Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2016.12.344 A szerződés felbontásának jogkövetkezménye ugyan az eredeti állapot helyreállítása, de a szerződés felbontása az átruházást nem teszi meg nem történtté. A felbontás csupán kötelezettséget keletkeztet a felbontott szerződés alapján teljesített szolgáltatások visszaszolgáltatására. Az engedményezési szerződés felbontása következtében az engedményezett követelés nem száll vissza - minden további jogcselekmény nélkül - az engedményezőre, a feleknek egy újabb engedményezésről szóló megállapodást kell kötniük a visszaengedményezésről, hogy a kötelmi ügylet megszűnését követően a dologi jogváltozást is az eredeti állapotnak megfelelően rendezzék [1959. évi IV. tv. (rPtk.) 319. § (1) bek.; 2013. évi V. tv. (Ptk.) 6:212. § (1) bek.; 1991. évi XLIX. tv. (Cstv.) 36. § (1) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az adós felszámolását az elsőfokú bíróság 2012. december 4-én indította meg a Cégközlönyben közzétett végzésével.

[2] A hitelező 2013. május 30-án és 2014. március 24-én engedményezési szerződéseket kötött az MKK Zrt.-vel a hitelezőnek a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (a továbbiakban: Cstv.) 57. § (1) bekezdés e) és g) pontjába sorolt követelései tárgyában. Az engedményezésekről értesítette a felszámolót is, aki a jogutódlást a hitelezői nyilvántartáson átvezette.

[3] A felszámoló által 2014. június 5-i fordulónappal készített közbenső mérleget az elsőfokú bíróság jóváhagyta. A mérlegben a felszámoló a NAV hitelezőt 97 790 Ft összegű, a Cstv. 57. § (1) bekezdés f) pontjába sorolt, határidőben bejelentett hitelezői igénnyel, míg az MKK Zrt. hitelezőt 6 219 804 Ft, a Cstv. 57. § (1) bekezdés e) pontjába sorolt, határidőben bejelentett hitelezői igénnyel tartotta nyilván.

[4] A felszámoló 2015. február 17-én kérte a bíróságtól a felszámolási eljárás befejezését, s előterjesztette az adós zárómérlegét és jelentését. A felszámolás tartama alatt keletkezett, 2015. január 1. és február 12. közötti időszakra vonatkozóan benyújtott záró áfa-bevallásban az adóst megillető 287 000 Ft visszaigényelhető általános forgalmi adót szerepeltetett, s e követelés felosztására tett javaslatot.

[5] A hitelező és az MKK Zrt. a 2015. március 24-én kelt szerződésükkel a közöttük 2013. május 30-án kelt engedményezési szerződést felbontották a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: rPtk.) 319. §-a alapján. Az engedményezés a hitelező által az MKK Zrt.-re 2013. május 30-án engedményezett 3 579 205 Ft követelést érintette. A hitelező a felbontásról szóló megállapodást a felszámoló részére 2015. március 25-én adta postára, ezt követően a 2015. március 30-án kelt és postára adott nyilatkozatával a Cstv. 36. § (1) bekezdés alapján a 287 000 Ft visszaigényelhető áfát beszámította a felszámoló által elismertként nyilvántartásba vett, a Cstv. 57. § (1) bekezdés e) pontjába sorolt 3 319 205 Ft összegű hitelezői igénybe.

A kifogás, a felszámoló ellenkérelme

[6] A záróanyaggal szemben a hitelező kifogást nyújtott be, s a beszámításra figyelemmel kérte, hogy az elsőfokú bíróság kötelezze a felszámolót az adós zárómérlegének oly módon történő átdolgozásra, hogy abban vezesse át az engedményezés felbontását és a beszámítás jogkövetkezményét.

[7] A felszámoló kérte a kifogás elutasítását. Álláspontja szerint az engedményezési szerződés visszamenőleges felbontása, illetve módosítása nem lehetséges, ezért a NAV nem szerezhette vissza a követelést az MKK Zrt.-től.

Az első- és másodfokú bíróság határozata

[8] Az elsőfokú bíróság a kifogásnak helyt adott és kötelezte a felszámolót, az előterjesztett felszámolási zárómérleget dolgozza át oly módon, hogy abban átvezetésre kerüljön a NAV hitelező és az MKK Zrt. közötti engedményezés felbontása, valamint a NAV által benyújtott beszámítás.

[9] A felszámoló fellebbezése alapján eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzését megváltoztatta, a hitelező kifogását elutasította és az elsőfokú bíróságot az adós felszámolási zárómérlegének jóváhagyása körében az eljárás folytatására utasította.

[10] A végzés indokolásában megállapította, hogy a felszámolási eljárás alatt nincs akadálya a követelés engedményezésének, visszaengedményezésének vagy továbbengedményezésének. Közös megegyezéssel a felek a teljesítést követően is felbonthatják az engedményezési szerződést [rPtk. 319. § (1) bekezdés, 2013. évi V. tv. (Ptk.) 6:212. § (1) bekezdés].

[11] Lehetősége van a hitelezőnek arra, hogy az adóssal szemben fennálló tartozását beszámítsa. A feleknek azonban a beszámítás során is a jogaikat jóhiszeműen és tisztességesen kell gyakorolniuk [rPtk. 4. § (1) bekezdés, Ptk.1:3. § (1) bekezdés]. Jelen esetben az a magatartás, hogy a hitelező és az MKK Zrt. azt követően bontotta fel a korábbi engedményezési szerződést, miután nyilvánvalóvá vált a NAV számára, hogy az adósnak az adóhatósággal szemben visszaigényelhető áfakövetelése keletkezett, joggal való visszaélésnek minősül. Nem volt akadálya annak, hogy az MKK Zrt. a követelést visszaengedményezze a hitelező részére, ehelyett azonban a felek az engedményezési szerződésüket az engedményezés időpontjára visszaható hatállyal bontották fel, és ez a Cstv. 36. § (1) bekezdésében írt jogszabályi tilalom megkerülését szolgálta. Az MKK Zrt. és a hitelező közötti újabb engedményezési szerződés következményeként ugyanis a hitelező, a Cstv. 36. §-ában található tiltó rendelkezés miatt, beszámítási jogát nem gyakorolhatta volna.

[12] A tisztességtelen joggyakorlást támasztja alá az is, hogy a hitelező a szerződés felbontásával közel egyidejűleg terjesztette elő a beszámítási igényét a felszámolónál. Ezért a korábbi engedményezési szerződés felbontása, és az ezt követően gyakorolt beszámítás a joggal való visszaélés tilalmába ütközött, mert a jogszabály - Cstv. 36. § (1) bekezdése - megkerülésére, kijátszására irányult. Emiatt e vonatkozásban jogszerűen nincs helye beszámításnak. Annak nincs akadálya, hogy a hitelező a fennmaradt 97 790 Ft összegű hitelezői igénye tekintetében éljen beszámítással, mert ezzel kapcsolatban nem történt engedményezés.

Felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[13] A hitelező felülvizsgálati kérelmében - tartalma szerint - kérte a jogerős végzés hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság végzésének helybenhagyását, másodlagosan kérte a jogerős végzés hatályon kívül helyezését és a másodfokú bíróság új eljárásra utasítását.

[14] Állította, hogy a jogerős végzés sérti az rPtk. 5. § (1)-(2) bekezdését, illetve a Ptk. 1:5. §-át, a Cstv. 36. § (1) bekezdését, a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. tv. (Pp.) 3. § (2) bekezdését és 253. § (3) bekezdését.

[15] Kiemelte, hogy az engedményezési szerződés felbontása és a beszámítás nem minősülhet a NAV társadalmi rendeltetéssel ellentétes érdekérvényesítésének és tilos szerződésnek, mert a központi költségvetés érdekében járt el.

[16] Álláspontja szerint a Cstv. 36. §-a helyes értelmezése alapján a hitelező nem számíthatná be a harmadik személy által reá engedményezett követelést. Jelen esetben azonban nem harmadik személytől származik a követelés, ezért az engedményezés felbontása és a követelés beszámítása nem minősülhet a Cstv. 36. § (1) bekezdésében foglalt engedményezés-mentességi kivétel megkerülésére irányuló eljárásnak. Ez nem ennek kijátszására irányult, ezért a NAV nem sértette meg a joggal való visszaélés tilalmát.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!