Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1999.7.296 Ha a vádlott elfogatóparanccsal kerül kézre, de az elfogatóparancs kibocsátására a szükséges előfeltételek hiányában került sor, az előzetes letartóztatásának elrendelése indokolatlan [Be. 92. § (1) bek. a)-c) pont, 119. §, 115/1973. (IX. 11.) IM ut. 1. § (1) és (2) bek., 4. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság a Be. 92. §-a (1) bekezdésének a) pontjában írt okból a vádlott előzetes letartóztatását elrendelte.

Az elsőfokú végzés ellen a vádlott jelentett be fellebbezést az előzetes letartóztatás megszüntetése végett.

A megyei főügyész a városi bíróság végzésének a helybenhagyását indítványozta.

A megyei bíróság az elsőfokú bíróság végzését részben megalapozatlannak találta, mivel a városi bíróság az elfogatóparancs útján előállított vádlottat kellő részletességgel nem hallgatta meg, és nem vizsgálta az elfogatóparancs kibocsátásának előzményeit és körülményeit. Ebből következően nem is volt abban a helyzetben, hogy tisztázhassa: a vádlott megszökött, avagy elrejtőzött-e az ellene folyamatban levő büntetőeljárás elől, illetőleg reális-e a jövőben a szökés, elrejtőzés veszélye. Ezért a megyei bíróság bizonyítást rendelt el, amelynek során meghallgatta a vádlottat, és részben az iratokból megkísérelte tisztázni a vádlott ellen kibocsátott elfogatóparancs előzményeit, valamint a vádlott elfogásának körülményeit. A másodfokú tárgyaláson lefolytatott bizonyítás során megállapítást nyert, hogy a vádlott viszonylag rövid ideig tartózkodott külföldön - akkor sem a véglegesség szándékával -, ezután Magyarországra hazatért, hosszú ideig rokonainál élt és dolgozott, emellett azonban állandó, bejelentett lakására - ahol a szülei is éltek - hazalátogatott. Mindebből nem vonható le az a következtetés, hogy a vádlott a büntetőeljárás elől megszökött vagy elrejtőzött volna. Az a tény - amelyre az elsőfokú bíróság a végzésében hivatkozik -, hogy a vádlott hosszabb idő után csak elfogatóparancs útján került kézre, ez esetben önmagában nem alapozza meg az előzetes letartóztatás elrendelhetőségét, annál is kevésbé, mert ebben az ügyben - az iratokból megállapíthatóan - az elfogatóparancs kibocsátásának a feltételei nem valósultak meg.

A terhelt tartózkodási helyének felkutatásáról, valamint az elfogatóparancs kibocsátása terén a bíróságokra háruló feladatokról szóló 115/1973. (IK. 11.) IM utasítás 1. §-ának (1) bekezdése szerint: "Ha a bíróság idézése a terheltnek azért nem volt kézbesíthető, mert a kézbesítő jelentése szerint a terhelt a bíróság által megjelölt címen ismeretlen, vagy onnan ismeretlen helyre távozott, a terhelt bejelentett lakásának közlése iránt a BM Nyilvántartó Központi Lakcím Osztályát kell megkeresni", a (2) bekezdés értelmében pedig: "Ha a terheltnek a Lakcím Nyilvántartó Osztály által közölt lakcíme megegyezik a bíróság által ismert címmel, a terhelt e lakóhelye szerint illetékes városi rendőrkapitányságot kell megkeresni annak megállapítása és közlése végett, hogy a terhelt a közölt címről miért nem volt idézhető, bejelentett lakásáról elköltözött-e, ha igen, hová, milyen célból és mennyi időre." Az említett utasítás 4. §-ának (1) bekezdése értelmében a bíróság akkor bocsát ki elfogatóparancsot, ha a vádlott a büntetőeljárás elől megszökött vagy elrejtőzött, illetőleg tartózkodási helyének megállapítása végett a fentebb idézett 1. § szerinti intézkedések nem vezettek eredményre, feltéve, hogy az eljárás szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény miatt folyik.

A városi bíróság az 1997. július 10-re kitűzött tárgyalásra a vádlott rendőri elővezetését rendelte el, miután az előző tárgyalásra szabályszerű idézésre nem jelent meg. A rendőrség az elővezetést nem tudta foganatosítani, a tárgyalást megelőzően közölte az eljáró bíróval, hogy a vádlott nem tartózkodik a lakhelyén, a hozzátartozói szerint külföldön van.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!