A Fővárosi Ítélőtábla Mf.31067/2023/10. számú határozata érvénytelenség megállapítása tárgyában. [1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 46. §] Bírók: Kovács Edit, Kulisity Mária, Vajas Sándor
A határozat elvi tartalma:
A munkaszerződésben és a munkáltató adatvédelmi tájékoztatójában is rögzítésre került, hogy a munkáltató eszközein tárolt adatokat nem lehet magáncélú e-mailcímre, eszközre lementeni. A felek között a munkaviszony közös megegyezéssel történő megállapodás is tartalmazta a titokvédelmi előírást. A munkavállaló megtévesztette a munkáltatót, amikor nem tájékoztatta arról, hogy a megállapodás aláírását megelőzően saját e-mail címére üzleti titkokat tartalmazó e-maileket küldött. Ennek következtében a megállapodás érvénytelen.
Kapcsolódó határozatok:
Fővárosi Törvényszék M.70874/2021/33., *Fővárosi Ítélőtábla Mf.31067/2023/10.*, Kúria Mfv.10117/2023/8. (BH 2024.5.117), 3420/2024. (XI. 28.) AB végzés
***********
Fővárosi Ítélőtábla
mint másodfokú bíróság
1.Mf.31.067/2023/10.
A Fővárosi Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság a Szecskay Ügyvédi Iroda jogi képviselő címe.; ügyéntéző: dr. Grósz Katalin ügyvéd) által képviselt felperes (felperes címe) felperesnek, a a Dr. Reőthy Balázs egyéni ügyvéd (jogi képviselő címe1) által képviselt alperes (alperes címe) alperes ellen közös megegyezés érvénytelenségének megállapítása iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék 14.M.70.874/2021/33. számú ítélete ellen, az alperes 35. számú fellebbezése folytán meghozta a következő
í t é l e t e t:
A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.
Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 1.606.500 (egymillió-hatszázhatezer-ötszáz) forint + Áfa másodfokú perköltséget.
Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg az esedékesség napjáig az államnak - a Nemzeti Adó- és Vámhatóság illetékbevételi számlájára - 2.500.000 forint (kétmillió-ötszázezer) forint fellebbezési illetéket. Az illetékfizetési kötelezettség e határozat jogerőre emelkedését követő 60 napon válik esedékessé.
Az ítélet ellen további fellebbezésnek nincs helye.
I n d o k o l á s
Az elsőfokú bíróság által megállapított ítéleti tényállás
[1] A felek között 2016. június 16. napján jött létre munkaviszony, ügyvezetői munkakör betöltésére, 25.000 euro távolléti díjjal. A felperes fő tevékenysége szoftver nagykereskedelem. Az alperes munkakörének ellátásához a felperes által biztosított e-mail cím1, míg a privát levelezésére a e-mail cím2 e-mail címeket használta.
[2] A munkáltató Adatvédelmi Tájékoztatója szerint az eszközökre, valamint az felperes által üzemeltetett közös meghajtókra az alkalmazott kizárólag a munkájához, illetve az felperes -hez, annak tevékenységéhez kapcsolódó dokumentumokat, adatokat jogosult lementeni és tárolni. Az alkalmazott köteles a számítógépen tárolt munkával kapcsolatos dokumentumokat, adatokat a központi meghajtóra is lementeni. Az eszközökön, valamint az felperes által üzemeltetett közös meghajtókon magáncélú dokumentumok nem tárolhatóak. Az alkalmazottak nem jogosultak munkával kapcsolatos dokumentumokat menteni saját eszközökre. Az felperes az alkalmazottak használatába adott eszközökről és a rajtuk található adatokról nem készít biztonsági másolatot.
[3] A felperes az alperes lemondását indítványozta 2019. április 5. napján, mivel a vezetői képességeivel nem volt elégedett. A munkáltató a 2019. április 8-án tartott taggyűlésen az határozat száma határozattal az alperest az ügyvezetői tisztségéből azonnali hatállyal visszahívta.
[4] A felek tárgyaltak a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetéséről. A felek a munkaviszonyt közös megegyezéssel a 2019. április 9. napján kelt megállapodással megszüntették. A megállapodás tartalmazta, miszerint az alperes köteles titoktartásra, az adatok, iratok, eszközök visszaszolgáltatására. Az alperes négyhavi alapbérének megfelelő 100.000 euró és 10.000 euró összegű megállapodási díjra jogosult. A felperes felmentette az alperest a versenytilalmi kötelezettsége alól.
[5] A munkaszerződésében az alperes vállalta, hogy a munkaviszonya fennállása alatt és annak megszűnését követően is (időbeli korlátozás nélkül) a munkája során, illetve a munkaviszonyával összefüggésben a tudomására jutott, a munkáltatóra, és a munkáltató tevékenységére vonatkozó üzleti titoknak minősülő adatot vagy információt üzleti titokként megőrzi. A titoktartási kötelezettség körébe tartoztak különösen a technológiára, a termékekre, a munkáltató üzleti, vagyoni helyzetére, továbbá munkavállalóira, szerződéseire, üzleti partnereire, részvényeseire és ügyfeleire vonatkozó adatok és információk. Az alperes a munkaszerződésében azt is vállalta, hogy minden, a munkáltató által átadott eszközt, a munkáltató működésére vonatkozó adatot, fájlt és dokumentumot az utolsó munkavégzési napon visszaszolgáltat a munkáltató részére. Ennek megfelelően a munkaviszony közös megegyezéssel történő Megállapodás 5. pontjában azt is rögzítették a felek, hogy a megszűnés napján az alperes átadja a felperes részére a munkaviszonya alatt keletkezett iratokat, számítógépen tárolt munkáltatóval kapcsolatos adatokat, illetve átad minden, az ehhez való hozzáféréshez szükséges jelszót vagy kódot.
[6] A felperes 2019. április 11. napján szerzett tudomást arról, hogy az alperes az utolsó munkában töltött napját közvetlenül megelőző munkaszüneti napon a Megállapodás aláírását megelőzően 2019. április 7. napján 10 óra 23 perc és 13 óra 49 perc között három és fél órán keresztül 316 db üzleti titkokat is tartalmazó elektronikus levelet továbbított a e-mail cím1 munkahelyi e-mail címéről a e-mail cím2 privát e-mail címére. A továbbított elektronikus levelek kb. kétszáz mellékletet tartalmaztak. A jogosulatlanul továbbított e-mailek és azok mellékletei különösen szenzitív adatokat tartalmaztak, így a felperes hosszútávú üzleti tervét, eladási adatokat, költségvetést, előzetes költségbecsléseket tartalmazó pénzügyi adatokat, a felperes ügyfeleivel, vásárlóival, üzleti partnereivel, üzleti stratégiáival kapcsolatos információkat, a felperes által fejlesztett termékekkel kapcsolatos minőségbiztosítási folyamatokkal kapcsolatos információkat és fogyasztói visszajelzéseket, továbbá a tervezett vállalatfelvásárlási tranzakcióval kapcsolatos információkat.
[7] A felperes 2019. április 15. napján taggyűlést tartott, melyen határoztak arról, hogy a felperes megtámadja az alperes jogviszonyát közös megegyezéssel megszüntető Megállapodást és a jogviszonyt azonnali hatályú felmentéssel megszüntetik. Ezen dokumentumok aláírására munkatársat hatalmazták meg. A felperes 2019. április 25. napján megtámadta a Megállapodást. Az alperes a 2019. május 21. napján kelt e-mail üzenetében közölte, hogy a megtámadást nem fogadja el.
[8] A felperes eljárást indított az ország-ban az Észak-Kaliforniai Kerületi Bíróság előtt, mely 2019. április 25. napján megtiltotta az alperesnek a saját i-cloud fiókjába átküldött az alperes tulajdonát képező információk felhasználását, továbbítását vagy nyilvánosságra hozatalát.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!