Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Bfv.932/2016/11. számú precedensképes határozata csalás bűntette tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 361. §, 363. §, 373. §, 416. §, 423. §] Bírók: Feleky István, Molnár Gábor Miklós, Szalai Csabáné dr. Horváth Katalin

A határozat elvi tartalma:

I. A másodfokú eljárásban a tényállás javíthatósága nem mennyiségi, hanem szükségességi kérdés, és az elsőfokú bíróság által nem, vagy másként értékelt bizonyíték alapján is javítható a tényállás.

II. A másodfokú felülbírálat során, és teljességgel függetlenül a nyilvános ülésen vagy tárgyaláson való elbírálás kérdésétől, a bíróságnak joga és kötelessége valamennyi bizonyítékot értékelnie, merüljön föl az akár a fellebbezési szakaszt megelőzően, avagy a fellebbezési szakaszban.

III. A költségvetési csalás folytatólagosan elkövetettként nem minősülhet.

***********

Kúria

végzés

Az ügy száma: Bfv.II.932/2016/11.

A határozat szintje: felülvizsgálat

A tanács tagjai: Dr. Molnár Gábor Miklós a tanács elnöke, Dr. Feleky István előadó bíró, Szalai Csabáné dr. Horváth Katalin bíró

Az eljárás helye: Budapest

Az eljárás formája: tanácsülés

Az ülés napja: 2017. február 13.

Az ügy tárgya: csalás bűntette és más bűncselekmény

Terhelt(ek): ... és társai

Első fok: Nyíregyházi Járásbíróság 34.B.2555/2009/252. ítélet, 2015. január 20. tárgyalás

Másodfok: Nyíregyházi Törvényszék 2.Bf.275/2015/10. ítélet, 2016. február 12. nyilvános ülés

Harmadfok: -

Az indítvány előterjesztője: ... I. rendű terhelt védője

Az indítvány iránya: hatályon kívül helyezésre

Rendelkező rész

A Kúria a csalás bűntette és más bűncselekmény miatt ... és társai ellen folyamatban volt büntetőügyben a ... I. rendű terhelt védője által benyújtott felülvizsgálati indítványt megvizsgálva a Nyíregyházi Járásbíróság 34.B.2555/2009/252. számú ítéletét és a Nyíregyházi Törvényszék mint másodfokú bíróság 2.Bf.275/2015/10. számú ítéletét ... I. rendű terhelt tekintetében hatályában fenntartja.

A Kúria végzése ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben az indítvány előterjesztője, valamint azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

Indokolás

[1] I. A Nyíregyházi Járásbíróság a 2015. január 20. napján tartott tárgyaláson meghozott és kihirdetett 34.B.2555/2009/252. számú ítéletével ... I. rendű terheltet bűnösnek mondta ki folytatólagosan elkövetett csalás bűntettében [1978. évi IV. törvény (korábbi Btk.) 318. § (1) bekezdés, (2) bekezdés c) pont, (6) bekezdés b)1. pont] és folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás vétségében (korábbi Btk. 276. §).

[2] Ezért őt - halmazati büntetésül - 4 év börtönben végrehajtandó szabadságvesztésre, 4 év közügyektől eltiltásra és 2.000.000 forint pénzmellékbüntetésre ítélte. Rendelkezett továbbá a pénzmellékbüntetés esetleges átváltoztatásáról, a szabadságvesztés háromnegyed részének letöltése utáni feltételes szabadságra bocsáthatóságról, az előzetes fogvatartás beszámításáról, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal felé kártérítésekre és illeték fizetésekre kötelezésről és egyéb járulékos kérdésekről.

[3] A kétirányú fellebbezések alapján másodfokon eljárt Nyíregyházi Törvényszék a 2016. február 12. napján tartott nyilvános ülésen meghozott és kihirdetett 2.Bf.275/2015/10. számú ítéletével az elsőfokú ítéletet az I. rendű terhelt tekintetében megváltoztatta: cselekményeit költségvetési csalás bűntettének [2012. évi C. törvény (hatályos Btk.) 396. § (1) bekezdés a) pont, (4) bekezdés b) pont] és folytatólagosan elkövetett hamis magánokirat felhasználása vétségének (hatályos Btk.) 345. §) minősítette; a pénzmellékbüntetést 500 napi tétel, napi tételenként 4.000 forint, (nem jelölve) összesen 2.000.000 forint pénzbüntetésre változtatta (helyesen: az I. rendű terheltet ilyen összegű pénzbüntetésre ítélte); rendelkezett a pénzbüntetés esetleges átváltoztatásáról, a szabadságvesztés háromnegyed részének letöltése utáni feltételes szabadságra bocsáthatóságról, az Nemzeti Adó- és Vámhivatal polgári jogi igényeinek elutasításáról és a letétre vonatkozó rendelkezés korrigálásáról - egyebekben helybenhagyta az elsőfokú ítéletet.

[4] II. A bíróság jogerős ügydöntő határozata (alapítélet) ellen az I. rendű terhelt védője nyújtott be felülvizsgálati indítványt: a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontja, illetőleg a Be. 373. § (1) bekezdés III.a) pontja alapján arra hivatkozással, hogy a másodfokon eljárt Nyíregyházi Törvényszék az indokolási kötelezettségét a tényállás megállapítása (helyesbítése és kiegészítése) kapcsán megsértette.

[5] A védő indítványa szerint a másodfokú ítélet indokolásának iratellenes megállapítása, hogy az egyik szakértő véleményét az elsőfokú bíróság okirati bizonyítékként figyelembe vette, holott az elsőfokú bíróság okirati bizonyítékként nem hivatkozott e szakvéleményre. Egy másik szakértő véleményére tett elsőfokú ítéletbeli megállapítás értelmezhetetlen, és a másodfokú bíróság ki sem tért e szakvéleményre. A védő állította még, hogy az elsőfokú bíróság két tanút úgy hallgatott ki megkeresett bíróság útján, hogy annak feltételei fenn sem álltak, és a másodfokú bíróság a tanúvallomások jogszabálysértő értékelésének megállapítására irányuló védői érvelést elutasította. Kifogásolta azt is, hogy e tanúvallomásokat az elsőfokú bíróság felolvasás helyett csupán ismertette.

[6] A védő hivatkozott továbbá arra, hogy a másodfokú bíróság az indokolási kötelezettségének oly mértékben nem tett eleget, hogy emiatt az alapítélet felülbírálatra alkalmatlan. A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást részben megalapozatlannak találta, s azt anélkül egészítette ki és helyesbítette, hogy megjelölte volna a megalapozatlanság okát [Be. 351. § (2) bekezdés a)-d) pont]. A másodfokú bíróság az I. rendű terhelt másodfokú eljárásban benyújtott írásbeli védekezésében szereplő tényállításokat mérlegelés tárgyává tette, ám ehhez nyilvános ülés helyett tárgyalást kellett volna tartania.

[7] A másodfokú bíróság indokolása ellentmondásos is, mert a tényállás vonatkozásában a felülmérlegelés tilalmát áttörte. A védelmi fellebbezést ugyanakkor arra hivatkozással utasította el, hogy az a bizonyítékok mérlegelését támadta. A másodfokú bíróság közel öt oldalnyi ténymegállapítással egészítette ki a tényállást, de az ennek alapjául szolgáló bizonyítékokra, és azok értékelésére nem tért ki. Ennél fogva az sem állapítható meg, hogy e bizonyítékokat az elsőfokú bíróság valósnak fogadta-e el vagy sem.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!