Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Győri Ítélőtábla Pf.20121/2012/4. számú határozata vállalkozói díjkövetelés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 253. §] Bírók: Maurer Ádám, Menyhárdné dr. Sarmon Hedvig, Zámbó Tamás

Kapcsolódó határozatok:

Tatabányai Törvényszék P.21579/2011/4., *Győri Ítélőtábla Pf.20121/2012/4.* (ÍH 2012.141)

***********

A Győri Ítélőtábla a Szíjj és Czifra Ügyvédi Iroda - által képviselt felperesnek - a Szabó Ügyvédi Iroda - dr. Szabó Tamás ügyvéd által képviselt alperes ellen vállalkozói díj megfizetése iránti ügyében a Tatabányai Törvényszék 2012. február 8. napján kelt 4.P.21.579/2011/4. szám alatt hozott ítélete ellen az alperes részéről 6. sorszám alatt benyújtott fellebbezés folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

Í t é l e t e t :

Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 635.000,- (Hatszázharmincötezer) Ft másodfokú perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s :

A Tatabányai Törvényszék a fellebbezéssel támadott ítéletében kötelezte az alperest 111.083.489,-Ft tőkeösszeg és késedelmi kamatai, továbbá a felperes pernyertességével arányos mértékű perköltség megfizetésére.

Az ítélet indokolásában rögzített tényállás szerint a felek között létrejött vállalkozási szerződések teljesítéséből származó számlákat az alperes az azokon megjelölt határidőben nem egyenlítette ki. A nemfizetés oka az volt, hogy az alperessel szemben 2010. november 25. napján adósságrendezési eljárás indult.

A felperes az adósságrendezési eljárásban hitelezői igényét határidőben bejelentette. A hitelezői igényt 521.001.392,-Ft tőkeösszeg és 11.017.122,-Ft késedelmi kamat tekintetében a pénzügyi gondnok a II. hitelezői csoportba sorolta.

Az adósságrendezési eljárás során az alperes és a hitelezők között egyezség jött létre, melyre tekintettel a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság 4.Apk.11-10-000003/131. számú végzésével 2011. július 29. napján az eljárást befejezetté nyilvánította.

Az alperesnek az egyezségben foglalt kötelezettsége szerint 2011. szeptember 30. napjáig a tartozás (532.018.514,-Ft) ¼-ét, azaz 133.004.629,-Ft-ot kellett volna megfizetnie. Ebből azonban csak 19.166.859,-Ft-ot teljesített, ezért a felperes fizetési meghagyás útján kívánta érvényesíteni további 501.834.533,-Ft tőke és késedelmi kamatai iránti igényét.

Az ellentmondás folytán perré alakult eljárásban az igény peres úton történő érvényesíthetőségével kapcsolatosan a felperes álláspontja az volt, hogy - az egyezségben foglaltak nem teljesítése miatt - az adósságrendezési eljárás ismételt kezdeményezésének lehetősége nem zárja ki az igény más módon való érvényesítését.

A felperes keresetét 113.837.770,-Ft tőkeösszegre és annak 2011. április 1-jétől járó késedelmi kamatára szállította le.

A törvényszék a felperes keresetét 111.083.489,-Ft tőke tekintetében találta megalapozottnak. Úgy ítélte, hogy az adósságrendezési eljárásban elfogadott egyezség szerinti lejárt tartozás számításánál csak a kamatfizetés nélkül vállalt 521.001.392,-Ft tőkekövetelésből lehet kiindulni.

Megállapította azt is, hogy az önkormányzatok adósságrendezési eljárásáról szóló 1996. évi XXV. tv. ( Har.) 27. §-a, és egyéb rendelkezései nem tartalmaznak olyan kógens utalást, mely a nemteljesítés esetére kizárólag az adósságrendelkezési eljárás igénybe vételét írná elő.

A már befejezett adósságrendezési eljárásban kötött egyezség - a felek egyező előadása szerint - jelenleg is érvényes, és nem tartalmaz olyan rendelkezést, mely az egy részlet fizetésének elmaradása esetére a tartozás teljes esedékessé válását írná elő. Ezért a bíróság a felperes leszállított kereseti kérelmének jelentős részét - 111.083.489,-Ft összegben - megalapozottnak ítélte, annak 2011. október 1. napjától számított késedelmi kamataival együtt.

A perköltségek viselésére a Pp.77-78.§-ai alapján számított perérték figyelembe vételével a pernyertesség/pervesztesség arányában kötelezte a feleket.

Az ítélet ellen az alperes nyújtott be fellebbezést, melyben annak megváltoztatását, és a kereseti kérelem teljes elutasítását kérte.

Előadta, hogy az adósságrendezési eljárásban létrejött egyezség olyan, a felek között peren kívüli létrejött egyezségnek minősül, mely nem végrehajtható. Tartalmazza az adós kötelezettség vállalását, annak összegszerűségét és a teljesítési határidőket, ennyiben hasonló az ítélt dolog tartalmához, illetőleg analóg a csődegyezséggel.

Álláspontja szerint a peren kívüli egyezségben foglaltak érvényesítése érdekében minden esetben perindításra van szükség.

A Har.27.§-ában foglalt azon szabályozás, miszerint "ha az önkormányzat az egyezségben vállalt kötelezettségének nem tesz eleget, a hitelező újabb adósságrendezési eljárást kezdeményezhet, amelyben az eredeti követelése még ki nem elégített hányadának megfizetését követelheti" - speciális szabálynak minősül.

Ebből következően kógens, egyedüli jogérvényesítési eszközként értelmezendő, mert ha nem ez lett volna a jogalkotó egyedüli szándéka, úgy erre a rendelkezésre nem is lett volna szükség.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!