tartalmazta, hogy a felek az ingatlan eladási árát a likviditási eladási ár 70 %-ában határozzák meg, ennek összege 19.600.000 forint volt.

A felperesek a fizetési kötelezettségüknek több ízben nem tettek eleget, a hitelező a nála óvadékként elhelyezett összegből elégítette ki a követelését, a későbbiekben azonban ez már nem nyújtott fedezetet. A felperesek a hitelező fizetési felszólításait nem vették át, az "nem kereste" jelzéssel érkezett vissza a hitelezőhöz. Erre tekintettel a hitelező I. r. alperes 2008. június 17-én a kölcsönszerződést azonnali hatállyal felmondta. Ugyanezen a napon a felperesekkel szemben fennálló összesen 18.418.244 forint követelését 19.000.000 forint ellenében engedményezte a II. és III. r. alperesekre, emellett a II. és III. r. alpereseket kijelölte a vételi jog gyakorlására. A II. - III. r. alperesek éltek e jogukkal és a földhivatal a II. - III. r. alperesek tulajdonjogát a perbeli ingatlanra bejegyezte.

A felperesek keresetükben a vételi jogra vonatkozó megállapodás, illetve a vételi jog gyakorlása folytán létrejött adásvételi szerződés érvénytelenségének a megállapítását kérték. Elsődlegesen a vételi jogról szóló megállapodás színlelt voltára hivatkoztak. Állították emellett, hogy a vételár meghatározása az I. r. alperes üzleti szabályzatának tisztességtelen feltétele alapján történt meg, a vételár nem tükrözi az ingatlan valós forgalmi értékét. A vételár emellett sérti a szolgáltatások egyenértékűségét előíró jogszabályi rendelkezést, emiatt semmis. Álláspontjuk szerint a vételi jogról szóló megállapodás érvénytelensége folytán a vételi jog gyakorlására sem kerülhet sor, így a létrejött adásvételi szerződés is érvénytelen.

A felperesek a létrejött adásvételi szerződést is megtámadták a Ptk. 201. § (2) bekezdése alapján, a szolgáltatás és ellenszolgáltatás feltűnő aránytalansága miatt. Álláspontjuk szerint az, hogy a kölcsönszerződés megkötésekor e szerződés megtámadásának jogáról lemondtak, érvénytelen, hiszen a megtámadási jogról csak a megtámadási jog megnyílta után lehet érvényesen lemondani. Kérték, hogy a bíróság a Ptk. 237. § (1) bekezdése szerint állítsa helyre a szerződéskötés előtt fennállott állapotot, ennek keretében kérték a II. és III. r. alperesek tulajdonjogának törlését és a felperesek tulajdonjogának visszajegyzését. Előadták, hogy a feltűnő értékaránytalanság kiküszöbölését nem kérik, ezen jogkövetkezmény alkalmazása ellen tiltakoznak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!