Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2000.7.302 Az ingatlan vásárlására pénz ajándékozása esetén az ajándékozó az ajándékozott pénzen vásárolt dolgot követelheti vissza [Ptk. 582. § (1) és (3) bek., PK 81. sz.]

A bíróság jogerős részítéletével a felperesnek az I. és II. r. alperesek ellen ajándék visszakövetelése iránti, a III. r. alperes szemben pedig ennek tűrésére irányuló kereseti kérelmét elutasította. A megállapított tényállás szerint a felperes az S. önkormányzati bérlakását, melyben a testvérével, a II. r. alperessel lakott együtt, 800.000 forintért értékesítette. 1993. március 1-jén a perben nem álló G. J. és G. J.-né mint eladók, valamint a felperes és az I. r. alperes mint állagvevők, illetve a felperes és a II. r. alperes mint haszonélvezeti vevők között adásvételi szerződés jött létre. A szerződés tárgya a perbeli társasházi öröklakás volt, amelyen a szerződés szerint 1.000.000 forint vételárért a felperes 1/5, az I. r. alperes 4/5 részben szerzett közös tulajdont akként, hogy az I. r. alperes tulajdoni illetőségére a felperes holtig tartó haszonélvezeti jogát, míg a felperes tulajdoni hányadára a II. r. alperes haszonélvezeti jogát kötötték ki. A vételárat a felperes lakásáért kapott 800.000 forint felhasználásával úgy fizették ki, hogy a hiányzó 200.000 forint vételárrészletre a felperes, az I. és II. r. alperesek az OTP Kereskedelmi Bank Rt-vel, a III. r. alperessel kölcsönszerződést kötöttek. A felperes az adásvételi és kölcsönszerződést is aláírta.

A felek rokoni kapcsolatban állanak, az I. r. alperes a felperes testvérének, a II. r. alperesnek az unokája, aki az adásvétel időpontjában még kiskorú volt, ezért képviseletében a szülei jártak el. Az adásvételi szerződést megelőzően a felperes és az I. r. alperes szülei között levelezések és megbeszélések folytak, a felperes célja az volt, hogy idős korában az alperesi család közelében éljen, akikkel ez időben még zavartalan kapcsolata állott fenn.

1993 márciusában a felperes a perbeli lakásba beköltözött, de az I. r. alperes családjával a kapcsolata rövidesen megromlott, ezért 1993. november 1-jén visszaköltözött Sz.-re, ahol ismerősöknél lakott, majd elhelyezést nyert a Sz. Város Emeltszintű Idősek Otthonában, ahol azóta él, és ellátásáért havi 32.000 forint térítési díjat fizet.

A felperes az elköltözését megelőzően 1993 júniusában vette kézhez a tulajdonjog és haszonélvezeti jog bejegyzését tartalmazó földhivatali határozatot, ekkor a vételhez nyújtott 800.000 forintot az I. r. alperes szüleitől visszakérte, illetve az ingatlanon fennálló tulajdonjog rendezését igényelte akként, hogy a lakás kizárólagos tulajdonosa ő legyen. Az ebben a tárgyban a felek között létrejött szerződésmódosítást azonban a gyámhatóság nem hagyta jóvá, ezért a felperes keresettel élt, mely elsődlegesen a szerződés érvénytelenségének megállapítására irányult, és olyan nyilatkozatot tett, hogy az I. r. alperes tulajdonszerzése érdekében ajándékozási szándék nem vezette.

A bíróság a szerződés érvénytelenségének megállapítása iránti felperesi keresetet az 1995. május 3-án jogerőre emelkedett ítéletével elutasította.

A felperes az 1996. november 26-án előterjesztett keresetében az I. r. alperessel szemben az ingatlan 3/5 illetőségére nézve a Ptk. 582. §-ának (1) bekezdésére alapított jogcímen az ajándékot visszakövetelte, és kérte a közös tulajdon megszüntetését, a II. r. alperes vonatkozásában pedig - ugyanezen a jogcímen - a haszonélvezeti jog törlését. Előadta, hogy jelenlegi tartózkodási helyén 25.000 forint ellátási díjat kell fizetnie, nyugdíja 18.788 forint, ami a megélhetését nem biztosítja, így az ingatlanilletőségre létfenntartása érdekében szüksége van.

A bíróság az ügyben az első tárgyalást a felek jelenléte nélkül tartotta meg. A felperes kérte a tárgyalás távollétében való megtartását, az I. r. alperes idézése "külföldön tartózkodik" jelzéssel érkezett vissza. A II. r. alperes a visszakövetelési jogcímet nem érintő beadványt terjesztett elő, a tárgyaláson nem jelent meg. A perbeli bizonyítás arra korlátozódott, hogy a felperes jogi képviselője becsatolta a felperes jelenlegi elhelyezésével felmerült kiadásokra vonatkozó okiratot.

A jogerős részítélet indokolása szerint a felperes által nyújtott ajándék tárgya nem a megvásárolt ingatlan volt. A Ptk. 579. §-ának (2) bekezdése szerint ugyanis ingatlan ajándékozásának érvényességéhez a szerződés írásba foglalása szükséges, erre pedig azért nem kerülhetett sor, mert az adásvételi szerződés megkötésének, tehát az I. r. alperes tulajdonszerzésének időpontjában a felperes az ingatlannak nem volt tulajdonosa. A Ptk. 579. §-ának (1) bekezdése értelmében az ajándékozási szerződés alapján az egyik fél a saját vagyona rovására ingyenes vagyoni előny juttatására köteles. A felperes azzal részesítette ingyenes juttatásban az I. és II. r. alpereseket, hogy az I. r. alperes ingatlanhányadának megszerzésére és a II. r. alperes haszonélvezeti jogának alapítására irányuló szerződés szerinti vételár egy részét helyettük pénzben megfizette. Amennyiben ez igaz, akkor részéről valójában ajándékozás történt, a pénzajándék helyébe azonban az ingatlan lépett, ami a Ptk. 582. §-ának (1) bekezdésére alapítottan nem követelhető vissza.

A jogerős részítélet ellen a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel, melyben a részítélet megváltoztatását és az ajándék visszakövetelése iránti keresetének való helytadó döntés meghozatalát kérte. Törvénysértésként arra hivatkozott, hogy a bíróság a Ptk. 117. §-ának (2) bekezdésébe ütközően állapította meg, hogy készpénz-ajándékozás történt, mert a pénzösszeg közvetlen átadására nem került sor, az I. és II. r. alperesek vagyongyarapodása ugyanakkor a felperes vagyona rovására juttatott ingyenes előnyből közvetlenül jött létre, és ez a vagyon jelenleg is megvan. Jogsértő a jogerős részítélet azért is, mert a bíróság a Pp. 215. §-ának figyelmen kívül hagyásával az alperesek ellenkérelme hiányában hozta a keresetet elutasító döntést.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!