Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2006.10.334 Nem állapítható meg a versenytilalmi szerződés jóerkölcsbe ütközése, ha a versenytilalmi kötelezettség a munkáltató jogos gazdasági érdekeinek a munkaviszony megszűnése utáni veszélyeztetése - bizonyítottan valós - kockázatának elhárítását célozza [Mt. 3. § (6) bekezdés].

A felperes keresetében az alperes rendkívüli felmondása jogellenessége jogkövetkezményeinek alkalmazását, valamint az alperessel kötött versenytilalmi megállapodás alapján háromévi átlagkeresete megfizetését kérte, majd az elsőfokú eljárásban - a megállapodás közös megegyezéssel történt módosítására tekintettel - egyévi átlagkeresetében kérte az alperes marasztalását.

A munkaügyi bíróság részítéletével - a versenytilalmi megállapodással kapcsolatos keresetet elbírálva - 5 014 164 forint és kamata megfizetésére kötelezte az alperest, ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

Az elsőfokú ítéleti tényállás szerint a felek a munkaszerződésben megállapodást kötöttek arra, hogy a felperes - aki az alperes ügyvezetője volt -, a munkaviszonyával összefüggésben birtokába jutott ismeretekre tekintettel a munkaviszonya megszűnését követően három évig nem helyezkedhet el azonos, vagy hasonló tevékenységet folytató munkáltatónál, illetve nem lehet ilyen munkáltató vezető tisztségviselője. A felek ennek ellenértékeként a felperes háromévi átlagkeresetében állapodtak meg.

A felperes a keresetét azt követően megváltoztatta, amikor 2004. január 10-én az alperessel a megállapodást módosították, a felperes elhelyezkedési tilalmi idejét és az alperes ellenérték fizetési kötelezettségét egy évre, illetve egyévi átlagkeresetre csökkentették.

Az alperes a kereset, illetve a módosított kereset elutasítását semmisségre hivatkozással kérte, mivel álláspontja szerint a megállapodás a jóerkölcsbe, a tisztességtelen piaci magatartásról szóló törvénybe ütközik.

A munkaügyi bíróság a gazdasági életben elfogadott kikötésre figyelemmel alaptalannak találta az alperes semmisségre vonatkozó álláspontját. Úgy ítélte meg, hogy a felek által meghatározott ellenérték nem minősül megfelelőnek a felperes magatartásának korlátozásához képest. A Legfelsőbb Bíróság gyakorlatára hivatkozva megállapította, hogy az Mt. 3. § (6) bekezdése szerinti megfelelő ellenértéknek az éves átlagkereset 50%-a tekinthető, ezért ennek megfelelően marasztalta az alperest, figyelemmel a felperes havi 835 649 forint átlagkeresetére.

Az elsőfokú ítélet ellen mindkét fél fellebbezéssel élt.

A másodfokú bíróság részítéletével az elsőfokú bíróság részítéletét helybenhagyta.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint az Mt. 3. § (6) bekezdésén alapuló megállapodásban kikötött ellenérték mértéke tekintetében a felek szabad akaratának határt szab a vállalt munkavállalói korlátozás terjedelme, ezért a munkaügyi bíróság a Ptk. 478. § (3) bekezdésében a megbízási díj arányosítására vonatkozó szabály analóg alkalmazásával a versenytilalmi megállapodás ellenértékét csökkenthette. A semmisséget illetően ugyancsak alaptalannak ítélte az alperesi álláspontot, rámutatva arra, hogy az alperes a Ptk. 236. § (3) és (4) bekezdésében szabályozott jogát - mely szerint a megtámadási jog kifogásként érvényesíthető - a 2004. január 20-án kelt megállapodással elveszítette.

A jogerős részítélettel szemben mindkét fél felülvizsgálati kérelemmel élt.

A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős részítélet "megváltoztatásával" az alperes további hat havi átlagkeresetnek megfelelő ellenérték megfizetésére kötelezését kérte. Érvelése szerint az eljárt bíróságok tévesen értelmezték a Legfelsőbb Bíróság eseti döntése alapján a versenytilalmi megállapodásban kiköthető ellenérték maximális mértékeként az éves átlagkereset 50%­át. A Legfelsőbb Bíróság más eseti döntései magasabb mértékű ellenértéket is elfogadtak, ezért az éves átlagkereset 50%-a minimális, vagy átlagos, az összes körülmények figyelembevételével megállapított mértékként vehető figyelembe. Mindezek miatt a jogerős ítélet az Mt. 3. § (6) bekezdésébe ütközik, továbbá ellentétes a Ptk. 207. § (1) bekezdésével, 202. § (2) bekezdésével és 236. § (2) bekezdésével is, mivel az alperes ellenkérelme nem az ellenérték mértéke mérséklésére, hanem a szolgáltatás és ellenszolgáltatás feltűnő értékaránytalanságára, mint megtámadási okra vonatkozott. Ez a kérelem azonban elkésett, következésképpen kifogásként sem volt érvényesíthető. Mindezek alátámasztásául a Legfelsőbb Bíróság több eseti döntésére hivatkozott. A felperes érvelése kiterjedt még az ellenérték mértéke szabadon történő meghatározására, és arra is, hogy a felek a megállapodás módosításakor csupán a korlátozás időtartamát érintették, és a felperes ezt teljesítette is.

Az alperes felülvizsgálati kérelme a jogerős részítélet hatályon kívül helyezésével a keresetet elutasító határozat hozatalára irányult. Előadta, hogy az eljárt bíróságok jogszabálysértően mellőzték a jóerkölcsbe ütközésre vonatkozó érvelése vizsgálatát, arra hivatkozással, hogy az ilyen megállapodást a törvény eleve lehetővé teszi. Figyelmen kívül maradt a megállapodás valódi célja (felperes "bebetonozott munkaviszonya" mellett további 3 évre "fizetéshez" jusson), továbbá elmaradt annak vizsgálata, hogy az adott sajátos körülmények között az alperes gazdasági érdekeinek veszélyeztetése megvalósulhatott-e. A fürdőszolgáltatást végző cégek állami, illetve önkormányzati tulajdonlására tekintettel a felperesnél nem halmozódhattak fel olyan ismeretek, amelyeknek máshol hasznosítása az alperesnek hátrányt okozhatott volna, így a jogerős ítélet az Mt. 3. § (6) bekezdésébe és a Ptk. 200. § (2) bekezdésébe ütközött.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárást elrendelte.

Az alperes csatlakozó felülvizsgálati kérelmében és felülvizsgálati ellenkérelmében a munkáltatói jogkör hiánya miatt a 2004. januári megállapodás érvénytelenségére hivatkozott, másodlagosan a jogerős részítélet hatályában való fenntartását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!