Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Pécsi Ítélőtábla Pf.20147/2016/4. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása (szerződés RÉSZLEGES érvénytelenségének megállapítása) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 209. §, 255. §, 258. §, 260. §, 261. §, 277. §, 523. §] Bírók: Gáspárné dr. Baranyabán Judit, Kutasi Tünde, Vogyicska Petra

Pécsi Ítélőtábla

Pf.VI.20.147/2016/4. szám

A ...i Ítélőtábla a Dr. Zilahy és Társa Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Zilahyné dr. Gellei Emőke ügyvéd fél címe) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - a Pintér és Szabó Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Szabó Tamás ügyvéd, címe) által képviselt I.rendű alperes neve. (I.rendű alperes címe) I. rendű és a személyesen eljáró II.rendű alperes neve (II. rendű alperes címe) II. rendű alperesek ellen szerződés részleges érvénytelenségének megállapítása iránt indított perében a Pécsi Törvényszék 2016. június 29. napján kelt 11.P.20.312/2016/6. számú ítélete ellen az I. rendű alperes által 8. sorszám alatt benyújtott fellebbezés folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét - fellebbezett részében - helybenhagyja.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s

A felperes és az I. rendű alperes 2005. november 24-én lakásvásárlási kölcsönszerződés megnevezésű megállapodást kötöttek, mellyel az I. rendű alperes 31.190 svájci frankot adott kölcsön a felperesnek a ... 0000/0/A/6 helyrajzi számú, ..., R utca 0/a. II/7. szám alatti ingatlan megvásárlásához. A felperes 2005. december 8. napján dr. V P ... közjegyző előtt tartozáselismerő nyilatkozatot is tett. Ugyancsak 2005. november 24. napján a peres felek jelzálogszerződést kötöttek a 31.190 svájci frank összegű lakásvásárlási kölcsönszerződésből eredő kötelezettségek biztosítására (a továbbiakban: szerződés), mellyel a felperes és a II. rendű alperes a kizárólagos tulajdonukban álló ... ingatlanokra az I. rendű alperes javára jelzálogjogot engedett.

A szerződés 6. pontja tartalmazta, hogy a zálogkötelezettek az ingatlanok hitelbiztosítéki értékének erejéig kötelesek vagyonbiztosítást kötni, annak díját folyamatosan fizetni és a biztosítás kedvezményezettjeként a bankot megjelölni. A zálogkötelezettek tudomásul vették, hogy a zálogjog tárgyát képező ingatlanokban keletkezett biztosítási esemény következtében, összességében 300.000 forint biztosítási összeget meg nem haladó épületkár esetén, amennyiben a bank akként nyilatkozik, hogy igényt tart a biztosítási összegre, illetve annak meghatározott részére, úgy a biztosítási összeget, illetve annak bank által igényelt részét a biztosító közvetlenül a bank részére folyósítja. A bank vállalta, hogy a 300.000 forintot meg nem haladó biztosítási összegre vonatkozó elsődlegességi nyilatkozatát a biztosító káreseményről banknak küldött értesítése kézhezvételétől számított tizenöt napon belül megteszi. Amennyiben az ingatlanokban 300.000 forint biztosítási összeget meghaladó káresemény következik be, úgy a biztosító a biztosítási összeget automatikusan a bank részére fizeti ki.

A szerződés ugyanezen pontja szerint a bank köteles a biztosítótól kapott biztosítási összeget a zálogkötelezettek rendelkezésére bocsátani, hogy az ingatlanok helyreállítási költségeit fedezze, feltéve, hogy a zálogkötelezettek előbb a bank számára ésszerű és elfogadható költségvetést készítenek a helyreállításokra vonatkozóan, kivéve, ha a bank alapos okkal tarthat attól, hogy a kölcsönszerződésből fakadó kötelezettségek nem kerülnek megfelelő teljesítésre. Ha az adós nem teljesíti megfelelően fizetési kötelezettségeit, a bank csak e kötelezettségek maradéktalan teljesítését követően számol el az általa a biztosítótól kapott biztosítási összegekkel a zálogkötelezettek felé, illetőleg a bank jogosult a biztosítási összeget az adós hátralékos tartozásának kiegyenlítésére fordítani. Egyúttal a zálogkötelezettek kötelezettséget vállaltak arra, hogy a biztosítást a kölcsönszerződés fennállása alatt semmilyen módon nem szüntetik meg. A biztosítási fedezet bármely okból történő megszűnése azonnali felmondásra ad okot.

A zálogkötelezettek a 17. pontban vállalták, hogy a kielégítési jog megnyíltát követően írásbeli felhívásra az ingatlanokat kiürített, beköltözhető állapotban átadják.

A szerződés 19. pontja a szerződéssel összefüggésben felmerülő jogvitára választottbírósági kikötést, míg a szerződésből eredő pénzkövetelési igényre kizárólagos illetékességi kikötést tartalmazott.

Az alperes 2005. február 1-től hatályos lakossági üzletszabályzatának V.1. pontja rendelkezett arról, hogy az ügyfél bank által kezelt pénzeszközei összegének, a bank által az ügyfél részére nyújtott bármely kölcsön vagy hitel és járulékai összegének megállapítása szempontjából a bank üzleti könyvei az irányadóak, kivéve, ha azok bizonyíthatóan tévesek.

A felperes keresetében a szerződés teljes 6. pontja, 17. pontja, 19. pontja és az üzletszabályzat V.1. pontja érvénytelenségének megállapítását kérte.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Elévülési kifogást is előterjesztett arra hivatkozva, hogy a szerződéskötéskor hatályos a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (1959. évi Ptk.) 209.§ (1) bekezdése értelmében a tisztességtelen szerződési kikötés vonatkozásában a felperesnek megtámadási joga állt fenn, a megtámadási határidőben azonban ezzel a jogával nem élt.

Az elsőfokú bíróság a keresetet kisebb részben alaposnak találta. Megállapította, hogy a peres felek között 2005. november 24-én kelt jelzálogszerződés ingatlanra megnevezésű megállapodás 6. pontjának az a rendelkezése, miszerint ha az adós nem teljesíti megfelelően fizetési kötelezettségeit, a bank csak e kötelezettségek maradéktalan teljesítését követően számol el az általa a biztosítótól kapott biztosítási összegekkel a zálogkötelezettek felé, illetőleg a bank jogosult a biztosítási összeget az adós hátralékos tartozásának kiegyenlítésére fordítani, érvénytelen és nem jelent kötelezettséget a peres felekre nézve. A II. rendű alperest a fentiek tűrésére kötelezte, ezt meghaladóan a keresetet elutasította, és kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az I. rendű alperesnek 23.550 forint részperköltséget.

Ítéletének indokolásában felhívta az 1959. évi Ptk. 523.§ (1) bekezdését, 209.§ (1)-(4) és (6) bekezdését, 209/A.§ (2) bekezdését, 260.§ (1)-(3) bekezdését, a fogyasztóval kötött szerződésben tisztességtelennek minősülő feltételekről szóló 18/1999. (II. 5.) Korm. rendelet 1.§ (1) bekezdés a), b) és j) pontját. A zálogszerződés 6. pontjának azon rendelkezéseiről, miszerint a bank csak a kötelezettségek maradéktalan teljesítését követően számol el a biztosítási összegekkel, illetve a bank jogosult a biztosítási összeget a hátralékos tartozás kiegyenlítésére fordítani, az elsőfokú bíróság azt állapította meg, hogy ezek a szerződési kikötések megakadályozzák az 1959. évi Ptk. 260.§ (2) és (3) bekezdésében foglalt diszpozitív szabályok érvényesülését, mert a felperesnek a szerződési rendelkezés folytán nem áll módjában a biztosítási összeget a zálogtárgy helyreállítására fordítani. Úgy ítélte meg, hogy a jóhiszeműség és tisztesség követelményébe ütközik és a felek közötti szerződéses egyensúly megbomlását eredményezi, ha a felperesnek az ingatlan helyreállítása helyett a biztosítási összeget a kölcsön törlesztésére kell fordítania, továbbá azt eredményezheti, hogy a zálogtárgyat nem lehet helyreállítani vagy újraépíteni. A zálogkötelezett a biztosítási díjat azért fizeti, hogy a biztosítási esemény bekövetkezte esetén bizonyos biztosítási összeget kapjon, mely nem a bankkal szemben fennálló tartozásának kiegyenlítésére szolgál. Nem derül ki a megállapodás szövegéből az sem, hogy milyen mértékű fizetési késedelem vagy egyéb szerződésszegés vezet a biztosítási összeg elvonásához.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!