Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pkf.25935/2008/5. számú határozata a Magyar Szabadalmi Hivatal védjegy ügyben hozott határozatának megváltoztatása tárgyában. [1997. évi XI. törvény (Vt.) 3. §, 4. §, 5. §, 58. §, 77. §] Bírók: Farkas Mária, Fülöp Györgyi, Lesenyei Terézia

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék Pk.24374/2007/5., *Fővárosi Ítélőtábla Pkf.25935/2008/5.*

***********

Fővárosi Ítélőtábla

8.Pkf.25.935/2008/5.

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Miskolczi Mária ügyvéd (.....) által képviselt, felperes neve (...) kérelmezőnek - az S. B. G. & K. Ügyvédi Iroda (...., ügyintéző: dr. Szamosi Katalin ügyvéd) által képviselt, alperes neve (....) ellenérdekű fél ellen - a Magyar Szabadalmi Hivatal védjegy lajstromozását elrendelő határozatának megváltoztatása iránt indított ügyében a Fővárosi Bíróság 2008. január 14. napján kelt, 3.Pk.24.374/2007/5. számú végzése ellen az ellenérdekű fél 6. sorszám alatt előterjesztett fellebbezése folytán meghozta az alábbi

v é g z é s t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyja.

Kötelezi az ellenérdekű felet, hogy fizessen meg 15 napon belül a kérelmezőnek 6.000 (Hatezer) forint másodfokú eljárási költséget.

A végzés ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s:

Az elsőfokú bíróság végzésével megváltoztatta a Magyar Szabadalmi Hivatal határozatát és elutasította a védjegybejelentést, amelyet az ellenérdekű fél ....-án terjesztett elő a "BONAPEST" szómegjelölésre a 29. áruosztályba sorolt húsok, húskészítmények vonatkozásában.

Osztotta a Hivatalnak azt az álláspontját, miszerint nem volt megalapozott a kérelmezőnek a védjegyek és a földrajzi árujelzők oltalmáról szóló 1997. évi XI. törvény (Vt.) 3. § (1) bekezdés b) és c) pontjaira hivatkozása a védjegybejelentéssel szemben. A "BONAPEST" szómegjelölést az elsőfokú bíróság nem tartotta alkalmasnak a Vt. 3. § (1) bekezdés b) pontja szerint megtévesztésre a földrajzi származás tekintetében és nem találta bizonyítottnak, hogy az ellenérdekű fél a Vt. 3. § (1) bekezdés c) pontjába ütközően, a védjegybejelentést rosszhiszeműen tette.

A kérelmező által megjelölt további két lajstromozást kizáró ok, a Vt. 4. § (1) bekezdés b) pontja és a Vt. 5. § (1) bekezdés b) pontja kapcsán elfoglalt hivatali állásponttal azonban nem értett egyet az elsőfokú bíróság, e két okból akadályát látta a megjelölés védjegykénti lajstromozásának és emiatt a Hivatal határozatát megváltoztatta.

Kifejtette az elsőfokú végzés, hogy a lajstromozni kért megjelölés és a kérelmező azonos áruosztályban oltalmat élvező, ....-ai elsőbbségű .... lajstromszámú "BUDAPEST Szalámi" szóvédjegye a hasonlóság miatt összetéveszthető. A védjegy domináns "Budapest" szóeleme mind hangzásában, mind írásképében nagyfokú hasonlóságot mutat a lajstromozni kért megjelöléssel. A különbség mindössze két betűre korlátozódik, amelyek a szó hosszát nem befolyásolják, hangzását pedig olyan csekély mértékben érintik, hogy az a figyelmetlen fogyasztó figyelmét nem kelti fel. A "BONAPEST" jelentésbeli üressége következtében a fogyasztók tudatában a nagyfokú formális hasonlóság miatt a közismert városnév jelenik meg, tehát a jelentés szintjén kimutatható az asszociációs alapú hasonlóság. Ezért a megjelölés a Vt. 4. § (1) bekezdés b) pontja szerint nem részesülhet védjegyoltalomban.

A megjelölést a védjegyoltalomból a Vt. 5. § (1) bekezdés b) pontja alapján is kizártnak látta, a fentivel azonos indokból, mivel a megjelölés összetéveszthető a kérelmező 1999. június 29-én bejelentett 33 lajstromszámú "BUDAPEST" földrajzi árujelzőjével.

Az ellenérdekű felet a Pp. 78. § (1) bekezdése alapján eljárási költség megfizetésére kötelezte, amely a lerótt illetékből és a 32/2003. (VIII.22.) IM. rendelet 2. § (1) bekezdése szerint részben igazolt, részben az elsőfokú bíróság által a 3. § (1) bekezdése alapján megállapított ügyvédi munkadíjból tevődik össze. A nem igazolt költség meghatározásakor figyelembe vette, hogy az ellenérdekű fél a kérelmező költségigényét nem vitatta.

Az elsőfokú bíróság végzése ellen az ellenérdekű fél terjesztett elő fellebbezést, amelyben - az elsőfokú bíróság végzésének perköltségre is kiterjedő - megváltoztatását és a megváltoztatási kérelem elutasítását kérte.

Álláspontja szerint a kérelmező nem volt jogosult a védjegy lajstromozását elrendelő határozat elleni megváltoztatási kérelem benyújtására. Ennek indokául azt adta elő, hogy a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény hatálybalépésével összefüggő egyes törvények módosításáról rendelkező 2005. évi LXXXIII. törvény 237. §-a módosította a Vt. 77. §-át, amelynek (4) bekezdése szerint a Hivatal döntésének megváltoztatását csak az kérheti, aki a hivatali eljárásban ügyfélként vett részt. A Vt. 58. § (4) bekezdése értelmében azonban az észrevételt benyújtó személy az eljárásban nem ügyfél. Tekintettel arra, hogy a Vt. módosított rendelkezését 2005. november 1-jétől kell alkalmazni az új és a megismételt eljárásokban, ezért a jelen megismételt eljárásban a kérelmező nem jogosult megváltoztatási kérelmet előterjeszteni, így a Pp. 130. § (1) bekezdés f) pontja szerint a keresetlevél idézés kibocsátásának lett volna helye.

Az ügy érdemét illetően a fellebbezés tévesnek tartotta, hogy az elsőfokú bíróság megállapította a védjegy és a megjelölés összetéveszthetőségének a veszélyét. Hangsúlyozta, hogy a "BONAPEST" megjelölés egy fantáziaszó, amelyet a fogyasztónak a minden magyar által közismert "BUDAPEST" földrajzi névvel kell összehasonlítania. Ugyanakkor a megjelölés értelmezhető jelentéssel (jó pesti, finom pesti) is bír, amely kizárttá teszi a jelentésbeli összetéveszthetőséget. Emellett a kiejtésbeli és írásbeli eltérést is elegendőnek tartotta, mert a két betű különbözősége alkalmas a "BUDAPEST" szóelemmel való összetéveszthetőség veszélyének elkerülésére, egyébként is azok az első - a magyar nyelv szerint hangsúlyos - szóelemben találhatók. Példaként az IKV és a BKV megkülönböztetésére hivatkozott, ahol csak egy betű eltérés észlelhető. Megjegyezte azt is, hogy nem pusztán két szóelemet kell összevetni, hanem a "BONAPEST" szómegjelölést a "BUDAPEST szalámi" védjeggyel, így a "szalámi" szó hiánya miatt az összetéveszthetőség veszélye lényegesen tovább csökken fogalmilag, írásban, illetve kiejtésben.

Sérelmezte, hogy az elsőfokú bíróság az összetéveszthetősége veszélyét állapította meg a kérelmező "BONAPEST" megjelölése és az ellenérdekű fél "Budapest" eredet-megjelölése között. Rámutatott arra, hogy a Vt. 5. § (1) bekezdés a) pontjából és a Vt. 3. § (4) bekezdéséből az következik, hogy a védjegyek esetében alkalmazott összetéveszthetőségi, különösen asszociációs kapcsolat-teszt nem alkalmazható az eredet-megjelölés és a védjegy konfliktusában. A korábbi eredet-megjelölés és a későbbi védjegy közötti hasonlóságnak egyébként is nagyobbnak kell lenni, mint a védjegyek közötti hasonlóságnak, vagyis azonosságnak vagy közel azonosságnak kellene fennállnia.

Azzal is érvelt, hogy egyik felhívott korábbi jog sem oltalomképes, mert a "BUDAPEST szalámi" kizárólag az áru származását és fajtáját jelöli, ezért a Vt. 2. § (2) bekezdés a) pontja értelmében nincs is megkülönböztető képessége, a "BUDAPEST" eredet-megjelölés esetében pedig hiányzik az oltalom Vt. 103. § (3) bekezdése szerinti előfeltétele, a termék és az előállítás helye közötti szoros minőségi kapcsolat. Megjegyezte: fontolóra veszi a törlési eljárások megindítását.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!