Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20804/2020/4. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. [2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:44. § (1) bek., (2) bek., (3) bek., 2:52. § (1) bek., (3) bek., 2018. évi LIII. törvény (Mavétv.) 1. §, 9. §, 12. §, 13. § (1) bek.] Bírók: Kovács Helga, Tóth Gabriella, Véghné dr. Szabó Zsuzsanna

A határozat elvi tartalma:

A magánélet védelméről szóló 2018. évi LIII. törvény 8. § (2) bekezdésének nyitott tényállása alá tartozó események védelmének szintjét esetről-esetre kell meghatározni és az nyilvánvalóan különbözhet aszerint is, hogy a magánélettel kapcsolatban megőrizni kívánt képmás vagy hangfelvétel milyen körülmények között keletkezik. Ez annak vizsgálatát igényelte, hogy a felperesek milyen körben kívánták megőrizni a magánszférájukat.

***********

Fővárosi Ítélőtábla

Az ügy száma: 1.Pf.20.804/2020/4.

A felperesek: Felperes1, cím1., I. rendű

Felperes2, cím2, II. rendű

A felperesek képviselője: dr. Kummer Ákos ügyvéd, cím4, aki az I-II. rendű felperest képviseli

Az alperes: alperes neve, cím3

Az alperes képviselője: dr. Kozma Péter ügyvéd, ügyvéd címe

A per tárgya: személyiségi jog megsértése

Az elsőfokú bíróság: Fővárosi Törvényszék

A fellebbezéssel támadott határozat száma: 19.P.22.020/2019/18.

í t é l e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, fellebbezett rendelkezéseit megváltoztatja és a keresetet elutasítja.

Kötelezi a felpereseket, hogy 15 napon belül fizessenek meg az alperesnek személyenként 31.750 (harmincegyezer-hétszázötven) forint elsőfokú perköltséget.

Mellőzi az alperest elsőfokú eljárási illeték megfizetésére kötelező rendelkezést, az I. és II. rendű felperes kereseti illetékfizetési kötelezettségét személyenként 60.000 (hatvanezer) forintra felemeli.

Kötelezi a felpereseket, hogy 15 napon belül fizessenek meg az alperesnek személyenként 31.750 (harmincegyezer-hétszázötven) forint másodfokú perköltséget és az államnak az állami adó- és vámhatóság felhívásában megjelölt módon, határidőben és számlára személyenként 48.000 (negyvennyolcezer) forint fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

[1] Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperesek házastársak, a II. rendű felperes 2018-2019-ben a párt elnöke volt. A felperesek 2016-ban tartott esküvőjükre és az azt követő lakodalomra a családtagjaikat és a barátaikat hívták meg. Az eseményről az I. rendű felperes felkérésére a név Televízió készített fotó- és videófelvételeket. Az alperes által üzemeltetett internetes oldalon 2019. január 20-án "cikk címe" címmel cikk jelent meg, amelyben az alperes közzétett egy videófelvételt, amelyet általa működtetett Tv csatorna hírműsoraiban több alkalommal lejátszott. A felvételek jelenleg is elérhetőek az interneten.

[1] A felperesek keresete annak megállapítására irányult, hogy az alperes megsértette a magánélet tiszteletben tartásához való jogukat azzal, hogy az általa üzemeltetett www.portál internetes oldalon 2019. január 20-án "cikk címe" címmel megjelent cikkben, illetve a Tv csatorna 2019. január 20-án sugárzott hírműsoraiban az esküvőjükről, a lakodalmukról, illetve annak előkészületeiről készített felvételeket hozott nyilvánosságra. Kérték, hogy a bíróság kötelezze az alperest elégtétel adásaként arra, hogy az általa elkövetett jogsértésért való sajnálkozását az ítélet jogerőre emelkedését követő 15 napon belül levélben fejezze ki és jogosítsa fel a felpereseket arra, hogy ezen levelet nyilvánosságra hozzák. A jogsértés miatt személyenként 1.000.000 forint sérelemdíjra tartottak igényt. A felperesek perköltségigényt is támasztottak.

[2] A kereset jogszabályi alapjaként a felperesek a magánélet védelméről szóló 2018. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Mvtv.) 1. §, 8. § (2) bekezdés, 12. § a) pont, 12. § c) pont, 13. § (1) bekezdés, a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 2:44. § (1)-(3) bekezdés és a 2:52. § (1) és (3) bekezdés rendelkezéseit jelölték meg.

[3] Kifejtették, hogy az esküvő és a lakodalom nem minősülnek közügynek, az elkészült felvételek pedig, mint életük legintimebb pillanatainak megörökítése, szintén nem részei a közéleti tevékenységüknek. A legszűkebb magánszférájukba tartozó eseményeket csak az általuk meghívott vendégekkel kívánták megosztani, nem adtak hozzájárulást annak nyilvánosságra hozatalához. Álláspontjuk szerint azzal, hogy az alperes magánéletük ezen mozzanatát a világhálón, illetve a televízióban nyilvánosságra hozta, megsértette az Mvtv. 8. § (2) bekezdését.

[4] A sérelemdíj körében a polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény (a továbbiakban: Pp.) 266. § (2) bekezdése alapján köztudomású tényként kérték kezelni, hogy bárki számára komoly sérelmet jelent, ha a magánéletének legintimebb szféráját hozza nyilvánosságra a sajtó, ráadásul olyan szintű nyilvánosságot biztosítva a jogsértésnek, amilyet az alperes el tudott érni. A sérelemdíj összegszerűsége körében hivatkoztak a jogsértés kiemelkedő tárgyi súlyára és annak rájuk gyakorolt hatására. Az alperes súlyosan felróható magatartást tanúsított, a rendelkezésére álló médiafelületet a politikai küzdelmekbe szándékosan beavatkozva használta. Növeli a jogsértés súlyát, hogy az alperes nem legálisan jutott a hang- és képanyag birtokába.

[5] Az olvasottság és a híradó felvétel nézettsége körében állítási szükséghelyzetre hivatkoztak és a Pp. 184. § (2) bekezdése értelmében fogadja el valósnak azt az állítást, hogy a nézettség és az olvasottság is meghaladta az egymilliót.

[6] Az alperes a kereset elutasítását és a felperesek perköltségben marasztalását kérte.

[7] Hivatkozott a párt történetére, önmeghatározására és arra a folyamatra, amelyben a II. rendű felperes egy néppártosított, a nacionalizmus mérsékeltebb vonalát képviselő párt elnöke lett 2018-ban. A párt elítéli a homoszexualitást, felvállalja a nacionalizmust. Álláspontja szerint a náci karlendítés és a hozzá kapcsolódó történelmi, emberiességi, társadalmi és egyéb körülmények köztudomású tények, a kézmozdulat a hitleri Németországban üdvözlést, tisztelgést jelentett, a rendszer támogatásának kifejezését. Az I. rendű felperes ezt a kézmozdulatot használta az esküvőjén, amellyel kifejezte, hogy hisz a nemzetiszocialista eszmékben, azt a rendszert támogatja, üdvözli. Álláspontja szerint ebből az a következtetés vonható le, hogy noha a párt világnézete megváltozott, a II. rendű felperes által 2018. évtől elnökként vezetett párt vezetősége továbbra is a radikális irányvonalat tartja meghatározónak. A felvételből az is megállapítható, hogy a II. rendű felperes az I. rendű felperes kézmozdulatát nem akadályozta, az ellen nem emelt szót, ezzel ráutaló magatartással kifejezte az egyetértését.

[8] Az alperes utalt a II. rendű felperes közszereplő mivoltára és arra, hogy az egyébként nem közszereplő I. rendű felperes is olyan magatartást tanúsít a felvételen, amely miatt nem részesülhet személyiségi jogi védelemben. A közügyek szabad vitatásának középpontjában nem a közszereplő áll, hanem az érintett közérdeklődésre számot tartó ügy, a műsorszámban a felpereseket nem ábrázolta megalázó, bántó vagy sértő módon. Az alperesnek a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól szóló 2010. évi CIV. törvény (a továbbiakban: Smtv.) 10. és 13. §-a alapján feladata a közönség tájékoztatása a közérdeklődésre számot tartó helyi és országos jelentőséggel bíró eseményekről. Az egyik parlamenti párt elnökének és feleségének bemutatott világnézete közérdeklődésre számot tartó ügy, hiszen a felvételen látható esemény (karlendítés, a lakodalomban elhangzó homofób viccek) összefüggésbe hozható a közügyekkel, e magatartás szabad vita tárgya lehet. Erre figyelemmel az alperesnek törvény felhatalmazása alapján kötelessége volt a széles közönség tájékoztatása.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!