Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2005.6.205 Előzetes letartóztatás helyett lakhelyelhagyási tilalom elrendelése a robbanóanyaggal és robbantószerrel visszaélés bűntettével, valamint rongálás vétségével gyanúsított terhelttel szemben, aki a bűncselekmény elkövetését követő éjszakán nem tartózkodott a bejelentett lakásán, de az elfogatóparancs kibocsátása után néhány órával önként jelentkezett a rendőrségen [Be. 129. § (2) bek. a) pont, 137. §].

A Sz.-i Városi Bíróság nyomozási bírája 2004. május hó 4. napján kelt végzésével, amellyel az ügyésznek V. A. előzetes letartóztatásnak elrendelésére irányuló indítványát elutasította, a gyanúsított szabadlábra helyezését rendelte el, és vele szemben az elsőfokú bíróságnak a tárgyalás előkészítése során hozott határozatáig Sz. város területére lakhelyelhagyási tilalmat rendelt el.

Az elsőfokú végzés indokolásának lényege a következő.

A megyei rendőr-főkapitányság V. A., L. A. és O. A. gyanúsítottakkal szemben folytat büntetőeljárást 1 rb., a Btk. 263. § (1) bekezdésébe ütköző robbanóanyaggal vagy robbantószerrel visszaélés bűntette és 1 rb., a Btk. 324. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés a) pontja szerint minősülő rongálás vétségének megalapozott gyanúja miatt.

A megalapozott gyanú szerint V. A. és L. A. gyanúsítottak 2004. május 1-jén 14 és 15 óra között engedély nélkül tartott pirotechnikai termékek felhasználásával robbanóanyag és robbantószerkezet készítésével felrobbantottak egy használaton kívüli 20 méteres kéményt, amely a robbanás következtében összeomlott, s a jelenleg rendelkezésre álló adatok szerint ezzel 150 000 forint rongálási kár keletkezett.

V. A. gyanúsított meghatalmazott védője jelenlétében a gyanúsítottkénti kihallgatása során feltáró, beismerő vallomást tett. A megalapozott gyanút megfelelően alátámasztják társainak a ránézve tett terhelő vallomásai, továbbá az eljárás során kihallgatott személyek nyilatkozatai és a keletkezett okirati bizonyítékok is.

A városi ügyészség V. A. gyanúsított előzetes letartóztatásba helyezését indítványozta a Be. 129. § (2) bekezdés a), b) és c) pontjaiban meghatározott okokból.

A városi bíróság az alábbiakban kifejtettek alapján a megalapozott gyanú rögzítése mellett az ügyész által hivatkozott különös okokat nem látta megállapíthatónak.

Tényként állapítható meg, hogy a nyomozó hatóság L. A. és O. A. gyanúsítottak kihallgatását követően 2004. május 2-án 02.32 órakor bocsátott ki elfogatóparancsot V. A.-val szemben, aki még azon a napon reggel 11.40 órát megelőzően, meghatalmazott védőjével jelentkezett a megyei rendőr-főkapitányságon, majd 11.40 órakor vallomást tett.

A városi bíróság álláspontja szerint abból a nem cáfolható körülményekből, hogy V. A. a bűncselekmény megvalósítását követő éjszakán nem tartózkodott a hatóság előtt ismert lakcímen, majd néhány óra elteltét követően önként jelentkezett, nem következik a törvényalkotó által megkívánt, és a Be. 129. § (2) bekezdés a) pontjának I. fordulatában írott különös ok, vagyis az a tény, hogy nevezett megszökött, továbbá a nyomozó hatóság elő elrejtőzött, következésképpen a városi bíróság a jelen ügy körülményeit vizsgálva, és egyébként objektíve sem kíván a "megszökött és az elrejtőzött" kitételeknek szigorúan szűk értelmezést adni.

Egyébként már a városi bíróság, és a másodfokú bíróság is többször rámutatott, a gyanúsított-társak közötti összebeszélés veszélyére történő hivatkozás nem alapozza meg a Be. 129. § (2) bekezdés c) pontjában írottakat, továbbá az ügyész által hivatkozott "a még fel nem derített kilétű személyeknél található esetleges fellelhető tárgyi bizonyítási eszközök megsemmisítésének veszélye" az eljárás jelen stádiumában és a rendelkezésre álló nyomozati iratokban szereplő információkat figyelembe véve is oly mértékben feltételezéseken alapul, hogy ez ugyancsak nem alapozhatja meg a hivatkozott különös okot.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!