Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1996.5.239 Az okozati összefüggésben való tévedés lényegtelen, és a befejezett emberölésért felel az a szülő nő, aki a gyermekét közvetlenül a szülés után fojtogatja, majd a halottnak vélt újszülöttet egy műanyag zacskóba csomagolva a szemeteskukába dobja, de nem állapítható meg, hogy a sértett a fojtogatás vagy a nejlonzacskóba csomagolás okozta légúti elzáródás következtében halt-e meg [Btk. 166. §, 16. §, 27. §].

A vádlottat a megyei bíróság emberölés bűntette miatt 3 év 6 hónapi börtönbüntetésre és a közügyektől 4 évi eltiltásra ítélte. A tényállás lényege a következő.

A vádlott 1971-ben született, 1992. december hónapjáig a szülői házban élt. A középiskolás évei alatt egy esetben félévig járt együtt Sz. Z.-vel, de a kapcsolatuk megszűnt. 1992. év telén, február vagy március hónapban a vádlott egy diszkóban újra összetalálkozott Sz. Z.-vel. A vádlott nem tudott arról, hogy Sz. Z. nős, és a felesége gyermeket vár. Ezután rendszeresen találkoztak, és Sz. Z. gépkocsijában legalább 5-6 alkalommal közösültek. 1992. július hónapjában közöttük a kapcsolat megszakadt, Sz. Z. nem jelentkezett, a vádlott sem kereste, miután megtudta, hogy Sz. Z. nős. A vádlott 1992. július végén vagy augusztus elején megismerkedett T. G.-vel, és augusztus végén vagy szeptember elején nemi kapcsolatot is létesítettek.

A vádlott nőgyógyásznál nem járt, fogamzásgátló tablettákat nem szedett. 1992. december hónapjában, amikor még a szüleinél lakott, a magzat megmozdult, és a vádlott rájött arra, hogy teherben van. A vádlott orvoshoz nem fordult, a terhességét nem mondta meg a szüleinek. 1992. december hónapjában a vádlott T. G. szüleinek a lakására költözött. A vádlott az élettársával nem közölte, hogy más férfitól terhes. 1993. február hónapjának elejéig a vádlott nem utasította el az élettársa közeledését, T. G. szóvá is tette a vádlottnak, hogy nagy a hasa, de a terhességet nem ismerte fel.

A vádlott a munkahelyén bő tréningfelsőket és pulóvereket hordott. A hasonló korú kolléganői közül - akik maguk sem voltak férjezettek - többen is megkérdezték a vádlottól, hogy terhes-e. A vádlott a terhességet tagadta, azt mondta, megharagszik, ha többet is ilyet kérdeznek tőle. A vádlott a szülésre nem készült, a szülés élettani folyamatával könyvekből sem ismerkedett meg, az újszülött részére semmilyen ruhaneműt nem vásárolt.

1993. március 21. napján, vasárnap a vádlott munka után az élettársa lakására ment, és 22 óra körüli időben az élettársával együtt lefeküdt. 1/2 12 óra körül arra ébredt, hogy erős hasi görcsei vannak. Ekkor a fürdőszobába ment, mert úgy érezte, hogy hasmenése van. Visszafeküdt, de aludni nem tudott, mert a görcsei ismétlődtek. Amikor harmadszor is kiment a fürdőszobába, elfolyt a magzatvíz. A vádlott a magzatvíz elfolyása után ráébredt arra, hogy szülni fog, de az élettársát és annak szüleit nem ébresztette fel, és maga sem indult el a kórházba.

1993. március 22. napján 2 óra-3 óra közötti időben a vádlott a fürdőszobában a fürdőkád szélén ülve, életképes leány csecsemőt szült.

A vádlott a szülés előtt a fürdőkádba vizet nem engedett, a szülés közben mindkét lába a fürdőkádban volt, a fürdőkád szélén ült. A fürdőkádba pottyant újszülött felsírt, a vádlott tartott attól, hogy a családtagjai felébrednek, ezért két kézzel az újszülött nyakát megragadta és megfojtotta. A fürdőkád végén található tükrösszekrényből kivett egy borotvapengét és a köldökzsinórt elvágta. Ezután az újszülöttet a kádban hagyta, lezuhanyozott, megtörölközött, és felvette a hálóingét.

Ezt követően a konyhába ment, ahol magához vett egy újságot és egy reklámszatyrot, és azzal visszament a fürdőszobába. Az újszülött tetemét egy rózsaszín atlétatrikóba és az újságba csomagolta, majd beletette a reklámszatyorba, kivitte az udvarra és a szemeteskukába tette. A tetem elrejtése után a vádlott visszafeküdt az ágyba az élettársa mellé. T. G. 5 óra körül kelt, nem vett észre semmit, és elment dolgozni. A vádlott 7 óra körül felkelt, 1/2 8 órára érte ment az élettársa, és autóval bevitte a munkahelyére. Délelőtt 7.30 perc és 10 óra közötti időben a vádlott a munkahelyén a WC-ben szülte meg a méhlepényt.

1993. március 23-án a szeméttelepen guberálók találták meg a szatyorba csomagolt halott újszülöttet.

A rendőrkapitányság beosztottja még aznap a vádlottat ellenőrizte. A vádlott a szülést nem ismerte be. A nyomozóhatóság a vádlottat 1993. március 30 napján állította elő a kórházba, ahol a visszamaradt méhlepényrészletet eltávolították. Orvosi ellátás nélkül a vádlott a méhűrben visszamaradt méhlepényrészlet miatt életveszélyes állapotba került volna.

Az újszülött leány, sértett kihordott terhességből, éretten született. Az élettel összeegyeztethetetlen szülési sérülést nem szenvedett, fejlődési rendellenességet nem állapítottak meg nála. Halálát a nyak kézzel való megragadása, a megfojtás miatti fulladás okozta.

Az ítélet ellen a vádlott és a védője enyhítésért fellebbezett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!