A Kúria Kfv.37926/2020/4. számú precedensképes határozata kereskedelmi igazgatási ügyben indult jogvita tárgyában. [2017. évi I. törvény (Kp.) 20. §] Bírók: Sperka Kálmán, Sugár Tamás, Vitál-Eigner Beáta
A határozat elvi tartalma:
Lényeges az ügy érdemi elbírálására kiható jogszabálysértésnek minősül, ha a közigazgatási bíróság nem értesíti a perbelépés lehetőségéről az ismert érdekeltet.
Kapcsolódó határozatok:
Fővárosi Törvényszék K.701348/2020/13., *Kúria Kfv.37926/2020/4.*
***********
A Kúria
mint felülvizsgálati bíróság
végzése
Az ügy száma: Kfv.III.37.926/2020/4.
A tanács tagjai: Dr. Sperka Kálmán a tanács elnöke, Dr. Sugár Tamás előadó bíró, Dr. Vitál- Eigner Beáta
A felperes: ...
A felperes képviselője: ...
Az alperes: alperes neve...
Az alperes képviselője: ...
A per tárgya: kereskedelmi igazgatási ügyben indult jogvita
A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fel: a felperes
A felülvizsgálati kérelem száma: 14.
Az elsőfokú bíróság neve, határozatának kelte és száma: Fővárosi Törvényszék 2020. szeptember 15-én hozott 6.K.701.348/2020/13. számú ítélete.
Rendelkező rész
A Kúria a Fővárosi Törvényszék 6.K.701.348/2020/13. számú ítéletét hatályon kívül helyezi és az elsőfokú bíróságot új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára utasítja.
A felperes felülvizsgálati eljárásban felmerült perköltségének összegét 190.500 (százkilencvenezer-ötszáz) forintban állapítja meg.
A végzés ellen felülvizsgálatnak nincs helye.
Indokolás
A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás
[1] A perben nem álló L. M. Bt. (a továbbiakban: . Bt.) kérelmére az elsőfokú kereskedelmi hatóság a 2017. december 12-én kelt és másnap jogerőre emelkedett határozatában működési engedélyt adott a B. V. H.utca és V. utca sarkán található L. áruházra, amely még december hónapban megkezdte működését.
[2] A felperesi társasház több kérelmet terjesztett elő az illetékes elsőfokú kereskedelmi hatóság felé, amelyekben sérelmezte hogy a közvetlenül érintett, az áruházzal szemben lévő társasház tulajdonosait az engedélyezési folyamatba ügyfélként nem vonták be valamint a társasház előtti úttesten és járdán zajló rakodás közlekedési torlódást, zajt és rezgést okoz a társasházban. A felperes kérte ügyfélként történő bevonását és az üzlet működési engedélyének visszavonását.
[3] A kijelölés folytán eljárt B. F. Ú. Ö. P. H.a 2019. április 3-án kelt . számú elsőfokú határozatában a felperesnek az üzlet működésével kapcsolatban kereskedelmi hatósági intézkedés megtételére vonatkozó kérelmét elutasította.
[4] A felperesi fellebbezést elbíráló alperes a 2019. november 26-án hozott ...... számú határozatában az elsőfokú határozatot helybenhagyta. Az indokolás szerint az engedélyezési eljárás lefolytatásakor a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) volt hatályban, amelynek irányadó jogszabályhelyeit együtt értelmezve a kereskedelmi tevékenységének végzésének feltételeiről szóló 210/2009 (IX.29.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Rendelet) irányadó rendelkezéseivel megállapítható, hogy a felperest nem kellett ügyfélnek tekinteni, mert a társasház a közterületi utca miatt nem közvetlenül határos az üzlet helyszínével. Másfelől az eljárás során a felperes nem jelezte érdekeltségét, nem nyújtott be ügyféli jogállás elismerése iránt beadványt, és mivel a működési engedélyezési eljárásban nincs hatásterület- vizsgálati kötelezettség, illetve ügyfél- felkutatási kötelezettség, ezért az ott eljárt elsőfokú hatóságnak a működési engedély kiadása előtt nem kellett a felperes ügyféli jogállását vizsgálnia.
[5] Az, hogy a működési engedélyezési eljárásba nem kerültek bevonásra a szomszédos ingatlanok tulajdonosai nem jelenti azt, hogy az abban hozott döntés megsemmisíthető, a L. jóhiszeműen szerezte meg a működési engedélyt.
A kereseti kérelem
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!