Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2002.787 A munkavállaló munkaviszonyt megszüntető akaratnyilatkozatának minősül, ha a munkáltató értesítése nélkül a munkahelyéről elfogadható indok nélkül huzamosabb ideg távol marad [Mt. 103. § (1) bek., Pp. 206. § (1) bek.]

A felperes keresetében az alperesnek a munkaviszonyát rendkívüli felmondással megszüntető jognyilatkozata jogellenességének megállapítását, és elmaradt munkabére, valamint az Mt. 100. § (4) bekezdése alapján 10 havi átlagkeresete megfizetését kérte.

A munkaügyi bíróság ítéletével megállapította, hogy az alperes jogellenesen szüntette meg a felperes munkaviszonyát, amely az ítélet jogerőre emelkedésekor szűnik meg. Kötelezte az alperest elmaradt munkabér, kettő havi átlagkereset és ezek kamatai megfizetésére. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

Az elsőfokú ítéleti tényállás szerint az 1998. április 7-e óta varrónőként foglalkoztatott felperes 2000. június 16-án és 17-én keresőképtelen volt, ezt követően közel egy hónapig 2000. július 10-éig az alperesnél nem jelent meg munkavégzésre. Emiatt az alperes a július 10-ei bérfizetési napon megjelent felperessel szóban rendkívüli felmondást közölt, és ezzel a megszüntetési jogcímmel kiadta a munkaviszony megszüntetésével összefüggő igazolásokat.

Az alperes a perben arra hivatkozott, hogy a munkaviszonyt valójában a felperes szüntette meg, amit az is alátámaszt, hogy 2000. július 3-án munkanélküli ellátásért folyamodott.

A munkaügyi bíróság e tényállás alapján vizsgálta, hogy a munkaviszonyt melyik fél szüntette meg. Abból a körülményből indult ki, hogy a munkaviszony megszüntetése iránt a munkáltató intézkedett, ezért ennek jogszerűségét vizsgálta. Megállapította, hogy a szóban közölt jognyilatkozat emiatt jogellenes, ezért az alperest elmaradt munkabérben és a formai okból jogellenes intézkedés miatt kettő havi átlagkeresetben marasztalta.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság ítéletével az elsőfokú ítélet fellebbezett részét megváltoztatta, és a keresetet teljes egészében elutasította.

A másodfokú bíróság részbizonyítás keretében ismét meghallgatta a felperest, valamint az alperes könyvelőjét. Megállapította, hogy nem bizonyítható, miszerint a felperes munkanélküli járadék igénylés céljából megkereste volna a munkaügyi hivatalt. Elfogadhatatlannak találta a felperes állítását arról, hogy telefonon érdeklődött a munkahelyén, s miután egy meg nem nevezett munkatársa a varroda leállásáról tájékoztatta, az alperes telefonértesítését várta. A másodfokú bíróság bizonyítottnak találta, hogy a felperes hosszabb ideig a munkahelyén elfogadható indok nélkül nem jelent meg, külföldi nyaralásra is elutazott, és nyilatkozata szerint az igazolatlan távolmaradás következményeivel "egyáltalán nem törődött". Mindezek alapján úgy ítélte meg, hogy a munkaviszonyt a felperes szüntette meg, ezért az alperes tévesen és feleslegesen közölt rendkívüli felmondást.

A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet "megváltoztatását", és a keresetének helyt adó, az elsőfokú ítéletet helybenhagyó határozat hozatalát kérte, mert álláspontja szerint a másodfokú bíróság megsértette az Mt. 3. §-át, 89. §-át, 96. §-át, valamint a Pp. 215. §-át. Érvelése szerint a munkaviszony ráutaló magatartással nem szüntethető meg. Arra is hivatkozott, hogy a másodfokú bíróság a tényállást iratellenesen állapította meg, mivel amikor a felperes az engedély nélkül kivett szabadságáról visszatért, a varrodában nem folyt munka. Téves, mert kizárólag az alperes ügyvezetője nyilatkozatán alapul, hogy a felperes nem volt elérhető. A másodfokú bíróság továbbá túlterjeszkedett a kereseti kérelmen a felperes magatartása értékelésével, amit az alperes maga sem minősített munkaviszonyt megszüntetőnek. Álláspontja szerint alperesi viszontkereset hiányában a másodfokú bíróság csupán az alperes munkaviszonyt megszüntető magatartását vizsgálhatta volna.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte. A felperes több mint három hetes igazolatlan mulasztása mellett a felperes rosszhiszemű eljárására is hivatkozott.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

Az Mt. 89. §-a és 96. §-a a munkaviszony jogszerű megszüntetése feltételeit szabályozza, ezért a kereset megalapozottsága elbírálásához a bíróságok törvénysértés nélkül vizsgálhatták mind a felperes mind pedig az alperes magatartását abból a szempontból, hogy az eredményezhette-e a munkaviszony megszüntetését, függetlenül annak jogszerűségétől. A felperes ezzel kapcsolatos jogi érvelése tehát téves.

A felperes által a perben és a felülvizsgálati kérelmében vitássá nem tett tény, hogy 2000. június 18-ától július 10-éig a munkából igazolatlanul távolmaradt, külföldre utazott nyaralni a szüleivel, és hazaérkezése után sem jelentkezett munkavégzésre, a július 10-ei bérfizetési napon is csupán a munkabéréért ment be az alpereshez.

A másodfokú bíróság az életszerűség és a logika szabályai alapján a perben rendelkezésre álló bizonyítékok mérlegelésével törvénysértés nélkül következtetett arra, hogy a felperes magatartása a munkaviszonyt megszüntető (fenntartani nem kívánó) szándékára utalt. A felperes saját felróható magatartása miatt maradt huzamosabb ideig távol a munkahelyétől, az alperesnek a hollétéről nem volt semmilyen tudomása. A másodfokú bíróság helyesen fejtette ki, hogy elfogadhatatlan a felperes védekezése arról, miszerint a varroda néhány napos leállásáról hallomásból értesülése alapján az alperes értesítését várta, és együttműködési kötelezettsége ellenére a munkáltatónál személyesen nem tájékozódott. A másodfokú bíróság a felperes magatartása értékelésénél helyesen emelte ki azt a nyilatkozatát, miszerint a távolmaradása következményeivel nem törődött, ezért a magatartásával azt bizonyította, hogy a munkaviszonyából eredő kötelezettségeit magára nézve már nem tartja kötelezőnek. A másodfokú bíróság ebből eredő következtetése tehát megalapozott, mely szerint a felperes bizonyított magatartásából - mellyel kapcsolatosan a perben bizonyítási indítványa nem volt - a munkaviszony munkavállaló által történt megszüntetése állapítható meg. A már megszűnt munkaviszony tekintetében a munkáltató nem hozhat joghatályos intézkedést, következésképpen az ennek jogellenességére alapított keresetet el kellett utasítani. A munkaviszony megszüntetése tekintetében nincs tehát jelentősége a munkáltató téves értékelésének a saját jognyilatkozatát illetően. A másodfokú bíróság ezért megalapozottan változtatta meg a felperes magatartása értékelése mellőzése miatt téves jogkövetkeztetésre jutó elsőfokú bíróság ítéletét.

Mindebből következően a Legfelsőbb Bíróság - a felülvizsgálati kérelemben hivatkozott jogszabálysértés hiányában - a jogerős ítéletet a Pp. 275/A. § (1) bekezdése alapján hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Mfv. I. 11.352/2001/3. sz.)