Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2013.4.100 Önmagában az a tény, hogy a választottbíró és a fél, illetve a fél jogi képviselője azonos ügyvédi kamara tagja, nem minősül a választottbíró részéről feltárás alá eső kötelezettségnek. Ennek elmaradása a választottbíró függetlensége és pártatlansága tekintetében nem ébreszt jogos kétséget.

Az International Bar Association (IBA) nemzetközi választottbírósági eljárásokra kidolgozott irányelvének rendeltetése, hogy segítséget nyújtson elsősorban a választottbírák számára annak eldöntésénél mikor kell visszautasítaniuk a bíróvá jelölésüket, a felekkel fennálló mely kapcsolatuk az, amelyet fel kell tárniuk. Segítséget nyújthat továbbá a bíróságok számára is annak megítélésében, hogy egy kapcsolat feltárásának elmaradása a tisztességes, "fair" eljárás követelményeibe ütközik-e. [1994. évi LXXI. tv. (Vbt.) 17. § (1) bek., 55. § (1) bek. e) pont].

A felperes mint vevő és az alperesek mint eladók - a választottbírósági eljárás többi alperesével - 2007. október 1-jén adásvételi előszerződést, majd 2007. december 28-án adásvételi szerződést kötöttek az alperesek tulajdonában álló ingatlanokra, az ingatlanok együttes vételárát 1 358 554 064 forintban határozva meg.

A szerződésből eredő jogvitáik elbírálására az adásvételi szerződésben kikötötték a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett Szervezett Választottbíróság (a továbbiakban: Választottbíróság) hatáskörét, azzal, hogy az a saját eljárási szabályzata szerint jár el.

A felperes 2009. április 3-án benyújtott keresetében kérte, hogy a Választottbíróság kötelezze egyetemlegesen a jelen per alpereseit visszajáró első vételárrészlet, illetve visszajáró előleg jogcímén 124 660 517 forint és ennek kamatai megfizetésére. Keresetét arra alapította, hogy a Ptk. 300. § (1) bekezdése alapján érdekmúlás bizonyítása nélkül el lehet állni a szerződéstől. Miután az alperesek jogszavatosságot vállaltak az adásvételi szerződésben, melyet nem teljesítettek, ezért jogszerűen állt el a szerződéstől, melynek következtében az visszamenőleges hatállyal szűnt meg, így a már teljesített szolgáltatások visszajárnak.

Az alperesek kérték a kereset elutasítását. Álláspontjuk az volt, hogy a felperes elállása jogszerűtlen, mert arra csak a szerződésben megszabott határidőn belül lett volna lehetősége.

A felek által jelölt választottbírák és az általuk megválasztott elnök nyilatkoztak a jelölésre és megválasztásukra, kijelentették, hogy a felektől függetlenek és nincs tudomásuk olyan körülményről, amely az ügyben való pártatlanságukat vagy függetlenségüket sértené.

Az első választottbírósági tárgyaláson az alperesek által jelölt választottbíró bejelentette, hogy az Sz.-i Tudományegyetemen dolgozik, mint ahogy a perbeli III. rendű alperes is. Különböző karokon tevékenykednek, a választottbíró az Állam- és Jogtudományi Kar dékánja, míg a III. r. alperes a Természettudományi Karon dolgozik.

A tárgyalási jegyzőkönyv a következőket tartalmazza: "Felperesi jogi képviselő saját kezdeményezésére előadja, hogy "Dr. Sz. I. választottbíró által előadottakkal kapcsolatban kifogást nem teszünk, tekintettel arra, hogy bejelentését nem olyannak tekintjük, amely a választottbíró függetlenségével és pártatlanságával összhangban nem álló körülményre utalna."

A Választottbíróság ítéletével a jelen ügy VI., VII., VIII. és IX. rendű alpereseit az egyenként meghatározott pénzösszegek megfizetésére kötelezte a felperes javára, az ezt meghaladó keresetet elutasította.

A Választottbíróság ítéletének érvénytelenítése iránt a felperes nyújtott be keresetet, melyet elsősorban a választottbíráskodásról szóló 1994. évi LXXI. törvény (Vbt.) 55. § (1) bekezdés c) pontjára alapított, arra hivatkozva, hogy nem volt képes előadni az ügyét.

Másodlagosan a Vbt. 55. § (1) bekezdés e) pontjára hivatkozással terjesztette elő a keresetet azzal az indokkal, hogy a Választottbíróság ítéletében egyértelműen az alperes eladók érvelését, állításait fogadta el a tényállás alapjául, ezzel a Választottbíróság megszegte a Vbt. 11. §-ában és az Eljárási szabályzata (Vbesz.) 4. § (3) bekezdésében meghatározott függetlenség és pártatlanság követelményét.

Állította továbbá, hogy az alperesek által jelölt válasz-tottbíró nem tett eleget a Vbt. 17. § (1) bekezdésében írt feltárási kötelezettségének, mert nem közölte a felekkel, hogy azonos ügyvédi kamarában tag a II. r. alperessel és az alpereseket képviselő valamennyi ügyvéddel. Nem tett nyilatkozatot arról sem, hogy a Magyar Tudományos Akadémia IX. Gazdasági Tudományok Osztálya Állam- és Jogtudományi Bizottságának köztestületi tagja az alpereseket képviselő egyik ügyvéddel együtt, továbbá nem jelentette be, hogy a Magyar Tudományos Akadémia Sz.-i Akadémiai Bizottsága Jogi Szakbizottságának tagja, míg az Akadémiai Bizottság elnöke a III. r. alperes. Miután az alperesek által jelölt választottbíró az eljárás folyamán teljes körűen nem tett eleget a feltárási kötelezettségének, ezért a választottbíróság eljárása a Vbt.-be és a Vbesz. rendelkezéseibe ütközött. Harmadsorban a Vbt. 55. § (2) bekezdés b) pontja alapján kérte a választottbírósági ítélet érvénytelenítését, azt állítva, hogy az a közrendbe ütközik.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték. Azzal védekeztek, hogy az általuk jelölt választottbíró a Vbt. által szabályozott közeli kapcsolatát az első tárgyaláson feltárta a felek előtt, ezt a felperes tudomásul is vette. Alaptalan az az érvelés, hogy az Sz.-i Ügyvédi Kamarai tagságot közeli kapcsolatként lehet értékelni, miután a kamarának több mint 500 aktív tagja van. Ez a tagság vonatkoztatható a felperes által jelölt választottbíróra is, aki szintén ügyvéd foglalkozású. A közeli kapcsolat és az elfogultság megállapítására nem alkalmas az alperesek által jelölt választottbíró és az egyik jogi képviselő akadémiai tagsága, továbbá az egyik alperessel közös akadémiai bizottsági tagság sem. A Magyar Tudományos Akadémiának, mint köztestületnek több mint 14 000 tagja van, így az erre való hivatkozás, mint feltételezés alaptalan.

Az elsőfokú bíróság a Választottbíróság ítéletét érvénytelenítette.

Az ítélet indokolásában kifejtette, hogy elsődlegesen a Vbt. 55. § (1) bekezdés e) pontja szerinti érvénytelenségi okot kellett vizsgálnia, mert ha e körben a jogszabálysértés megállapítható, a többi érvénytelenítési ok vizsgálatára nem is kerülhet sor.

A Vbt. 17. § (1) bekezdése alapján részletesen kifejtette, hogy a feltárási kötelezettség célja megismertetni a felekkel azokat az objektív körülményeket, amelyek jogos kétségeket ébreszthetnek a választottbíró függetlensége és pártatlansága tekintetében. Ha a választottbírák a felekhez fűződő - akár igen szoros - kapcsolatukat feltárják a felek előtt az eljárás kezdetén és a felek ezt tudomásul véve nem kérik a választottbírák lemondását, a továbbiakban már erre az okra hivatkozással nem élhetnek kizárási indítvánnyal, illetve nem kérhetik az ítélet érvénytelenítését, miután a feltárt kapcsolat tudatában fogadták el a választottbírók eljárását.

A feltárandó kapcsolat körében utalt a felperes által hivatkozott IBA irányelvben foglaltakra. Kifejtette, hogy a Magyar Tudományos Akadémiában, mint köztestületben levő közös tagságot a választottbírónak nem kellett feltárnia, mert ez a kapcsolat az ún. Zöld Listába tartozik, feltárási kötelezettség alá nem esik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!