A Gyulai Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.326/2006/5. számú határozata társadalombiztosítási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. Bíró: Krátky Ákos
Kapcsolódó határozatok:
*Gyulai Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.326/2006/5.*, Gyulai Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.227/2007/10., Kúria Mfv.10101/2008/4.
***********
Gyulai Munkaügyi Bíróság
2.M.326/2006/5.szám
A M A G Y A R K Ö Z T Á R S A S Á G N E V É B E N !
A Gyulai Munkaügyi Bíróság dr. Merza Attila ügyvéd ... által képviselt ... felperesnek - dr. Hudák Edit jogtanácsos által képviselt Békés Megyei Egészségbiztosítási Péztár alperes ellen társadalombiztosítási határozat felülvizsgálata (fizetési meghagyás hatályon kívül helyezése) iránt indított perében meghozta az alábbi
Í T É L E T E T :
A bíróság az alperes 29201-05-1000/3/06. számú fizetési meghagyását hatályon kívül helyezi.
Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 20.000,- (húszezer) forint perköltséget.
Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.
I N D O K O L Á S :
A bíróság az eljárás adatai alapján az alábbi tényállást állapította meg:
Az alperes fizetési meghagyásával ... biztosított balesetével összefüggésben felmerült 235.992.- forint egészségbiztosítási ellátás, és 27.211.- forint kamata megfizetésére kötelezte a felperest. A társadalombiztosítási határozatban megállapított tényállás szerint a segédmunkás munkakörben alkalmazott biztosított 2004. szeptember 13. napján munkavégzés közben balesetet szenvedett. ... a ... udvarán álló árokásó gépre törőfejet emelő kötelet akasztott fel, majd a gépkezelő a törőfejet megemelte, a kötél egyik vége lecsúszott, és a nem kellő távolságban álló sérült lábára a kb. 200 kilogramm súlyú munkaeszköz ráesett. A társadalombiztosítási határozatban foglaltak szerint a balesetben közrehatott, hogy a munkáltató a kockázatértékelése során nem tárta fel teljes körűen a baleseti tényezőket, a sérültnek nem biztosított egyéni védőeszközként bakancsot, ... nem volt tisztában a baleseti veszélyhelyzettel, mivel hiányos oktatást kapott, ... gépkezelő nem rendelkezett megfelelő képesítéssel és úgy működtette a gépet, hogy a sérült a veszélyes térben tartózkodott, továbbá a csülkös kötél kialakítása sem volt megfelelő. Az alperes határozatát az Ebtv. 67. §-ára alapította, utalva a Legfelsőbb Bíróság Közigazgatási Kollégiumának 25. számú állásfoglalásában foglaltakra.
A balesetet követően a sérült kártérítés megfizetését kérve, keresetlevelet terjesztett elő a felperesi társasággal szemben. A Gyulai Munkaügyi Bíróság 1.M.188/2005/21. szám alatti ítéletével a felperes keresetét elutasította arra hivatkozva, hogy a sérült a munkáltató utasítása ellenére kezdett a munkába, és kizárólag ennek tudható be az általa elszenvedett baleset. ... fellebbezése folytán eljárt Békés Megyei Bíróság 3.Mf.25.830/2005/7. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.
A fizetési meghagyással szemben a felperes keresetlevelet terjesztett elő, kérve a társadalombiztosítási határozat hatályon kívül helyezését, és az alperes perköltségben történő marasztalását. Hivatkozása szerint a baleset kizárólag a sérült elháríthatatlan magatartása miatt következett be - melyet a Békés Megyei Bíróság 3.Mf.25.830/2005/7. szám alatti ítéletében is kimondott - tekintettel arra, hogy kifejezett munkáltatói utasítás ellenére kezdte meg a munkavégzést. Álláspontja szerint a védőbakancs a sérülés elkerülésére alkalmatlan lett volna, a munkavégzés körülményeivel, illetve a balesetvédelmi szabályokkal kapcsolatos felvilágosítást a dolgozó megkapta. Hangsúlyozta, hogy a gépkezelő a szükséges szaktudással rendelkezett, ráadásul a sérültet többször felszólította arra, hogy a géptől menjen távolabb. Rámutatott arra is, hogy a munkáltatói utasítások tudatos megszegéséből eredő balesetek elkerülésére vonatkozó megelőző intézkedéseket nem lehet hozni.
Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását, és a felperes perköltségben történő marasztalását kérte. Hivatkozása szerint a felperes nem gondoskodott megfelelő egyéni védőeszközről (védőbakancs), a kellő szervezési intézkedéseket elmulasztotta, a sérült hiányos munkavédelmi oktatásban részesült, és a csülkös kötés kialakítása sem volt megfelelő. Hangsúlyozta, hogy a sérült munkakezdésre vonatkozó utasítást kapott ..., aki ráadásul nem is volt a felperesi társaság alkalmazottja. Rámutatott arra is, hogy a gépkezelő munkaszerződés nélkül és érvényes engedély hiányában kezelte az árokásó gépet.
A felperes keresete a l a p o s .
A bíróság a felek előadásai, a társadalombiztosítási eljárás iratai (fizetési meghagyás, tanú meghallgatási jegyzőkönyvek, sérült írásbeli nyilatkozata, munkabaleseti jegyzőkönyv, munkavédelmi oktatásról szóló igazolás, munkaszerződés stb.), a Gyulai Munkaügyi Bíróság 1.M.188/2005/4., 8., és 21. szám alatti jegyzőkönyvei, 12. sorszám alatti szakértői vélemény, 21. sorszám alatti elsőfokú ítélet, a Békés Megyei Bíróság 3.Mf.25.830/2005/7. sorszám alatti jegyzőkönyv és másodfokú ítélet, valamint ..., ..., ... tanúk vallomásai alapján az alábbiakat állapította meg:
A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (továbbiakban Ebtv.) 67. §. (1) bekezdése értelmében a foglalkoztató köteles megtéríteni az üzemi baleset miatt felmerült egészségbiztosítási ellátást, ha a baleset annak a következménye, hogy ő vagy megbízottja a reá nézve kötelező munkavédelmi szabályokban foglalt kötelezettségének nem tett eleget.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!