Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.21514/2010/6. számú határozata kiürítés (INGATLAN kiürítése) tárgyában. [1993. évi LXXVIII. törvény (Lakástörvény) 24. §, 25. §] Bírók: Harter Mária, Kiss Mária, Rédei Anna

Pfv.VIII.21.514/2010/6.

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a ... Ügyvédi Iroda (ügyvédi iroda címe; ügyintéző: dr. Jaczkovics László Gábor ügyvéd) által képviselt felperesnek (felperes címe) az ... Ügyvédi Iroda (ügyvédi iroda címe; ügyintéző: dr. Irsevics Krisztián ügyvéd) által képviselt alperes (alperes címe) ellen ingatlan kiürítése iránt a Budai Központi Kerületi Bíróság előtt 9.P.XII.23.481/2008. számon megindított, és a Fővárosi Bíróság 47.Pf.640.287/2009/5. számon hozott jogerős ítéletével befejezett perében a felperes 16. sorszámú felülvizsgálati kérelme folytán a 2011. március 10. napján megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta és kihirdette az alábbi

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 15.000 (Tizenötezer) forint + ÁFA felülvizsgálati perköltséget.

A felperes személyes illetékmentessége folytán előzetesen le nem rótt felülvizsgálati eljárási illetéket az állam, saját felülvizsgálati perköltségét a felperes maga viseli.

I n d o k o l á s :

2000. szeptemberében a felperes mint bérbeadó és az alperes mint bérlő határozatlan időre szóló bérleti szerződést kötött a perbeli, cím alatti lakásra vonatkozóan. A jogviszony kezdete 2000. április 2 volt. A felek rögzítették a bérleti díjat illetve a különszolgáltatások díját, amely összeget a bérlő havonta, előre, egyösszegben, legkésőbb a hónap 10. napjáig volt köteles megfizetni.

Az alperesnek lakbér és egyéb díjak tekintetében fizetési hátraléka keletkezett. Ezért 2006. augusztus 18-án a felperes fizetési felszólítást küldött a részére azzal, hogy a 2006. július 31-i összesítő nyilvántartásának felülvizsgálata alapján megállapította, hogy a bérleményben bérleti díj címén 22.940 forint (két hónap) hátralékot tart nyilván. Felszólította az alperest a hátralék rendezésére. Egyben tájékoztatta, hogy a levél kézhezvételét követő 8 napon belül van lehetősége annak rendezésére, ennek eredménytelensége esetére figyelmeztette a mulasztás következményeire. A felszólító levél "nem kereste" postai jelzéssel érkezett vissza a feladóhoz. A felperes a felszólító levelet szó szerint azonos tartalommal 2006. szeptember 7-i keltezéssel ismét postázta az alperes részére, s ez a levél is "nem kereste" jelzéssel érkezett vissza 2006. szeptember 23-án. A felperes 2006. október 9-én kelt levelében az alperes lakásbérleti jogviszonyát 2006. november 30. napjára felmondta, mely levél szintén "nem kereste" jelzéssel érkezett vissza a felpereshez.

A felperesnek az alperes ellen ingatlan kiürítése iránt indított keresete alapján a megismételt eljárásban a Budai Központi Kerületi Bíróság a 2009. szeptember 9-én kelt 9.P.XII.23.481/2008/12. számú ítéletével a felperes keresetét lényegében azzal utasította el, hogy a 2006. szeptember 7-i fizetési felszólás tartalmilag nem felelt meg az 1993. évi LXXVIII. törvény (Ltv.) 24.§ (1) bekezdésében és 25.§ (1) bekezdésében foglaltaknak, így az erre alapított felmondás nem érvényes, nem alkalmas a jogviszony megszűntetésére.

A felperes fellebbezése folytán a Fővárosi Bíróság a 2010. május 4-én kelt 47.Pf.640.28762009/5. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Döntése indokai szerint helytállóan állapította meg az elsőfokú bíróság, hogy az Ltv. 25.§ (1) és (5) bekezdésében írt törvényi határidők megtartása a 2006. szeptember 7-én kelt felszólító levélre tekintettel állapíthatók meg, a felmondás ezért alakilag megfelelt az Ltv. rendelkezéseinek. A felmondás érvényességét azonban

- az alperesi ellenkérelemben foglaltakra figyelemmel - tartalmi szempontból is vizsgálni kellett. Így azt, hogy a felszólító levél és a felmondó levél közlésének időpontjában valóban fennállt-e az alperesnek kéthavi, a 2006. július 31-i összesítő szerinti hátraléka, s e kéthavi hátraléknak a 2006. július 31-ét megelőző időpontra vonatkozóan kellett fennállnia. Felmondani ugyanis kizárólag arra a jogsértő magatartásra alapítottan lehet, amelyre a felszólítás vonatkozott. Más időszakban keletkezett hátralék esetében - még ha az összegében azonos is a felszólításban megjelölt bérhátralék összegével - a rendeltetésszerű joggyakorlás elvéből következően újabb fizetési felszólításnak kell megelőznie a felmondást, mert csak így kerülhet az alperes abba a helyzetbe, hogy a pontosan megjelölt hátralékos időszakban keletkezett hátralék tekintetében annak esetleges korábbi megfizetését tisztázza, igazolja, elhárítva ezzel a ténylegesen fennálló tartozás megfizetésén túl a felmondás hátrányos jogkövetkezményét. A másodfokú bíróság megállapította, hogy a 2006. szeptember 7. napján postára adott fizetési felszólítás időpontjában valóban fennállt az alperesnek kéthavi hátraléka a 2006. március és augusztusi hónapokra (amit október 3. napján fizetett meg). Az augusztus havi díjtartozás azonban nem képezhette a 2006. július 31. napjáig keletkezett hátralék részét, mert azt csak augusztus 10. napjáig kellett megfizetni az alperesnek. A felmondó levél tartalma a peradatok szerint nem felelt meg a valóságnak, mivel 2006. október 9-én (a felmondás postára adásának napja) 2006. július 31-ig csak egyhavi, a 2006. március hónapra vonatkozóan keletkezett hátraléka állt fenn az alperesnek. A másodfokú bíróság álláspontja szerint helytálló jogkövetkeztetésre jutott az elsőfokú bíróság amikor megállapította, hogy a felmondás tartalmilag nem felelt meg az Ltv. vonatkozó rendelkezéseinek.

A jogerős ítélet elleni felülvizsgálati kérelmében a felperes jogszabálysértésre hivatkozással a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és a jogszabályoknak megfelelő határozat meghozatalát kérte. Álláspontja szerint a bíróság helytelenül értelmezte a felszólító levelek tartalmát, ami nemcsak a jogszabályokkal, hanem a bírói gyakorlattal is ellentétes. A felperesi felszólítás és felmondás az Ltv. szigorú szabályainak alakilag mindenben megfelelt. Tájékoztatta az alperest arról, hogy a felperesnek a 2006. július 31-i összesítő nyilvántartása szerint bérleti díj címén hátraléka áll fenn 22.940 forint (két hónap) erejéig. A levél egy adott időpontban fennálló statikus tényszámot rögzített, mely a tartozás hóvégi záró-nyilvántartását tükrözte, és amelyet az alperes sem vitatott. Utalt arra, hogy az alperestől valamennyi felszólítás "nem kereste" jelzéssel érkezett vissza. Amennyiben az alperes a küldeményt átvette és megismerte volna bármelyik levél tartalmát, úgy lehetősége lett volna tájékozódni afelől, hogy pontosan miből áll a tartozása.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!