Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kecskeméti Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.27402/2015/14. számú határozata határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [2004. évi CXL. törvény (Ket.) 3. §, 50. §, 203/1998. (XII. 19.) Korm. rendelet (Bt. Vhr.) 19/A. § (2) bek.] Bíró: Stefancsik Márta

Kecskeméti Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

14.K.27.402/2015/14. szám

A Kecskeméti Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság dr. Tuzáné dr. Gémes Éva ügyvéd (....) által képviselt felperes neve felperes címe szám alatti lakos felperesnek, - dr. XY jogtanácsos által képviselt alperes neve alperes cime szám alatti székhelyű alperes ellen bányaszolgalmi jog megállapítása tárgyában hozott határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében - amelybe az alperes pernyertessége érdekében dr. Láncziné dr. Tóth Ildikó ügyvéd (....) által képviselt Alperesi beavatkozó fél címe 1 szám alatti székhelyű társaság beavatkozott - meghozta a következő

Í T É L E T E T :

A bíróság az alperes 2015. június 26. napján kelt ...számú határozatát hatályon kívül helyezi és az alperest új határozat hozatalára kötelezi.

Kötelezi a bíróság az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperes részére 45.000 (Negyvenötezer) forint perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I N D O K O L Á S :

Az alperes az alperesi beavatkozó kérelmére 2015. június 26. napján kelt ...számú határozatával a felperes tulajdonában álló H hrsz. alatt felvett ingatlant érintő V DN 700 földgázszállító vezeték üzemeltetéséhez bányaszolgalmi jog megállapításáról rendelkezett. A szolgalmi jog az ingatlan 1,8000 ha területű kivett lakóház, udvar, kivett halastó, gazdasági épület, út művelési ágú ingatlanból 5411 m2 területet érint a határozathoz csatolt 8/13/0041 munkaszámú vázrajz és területkimutatás szerint. Az alperes határozatában rögzítette, hogy a szolgalmi jog megállapításáért a tulajdonost kártalanítási összeg nem illeti meg és a szolgalom alapján a bányavállalkozó és az egyéb gáz- és termékvezetés üzemeltetője jogosult a tevékenység végzéséhez szükséges mértékben az ingatlan igénybevételére, ellenőrzés, javítás, karbantartás, kapacitásfenntartás és - bővítés, az üzemelés és a biztonság fenntartása, az üzemzavar megelőzése és elhárítása érdekében szükséges intézkedések végrehajtására. A határozat rendelkezett a biztonsági övezetre érvényes korlátozásokról és kizárásokról. Megállapította, hogy a földgázszállító vezeték biztonsági övezetének mértéke a vezeték mindkét oldalán, annak tengelytől mért 42-42 m szélességű sáv.

Az alperes határozata indokolásában rögzítette, hogy a 2004. év előtt megépített és üzembe helyezett bányászati létesítményekre és tartozékaira vonatkozó szolgalmi jogi jogosultságok nem kerültek a kérelmező, illetve jogelődje részére megállapításra, illetve az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre. A bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény (a továbbiakban: bányatörvény) 50/D. § (2) bekezdése értelmében a bányavállalkozó 2016. december 31. napjáig benyújtott kérelmére a megyei kormányhivatal a szolgalmi jog megállapításáról rendelkezik és megkeresi az ingatlanügyi hatóságot a szolgalmi jog ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzése iránt. A kártalanítási igény kizárására vonatkozóan az alperesi határozat utalt a bányatörvény 50/D. § (3) bekezdésére, valamint arra, hogy a határozat meghozatalakor tekintettel volt a ...i Kerületi Bányaműszaki Felügyelőség 3413/1983 számú használatbavételi engedélyére, valamint a szolgalmi jogra vonatkozó vázrajzra és területkimutatásra.

A felperes az alperesi határozattal szemben bírósághoz fordult kérve annak hatályon kívül helyezését és az alperes perköltségviselésre való kötelezését.

A felperes keresetében előadta, hogy a G hrsz.-ú ingatlan korábban a Magyar Állam tulajdonában állt, 1987-ben tehermentes volt. Ezen az ingatlanon 1987-ben halastavat kívánt létesíteni, ennek érdekében megkereste a gáz- és olajszállító vállalatot a gázvezeték védőtávolságának kitűzése érdekében. Csatolta a keresetleveléhez a kitűzési tervet, amely szerint a gáz- és olajszállító vállalat a védőtávolságot 15 m-ben határozta meg, és a terv kivitelezéséhez történő 1987. szeptember 18-i hozzájárulás alapján 1987. október 8-án a csatolt átadás-átvételi jegyzőkönyv szerint a munkaterület átadása megtörtént 15 m-es védőtávolság figyelembevételével. A felperes 1988. március 22-én létesítési vízjogi engedélyt kapott a halastó megépítésére, amely beruházás 1989-ben meg is épült. Az ingatlanra bányaszolgalmi jog bejegyzésére nem került sor, a létesítés ténylegesen 25 m-es védőtávolsággal történt.

A felperes előadta és igazolta, hogy a G hrsz.-ú ingatlan megosztásra került és 1989-ben tehermentesen vásárolta meg a megosztást követően létrejött H hrsz.-ú ingatlant. Ezt követően a bányaszolgalmi jog feljegyzése vonatkozásában földhivatali eljárás volt folyamatban, azonban az ő hozzájáruló nyilatkozata folytán a H hrsz.-ú ingatlanra a bányaszolgalmi jog utólagos bejegyzése nem történt meg.

A felperes hivatkozott arra, hogy az alperes határozata meghozatalakor nem vette figyelembe, hogy a G hrsz.-ú ingatlanra vonatkozó használatbavételi engedélyben szereplő 15 m-es és a valóságban megvalósított 25 m-es védőtávolság az engedélyben szereplő ingatlanból kialakított 0747/3 hrsz.-ú ingatlant terheli és az alperes által meghozott határozatban meghatározott 42 m-es védőtávolság megtartása a H hrsz.-ú ingatlanon lehetetlen, ugyanis a megépült halastón vezetne az keresztül. A bányatörvény végrehajtásáról szóló 203/1998. (XII.19.) Korm.rendelet 19/A. § (2) bekezdés g) pontja szerint a biztonsági övezetben tilos az árasztásos öntözés, továbbá rizstelep, halastó, víztározó, zagytér létesítése. Ennek következtében nemcsak jogszabályba ütközik, de végrehajthatatlan is az alperes által hozott határozat.

A felperes előadta, hogy az eljárás során sérült a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (Ket.) 1. § (1) és (2) bekezdése, ugyanis a hatóság nem az adott ügy sajátosságaira tekintettel hozta meg határozatát, továbbá a határozat sérti a felperes jogos érdekeit.

Jogszabálysértésként jelölte meg a felperes azt is, hogy a bányatörvény 50/C. § (1) bekezdése értelmében amennyiben a szolgalom nem az egész földrészletet érinti, a határozathoz mellékelni kell az ingatlan érintett részét ábrázoló, az ingatlanügyi hatóság által záradékolt változási vázrajz is. Tekintve, hogy a korábbi vázrajz egy már nem létező ingatlanra vonatkozott, ezért az alperes határozata ezen jogszabályi követelménynek sem tesz eleget.

Utalt továbbá a felperes arra, hogy a gáz- és kőolajüzemű létesítmények biztonsági övezetéről szóló 6/1982. (V.6.) IpM. rendelet egyáltalán nem szabályoz 42 m-es védőtávolságot semmilyen ipari létesítmény vonatkozásában, de ez a rendelet 2009. január 1-jén hatályát vesztette, így a 2015-ben lefolytatott eljárásban egyébként sem volna alkalmazható.

Az alperes a kereset elutasítását kérte, hangsúlyozva, hogy a bányaszolgalmi jog utólagos megállapítására induló eljárásban csak az volt vizsgálható, hogy a kérelmező határidőben terjesztette-e elő a kérelmét, illetve, hogy a szükséges iratokat csatolta-e. Ennek megfelelően a bányaszolgalmi jog utólagos bejegyzéséről szóló döntést meg kellett hoznia. Hangsúlyozta, hogy a szolgalmi jog a jövőre nézve tiltja meg építmény elhelyezését, illetve a 0,6 m-nél nagyobb mélységű talajművelés a szolgalommal érintett területen, így a felperesre sérelemmel a szolgalmi jog megállapítása nem jár. A kérelmező csatolta a felperes tulajdonában álló H hrsz.-ú ingatlanra vonatkozó vázrajzot, azt ugyan a felperes részére nem küldte el a határozattal együtt, de az megtekinthető a közigazgatási iratok között.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!