Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Bfv.587/2015/6. számú precedensképes határozata kábítószerrel visszaélés bűntette tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 66. §, 67. §, 365. §, 373. §, 416. §, 424. §, 426. §] Bírók: Belegi József, Kardos Dóra, Somogyi Gábor

A határozat elvi tartalma:

A másodfokú tárgyalás megtartható a szabályszerűen megidézett, szabadlábon lévő terhelt távollétében, ha a terhére fellebbezést nem jelentettek be. Az ilyen mulasztás miatt igazolásnak akkor sincs helye, ha az a terhelt önhibáján kívül történt.

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék B.1079/2011/72., Fővárosi Ítélőtábla Bf.68/2013/30., *Kúria Bfv.587/2015/6.*

***********

KÚRIA

Bfv.III.587/2015/6.szám

A Kúria Budapesten, a 2015. év november hó 18. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

v é g z é s t:

A kábítószerrel visszaélés bűntette és más bűncselekmény miatt az I. rendű terhelt és társai ellen folyamatban volt büntetőügyben a II. rendű terhelt védője által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Fővárosi Törvényszék 29.B.1079/2011/72. számú, illetőleg a Fővárosi Ítélőtábla 2.Bf.68/2013/30. számú ítéletét a II. rendű terhelt tekintetében hatályában fenntartja.

E végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben sem az előterjesztő, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

A Fővárosi Törvényszék a 2012. december 6-án kelt 29.B.1079/2011/72. számú ítéletével a II. rendű terheltet bűnösnek mondta ki kábítószerrel visszaélés bűntettében [1978. évi IV. törvény - a továbbiakban: korábbi Btk. - 282/A. § (1) bekezdés IV. fordulat és (3) bekezdés], mint társtettest, valamint kábítószerrel visszaélés vétségében [korábbi Btk. 282. § (1) bekezdés IV. fordulat és (5) bekezdés a) pont]. Ezért halmazati büntetésül - mint visszaesőt - 7 évi fegyházbüntetésre és 8 évi közügyektől eltiltásra ítélte.

A II. rendű terhelt tekintetében a terhelt és védőjének fellebbezése alapján eljárva a Fővárosi Ítélőtábla a 2014. április 10-én kihirdetett 2.Bf.68/2013/30. számú ítéletével a II. rendű terhelt cselekményeit kábítószer-kereskedelem bűntettének [2012. évi C. törvény - a továbbiakban: Btk. - 176. § (1) bekezdés IV. fordulat és (3) bekezdés] minősítette. A társtettesi elkövetői alakzatra, valamint a halmazati büntetés kiszabására való utalást mellőzte, és megállapította, hogy a II. rendű terhelt a szabadságvesztésből legkorábban annak háromnegyed részének kitöltését követően bocsátható feltételes szabadságra. Egyebekben azonban az elsőfokú ítéletet a II. rendű terhelt tekintetében helybenhagyta.

A felülvizsgálati indítvány indokaira és céljára tekintettel a pertörténeti adatok közül a Kúria az alábbiakat rögzíti:

Az ügyben a másodfokú bíróság 2014. március 13-án kezdte meg a fellebbezési tárgyalást, mely tárgyalási napon a II. rendű terhelt személyesen jelen volt. Az ítélőtábla azonban a tárgyalást e napon nem fejezte be, ezért annak folytatására 2014. április 10-ére tűzött ki új határnapot, melyre a jelen lévő, lakhelyelhagyási tilalom hatálya alatt álló, de személyi szabadságában egyebekben nem korlátozott II. rendű terheltet szabályszerűen, szóban idézte.

A folytatólagos tárgyaláson azonban a II. rendű terhelt nem jelent meg, és távolmaradását alapos indokkal, előzetesen nem mentette ki. A másodfokú bíróság elnöke a tárgyalás megnyitása után megállapította, hogy a tárgyalás megtartásának akadálya nincs, ezért azt a bíróság folytatta, és ügydöntő határozatot is hozott.

Utóbb - 2018. április 17. napján - a II. rendű terhelt védője csatolta az E. Kft. által kiállított orvosi igazolást, mely szerint a II. rendű terhelt 2014. április 10-én fogorvosi rendelésen megjelent és kezelésben részesült. Ez alapján kérte, hogy a bíróság a II. rendű terhelt mulasztását tekintse igazoltnak. Az ítélőtábla az indítványt alakszerű végzéssel nem bírálta el.

A bíróság ügydöntő határozata ellen a II. rendű terhelt védője a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjára hivatkozással - azok alapjaként a Be. 373. § (1) bekezdés II. pont d) alpontját és a Be. 375. § (1) bekezdését megjelölve - terjesztett elő felülvizsgálati indítványt. Ebben az ügyben hozott első- és másodfokú határozat hatályon kívül helyezését, és az elsőfokú bíróság új eljárás folytatására való utasítását indítványozta.

Ennek indokaiként kifejtette: a terhelt alapvető joga a tárgyaláson való részvétel, az az Emberi Jogok Európai Egyezségokmánya 6. Cikke szerint a tisztességes eljárás követelményének is a része. A Be. 365. § (1) bekezdése ugyan valóban lehetővé teszi, hogy a másodfokú bíróság a terhelt távollétében is megtarthassa a tárgyalást, ha a terhelt előzetesen bejelentette, hogy azon nem kíván részt venni, illetőleg a terhére nem jelentettek be fellebbezést, ez azonban - a védői álláspont szerint - nem tesz lehetővé olyan értelmezést, miszerint a tárgyalás akkor is megtartható, ha a terhelt azon részt kíván venni, de arra - igazoltan önhibáján kívül - nincs lehetősége.

A védő utalt a Fővárosi Ítélőtábla 5.Bf.1942/2004. számú határozatára, mely szerint a terhelt részvételi szándékára utaló nyilatkozatát akkor is tiszteletben kell tartani, ha egyébként az eljárási cselekményen való részvétele a törvény alapján nem kötelező. Így a fogva lévő, részvételi szándékát kinyilvánító, de elő nem állított terhelt távollétében még a másodfokú nyilvános ülés sem tartható meg.

Ezért - a védői álláspont szerint - a tárgyalásnak a II. rendű terhelt távollétében való megtartásával az azon részt venni és felszólalni kívánó II. rendű terhelt védelemhez való joga súlyosan sérült.

Az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezésének indokaként a védő arra hivatkozott, hogy a másodfokú bíróság - ítélete 12. oldalán - kifejezetten osztotta azon álláspontját, miszerint a bizonyítékok értékelése során semmilyen módon sem vehető figyelembe az, hogy a terhelt az eljárás mely szakaszában tett vallomást, és mikor élt a hallgatás jogával. Ennek ellenére azonban - kisebb korrekciókkal - az ilyen módon értékelt bizonyítékok alapján megállapított tényállást fogadta el ítélete alapjául.

A terhelt az eljárás során nem kapott olyan figyelmeztetést, amely arra utalt volna, hogy - az eljárás adott szakaszában való - hallgatása is bizonyítási eszköz lehet, így az ekként való értékelése ugyancsak sérti a tisztességes eljárás elvét.

A Legfőbb Ügyészség a BF.683/2015. számú átiratában a felülvizsgálati indítványt alaptalannak tartotta, és a támadott határozatok hatályban tartását indítványozta.

Ebben utalt rá: a 3/2014. számú BK véleménnyel módosított 1/2007. BK vélemény is azt rögzíti, hogy a Be. 365. § (1) bekezdés helyes értelmezése szerint elsődlegesen akkor tartható meg a másodfokú tárgyalás a szabályszerűen megidézett terhelt távollétében, ha bejelentette, hogy azon nem kíván részt venni; ennek hiányában is megtartható azonban a tárgyalás, ha a terhelt terhére nem jelentettek be fellebbezést.

Jelen esetben az ügyészi álláspont szerint jelentősége van annak, hogy a II. rendű terhelt

- az elmulasztott tárgyalásra való megidézésekor és annak időpontjában sem volt fogvatartásban,

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!