Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Budapest Környéki Törvényszék M.70022/2020/33. számú határozata kártérítés (BALESETI kártérítés) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 164. § (1) bek.] Bírók: Kutasi Istvánné, Maschl Ildikó, Paulin István László

Kapcsolódó határozatok:

*Budapest Környéki Törvényszék M.70022/2020/33.*, Fővárosi Ítélőtábla Mf.31118/2021/7., Kúria Mfv.10161/2021/3. (BH 2022.8.215)

***********

Budapest Környéki Törvényszék

Munkaügyi Kollégiuma

27.M.70.022/2020/33.

A Budapest Környéki Törvényszék Munkaügyi Kollégiuma a dr. Plesz-Balogh Anikó ügyvéd (cím6) által képviselt Felperes1 (cím2 felperesnek - a dr. Bányai Judit ügyvéd (Cím7) által képviselt alperes cím1) alperes ellen baleseti kártérítés és sérelemdíj iránt indított perében meghozta a következő

í t é l e t e t :

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 350.000,- (háromszázötvenezer) Ft perköltséget.

A 345.000,- (háromszáznegyvenötezer) Ft elsőfokú és 460.700,- (négyszázhatvanezer-hétszáz) Ft másodfokú illetéket, valamint az 544.940,- (ötszáznegyvennégyezer-kilencszáznegyven) Ft állam által előlegezett költséget az állam viseli.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 nap alatt fellebbezésnek van helye, amelyet a Fővárosi Ítélőtáblához címezve, jelen bíróságon kell elektronikus úton benyújtani.

Tájékoztatja a bíróság a peres feleket, hogy a másodfokú bíróság az ítélet ellen irányuló fellebbezést tárgyaláson kívül bírálhatja el, ha az elsőfokú bíróság ítéletét a Pp. 251. §-ban, illetve a 252. § (1) és (2) bekezdésében meghatározott okból kell hatályon kívül helyezni, ha a fellebbezés csak a perköltség viselésére vagy összegére vonatkozik, a meg nem fizetett illeték vagy az állam által előlegezett költség megfizetésével kapcsolatos, csak a teljesítési határidővel kapcsolatos, csak az ítélet indokolása ellen irányul, vagy ha a másodfokú bíróság megítélése szerint - tekintettel a fellebbezési (csatlakozó fellebbezési) kérelemben, illetve ellenkérelemben foglaltakra - az ügy eldöntése tárgyaláson kívül is lehetséges.

Ha a fellebbezés csak a perköltség viselésére vagy összegére vonatkozik, a meg nem fizetett illeték vagy az állam által előlegezett költség megfizetésével kapcsolatos, a teljesítési határidővel kapcsolatos, vagy csak az ítélet indokolása ellen irányul, a felek tárgyalás tartását kérhetik, illetve a fellebbezési határidő lejárta előtt előterjesztett közös kérelmük alapján a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálása kérhető.

I n d o k o l á s

A bíróság a lefolytatott bizonyítási eljárás adatai - a peres felek nyilatkozatai, a felperes személyes meghallgatása, tanú5, tanú6, tanú7 tanú4, tanú8 és tanú9 tanúk vallomása, név igazságügyi munkavédelmi mérnökszakértő szakvéleménye és annak szóbeli és írásbeli kiegészítései, továbbá a perben csatolt okirati bizonyítékok - alapján az alábbi tényállást állapította meg:

A felperes 1977 óta autószerelő, mestervizsgája van. Az alperes út- és csatornaépítéssel foglalkozik. A felperes az alperessel 2013. október 28-án létesített munkaviszonyt, tehergépkocsivezető munkakörre, havi bruttó 155.000,- Ft személyi alapbér fejében.

Az alperes a 2014. január 29-én kelt munkahelyi kockázatelemzésében az anyagkitermelő és anyagmozgató járművekkel történő munkavégzés - ezen belül a szállítójárművel történő munkavégzés során a rakomány rögzítése, ponyvázása, rakományon történő munkavégzés -vonatkozásában elvégezte a kockázatértékelést, kockázatbecslést. A rakomány rögzítése, ponyvázása tekintetében kockázatként értékelte a rakományról leesést, a lábsérülést és az egyéb sérüléseket, előírva, hogy a rakomány rögzítése és szállítás előtti ponyvázás előtt a járművezető a rakományra fellépve és a rakományon tartózkodva köteles a rögzítési és ponyvázási feladatot elvégezni, a szállító jármű biztonsági előírásai és a rakomány rögzítési és ponyvázási biztonsági utasítás szerint. A biztonsági utasítás és a gépkönyv előírásait betartva a sérülések kockázata elfogadható szintre csökkenthető.

Az alperes utasítást készített 2014. január 27. napján az anyagkitermelő és anyagmozgató járművek biztonsági előírásairól, amely a ponyvázás tekintetében tartalmazza, hogy amennyiben a menetszél a rakományt megbonthatja, a rakományt le kell ponyvázni. A ponyva rögzítését csak a jármű mellett állva szabad végezni, gumipókos ponyvarögzítési megoldás esetén a gumipók beakasztása, illetve kiakasztása során egyik kézzel a gumipókot feszesen kell tartani, a másik kézzel a kampót ki- és beakasztani. A kampó beakasztása után minden esetben meg kell győződni annak megfelelőségéről (nem látható helyen kitapintással, jól látható helyen szemrevételezéssel), amíg a munkát végző a gumipók kampójának megfelelő rögzítéséről nem győződött meg, addig azt egyik kézzel feszesen kell tartani, megakadályozva a kiakadás esetén történő felcsapódást. A rakományon és a járművön is a rögzítésre alkalmas, megfelelő rögzítő helyeket kell kialakítani.

Az alperes rendszeresen - minden évben január hónapban, több turnusban - munkavédelmi oktatásban részesítette a munkavállalóit, amelyről munkavédelmi oktatási tematika és oktatási napló készült. A felperes 2015. január 29-én részt vett a név1 munkavédelmi megbízott által tartott 1 órás ismétlődő munkavédelmi oktatáson. A munkavédelmi oktatásokon a helyes ponyvázási technika, illetőleg az azzal kapcsolatos veszélyek és azok elkerülése érdekében való teendők időről időre szóba kerültek.

Az alperes a munkavégzéshez több fajta gépjárművet használt. A felperes által a balesetet megelőzően rendszeresen vezetett gépjármű ponyvázásánál a gumipókokat fix beakasztási helyekre (karikákba/gyűrűkbe) kellett beakasztani.

A felperes 2015. február 21-én a alperes röv. neve cím10 alatti telephelyén a rendszám1 frsz-ú márkanév tehergépkocsi rakfelület ponyvázását végezte. A ponyvázás előtt a tehergépkocsit a plató lenyitható oldalfalának felső szintjéig homokkal megrakodták, ezután a felperes megkezdte a rakomány ponyvázását. A teherautó ponyvája a fülke és a rakfelület között fixen rögzítve van, erről a pontról kell a ponyvát a rakfelületre kihajtani, ezután az oldalsó és hátsó részeit a ponyvához rögzített kampós végű gumipókokkal a rakfelület alsó részéhez rögzíteni. A gumipók egyik fele a ponyvához van fixen rögzítve, a másik felén pedig kampó található. A rögzítés során a gumipókot a kampós vége segítségével, a ponyvát és a gumipókot megfeszítve kell a rakfelület alatt futó U alakú perembe beakasztani. A felperes négy kampó beakasztását követően, az ötödik kampó beakasztása után ellenőrizte, hogy megfelelő helyre, stabilan beakasztotta-e a kampót. Ehhez kissé meghajolva a rakfelület alá betekintett, ekkor a rosszul beakasztott kampó kifordult a helyéről és felcsapódva a felperes bal szemébe ütődött. Balesetét jelentette munkahelyi vezetőjének, majd felesége kórházba szállította.

A balesetet követően az alperes által felvett munkabaleseti jegyzőkönyv és a sérült meghallgatási jegyzőkönyvében foglaltak szerint a baleset a ponyva rögzítése közben következett be, a balesetet kiváltó különleges esemény a gumipók kiakadása, a sérülést okozó érintkezés a gumipók felcsapódása, személyi tényezőként óvatlan munkavégzés került rögzítésre. A munkabaleseti jegyzőkönyv szerint a balesethez vezető ok az volt, hogy a rakfelület alatt a kampó rosszul volt beakasztva, így amikor a felperes a gumipókot elengedte, az megfeszülve a kampót kifordította a helyéről. Megállapítást nyert, hogy a baleset óvatlan munkavégzés miatt következett be, az óvatlan munkavégzést azzal indokolta a vizsgálatot végző munkavédelmi megbízott, hogy a baleset elkerülhető lett volna, ha a sérült a gumipókot nem engedi el, amíg meg nem győződött annak biztonságos rögzítéséről. A baleset vizsgálata során az alperes megállapította, hogy a baleset idején a látási körülmények megfelelően voltak, a sérült a munkavégzéshez szükséges mechanikai bőr védőkesztyűt viselte. A védőkesztyű a gumipókkampó biztonságos megfogását és rögzítését nem befolyásolta. A sérült részére volt védőszemüveg biztosítva, azonban a munkavégzéshez védőszemüveg használata nem volt szükséges. A telephely munkaterülete és az ott lévő eszközök nem akadályozták a gépkocsi biztonságos körbejárhatóságát, és az azon történő munkavégzés biztonságát. A felperes elmondása szerint a rakfelület alatti perem a teherautó mellett állva csak kissé lehajolva látható, ezért a beakasztás során a beakasztást megelőzően két kézzel kitapintotta a beakasztási helyet, ezután a kampót beakasztotta és elengedés után, miközben hajolt fel a kampó a helyéről kiugorva a bal szemét megütötte. Véleménye szerint a baleset elkerülhető lett volna, ha a teherautó plató oldalfalán vagy a rakfelület alatt fix beakasztási pont van kialakítva a gumipók kampója részére. A felperes a munkabaleseti jegyzőkönyvet és a meghallgatásáról felvett jegyzőkönyvet aláírta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!