Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Mfv.10116/2015/1. számú precedensképes határozata felmentés jogellenességének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 206. §, 272. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 3. §] Bírók: Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna, Sztojkoné dr. Hajdu Edit, Tallián Blanka

Mfv.I.10.116/2015/6.

A Kúria a dr. Moskovits Károly ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Kovács Tamás ügyvéd által képviselt alperes ellen felmentés jogellenességének megállapítása és jogkövetkezményei iránt a Nyíregyházi Munkaügyi Bíróságnál 2.M.290/2012. szám alatt megindított és másodfokon a Nyíregyházi Törvényszék 4.Mf.20.164/2014/7. számú ítéletével jogerősen befejezett perében az említett másodfokú határozat ellen a felperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán a 2015. december 2. napján megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a Nyíregyházi Törvényszék 4.Mf.20.164/2014/7. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek - tizenöt nap alatt - 10.000 (tízezer) forint és 2.700 (kettőezer-hétszáz) forint áfa felülvizsgálati eljárási költséget.

A felülvizsgálati eljárás illetéke az államot terheli.

I n d o k o l á s

A felperes pénzügyi előadó jogviszonyát az alperes 2011. március 7-én kelt felmentéssel - indokolás nélkül - megszüntette az ügyben irányadó 1992. évi XXIII. törvény (Ktv.) 17. §-ának (1) bekezdése alapján.

A felperes a többször módosított keresetében a felmentés jogellenességére, rendeltetésellenességére, és az egyenlő bánásmód követelményének megsértésére hivatkozással terjesztette elő igényét. Ezen túlmenően 17 napi szabadságmegváltást kért, és 2 havi végkielégítés megfizetését igényelte az alperestől, mivel álláspontja szerint a 4 havi összeg helyett mindössze 2 havi végkielégítésben részesítették.

A Nyíregyházi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2.M.290/2012/6. számú ítéletével kötelezte az alperest, hogy tizenöt napon belül fizessen a felperesnek bruttó 152.235 forintot, valamint ezen összeg kamatát. Egyebekben a keresetet elutasította, és a felperest perköltség viselésére kötelezte.

Az ítélet indokolásának lényege szerint az alperes a hatályos és alkalmazandó Ktv. 17. § (1) bekezdése alapján járt el, a felmentés nem ütközött az 1949. évi XX. törvény (Alkotmány), az Alaptörvény, az Európai Unió Alapjogi Chartája, az Emberi jogok és alapvető szabadságok védelméről szóló Európai Egyezmény (továbbiakban: Egyezmény) rendelkezéseibe.

Az elsőfokú bíróság ítélete szerint az alperes nem sértette meg az 1992. évi XXII. törvény (régi Mt.) irányadó 4. §-át, eljárása nem volt rendeltetésellenes. Megállapította továbbá, hogy a felperes nem valószínűsített olyan tulajdonságot, amely alapján a 2003. évi CXXV. törvény (Ebktv.) 8. §-a alapján a terhére a hátrányos megkülönböztetés megállapítható lenne.

Az elsőfokú bíróság ítélete szerint a felperes részére a 17 napra járó szabadságmegváltás nem került kifizetésre, ezért ennek összegét kamataival együtt az alperesnek viselnie kell.

Az elsőfokú bíróság ítéletében rámutatott arra, hogy a felperes közszolgálati jogviszonyát az alperes már 2011. március 7-én kelt felmentésével szüntette meg, és április 7-étől június 7-éig mentesítette a munkavégzés alól. A felmentésben tájékoztatták az 1992. évi XXIII. törvény (Ktv.) 20/A. § (1) bekezdése alapján arról, hogy a felmentési idejének tartamára beleegyezésével tartalékállományba helyezik. Felhívták a figyelmét, amennyiben ehhez nem járul hozzá, vagy kérésére a tartalékállományból törlik, a reá irányadó végkielégítés felére lesz jogosult. A felperes a felmentés 2011. március 7-én történő közlése után a jogviszonyt megszüntető dokumentumok aláírását megtagadta, amelyet maga is elismert. A bíróság álláspontja szerint semmi nem tiltja, hogy a felmentést és a tartalékállományba helyezést egy dokumentumban rögzítsék. A felperesnek felróható az a magatartás, hogy a részére kézbesíteni kívánt dokumentumot nem vette át, így azt nem olvasta el figyelmesen.

A felperes fellebbezése folytán eljárt Nyíregyházi Törvényszék 4.Mf.20.164/2014/7. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta, és a felperest perköltség fizetésére kötelezte.

A másodfokú bíróság ítéletének indokolásában kifejtette, hogy az Európai Unió Bírósága döntése szerint az ügyben nem az uniós, hanem a nemzeti jogszabály az irányadó. A Ktv. megalkotásával Magyarország nem az Unió jogát hajtotta végre, ezért nincs jelentősége annak a nemzeti törvénynek, amellyel Magyarországon az Európai Unió Alapjogi Chartája kihirdetésre került (2007. évi CLXVIII. törvény).

Az Alkotmánybíróság 29/2011. (IV.7.) AB határozata a Ktv. 17. § (1) bekezdését a jövőre nézve semmisítette meg. A 35/2012. (VII.17.) AB határozata 2011. április 8-ától hatálytalan rendelkezések alkalmazásának kizárására irányuló kérelmeket elutasította.

A másodfokú bíróság osztotta az elsőfokú bíróságnak az Mt. 4. és 5. § megsértésére vonatkozó álláspontját.

A jogerős ítélet szerint az elsőfokú bíróság azt is helytállóan fejtette ki, hogy a felperes nem tett nyilatkozatot arra nézve, miszerint a tartalékállományba helyezéséhez hozzájárul-e. Szóban a felmentés tartalma vele közlése került, a tartalékállományba helyezés lehetőségére a figyelmét felhívták. A felperes a fellebbezésében helytállóan hivatkozott arra, hogy az Mt. 3. §-a alapján a feleket együttműködési kötelezettség terheli. Ez azonban a munkavállalóra is irányadó, aki saját felróható magatartása miatt nem nyilatkozott arról, hogy a törvény adta lehetőséggel él-e.

A munkáltatónak nem volt jogszabályi kötelezettsége arra, hogy külön okiratban adjon tájékoztatást a felperesnek a tartalékállományba-helyezéshez való hozzájárulás lehetőségéről, illetve arról, hogy az milyen következményekkel jár.

Az elsőfokú bíróság a Pp. 206. §-a szerint okszerűen mérlegelte a rendelkezésre álló bizonyítékokat, és a jogszabályoknak megfelelő döntést hozott.

A felperes a felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, és a jogszabályoknak megfelelő, a keresetnek helytadó döntés meghozatalát kérte az alperes perköltség fizetésre kötelezése mellett.

Álláspontja szerint a Ktv. 17. § (1) bekezdése a Magyar Köztársaság Alkotmányáról szóló 1949. évi XX. törvény (Alkotmány) 2. § (1) bekezdésében szabályozott jogállamiság elvét, a 70/B. § (1) bekezdése szerinti munkához való jogot, a 70. § (6) bekezdésében szabályozott közhivatal viseléséhez való jogot, az 57. § (1) bekezdésében lévő bírósághoz fordulás jogát, és az 54. § (1) bekezdésében szabályozott emberi méltósághoz való jogot sérti. Emellett a Ktv. említett rendelkezése sérti az Alaptörvény B) cikk (1) bekezdését, a 12. cikket, a XXIII. cikk (8) bekezdését, a 28. cikk (1) bekezdését és a 2. cikket, emellett az Alapjogi Charta 30. cikkébe ütközik, közvetve sérti az Európai Szociális Charta 24. cikkét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!