Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2009.7.212 A felszámolási nemperes eljárás része a felszámoló előtt lefolytatott szakasz is, ezért - a Cstv. eltérő rendelkezése hiányában - a felek és képviselőik azokat az iratokat is megtekinthetik, amelyek ebben a szakaszban kerültek a felszámolóhoz [1991. évi XLIX. tv. (Cstv.) 6. §; Pp. 3. § (6) bek., 119. §].

Az ügynek a jogerős végzésben megállapított és a felülvizsgálati kérelemben foglaltakra figyelemmel összegezett tényállása a következő:

Az adós gazdálkodó szervezet ellen 2003. április 2-ai kezdő időponttal indult felszámolási eljárásban az adós vagyonáról a felszámoló által benyújtott 3. számú közbenső mérleget a hitelező 2006. május 11-én vette át. Az erre tett, 2006. május 15-én kelt észrevételében kérte a felszámolótól a b) kielégítési kategóriában nyilvántartott hitelezői igényeknek a korábbi közbenső mérlegekhez képest bekövetkezett változásaira vonatkozó részletes információk közlését. A felszámoló válaszában a 3. számú közbenső mérleg fordulónapjáig folyamatban volt bírósági peres és nemperes eljárásokat jelölte meg a változások okaként, anélkül azonban, hogy a kérdéses hitelezői igények jogalapjára, illetve az azokkal érintett eszközökre kiterjedő tájékoztatást adott volna. Ezt további két levélváltás követte a hitelező és a felszámoló között, melynek eredményeként a felszámoló a 2006. július 21-én kelt válaszában iratbetekintési lehetőséget biztosított a hitelezőnek, amelyre előre egyeztetett időpontban, az adós telephelyén 2006. augusztus 9-én került sor.

A hitelező ezt követően a felszámoló mulasztására hivatkozva 2006. augusztus 14-én nyújtotta be kifogását a bírósághoz, melyben arra hivatkozva kérte az iratbetekintés engedélyezését, hogy a 2006. augusztus 9-ei személyes találkozás alkalmával a felszámoló nem tett eleget kötelezettségének, és nem biztosított hozzáférést a b) kategóriás hitelezői igények tényleges fennálltát és jogszerűségét igazoló dokumentumokhoz.

A felszámoló a kifogásra tett érdemi nyilatkozatában előadta, hogy a Cstv. 5. § (1) bekezdése szerint csak a hitelezői választmány, valamint a hitelezői követelések több mint 10%-ával rendelkező hitelezők kérésére köteles tájékoztatást nyújtani, így a kifogást előterjesztő hitelezővel szemben e kötelezettsége nem áll fenn.

Az elsőfokú bíróság a kifogást elutasította, mely döntését azzal indokolta, hogy a Cstv.-nek a hitelezők tájékoztatását szabályozó 5. § (1) bekezdése, valamint az 50. § (5) bekezdése sem határoz meg a felszámolót terhelő olyan kötelezettséget, melynek alapján az egyes hitelezőknek tájékoztatást kellene nyújtania. Álláspontjának alátámasztására hivatkozott a Legfelsőbb Bíróságnak a tájékoztatási kötelezettséggel kapcsolatos eseti döntéseiben foglaltakra is.

A hitelező fellebbezése folytán a másodfokú bíróság az elsőfokú végzést megváltoztatta, és kötelezte a felszámolót, hogy a b) kategóriában nyilvántartott hitelezői igényekkel kapcsolatos iratok megtekintését, azokról saját költségen kivonat, másolat készítését - szükség esetén előzetes írásbeli titoktartási nyilatkozat benyújtását követően - előre egyeztetett időpontban biztosítsa a hitelező részére.

Döntése indokolásában kifejtette, hogy a Cstv. 5. § (1) bekezdés a) pontja, valamint 50. §-a valóban nem teremtenek kötelezettséget a felszámoló oldalán a hitelezők külön-külön történő tájékoztatására, ellenben a Cstv. 6. § (2) bekezdése alapján megfelelően alkalmazandó Pp. 119. § (1)-(2) bekezdése - amennyiben szükséges, titoktartási nyilatkozat megtétele mellett - irat betekintési jogot biztosít a hitelezőknek a felszámolási eljárás felszámoló előtt zajló szakaszában is. E jog gyakorlása azonban nem járhat a felszámoló tevékenységének túlzott zavarásával, az eljárás akadályozásával, és nem róhat indokolatlan költséget az adósra.

A jogerős végzés ellen a felszámoló terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, melyben annak megváltoztatásával a hitelezői kifogás elutasítását kérte. Álláspontja szerint az ítélőtábla végzése a Pp. 119. §-ának jogszabálysértő értelmezését adja, mert olyan iratok megtekintésére ad lehetőséget a hitelezőnek, amelyek nem részei a jelen eljárás anyagának, illetve nem egy peres eljárásban keletkeztek, hanem kizárólag a felszámolónál levő dokumentumok - így megtekintésük a joggal való visszaélés veszélyét hordozza. Hivatkozott továbbá a Hpt. 51. § (1) bekezdésére, amely meghatározza, hogy a banktitok körébe tartozó információk mely harmadik személyeknek adhatók ki, milyen feltételekkel, és álláspontja szerint a hitelező nem felel meg ezeknek a követelményeknek.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!