Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2005.3.89 Az önbíráskodás bűntettét társtettesként és nem bűnsegédként követi el az a terhelt, aki - társaival szándékegységben - úgy vesz részt a bűncselekmény elkövetésében, hogy társai - fenyegetéssel - arra kényszerítik a sértettet, hogy ismerje el lopás elkövetését a munkáltatója sérelmére, a terhelt pedig a beismerést tartalmazó jegyzőkönyvet elkészíti és aláíratja a fenyegetés hatása alatt álló sértettel [Btk. 20. §, 21. §, 273. §].

II. A felülvizsgálat az ügydöntő határozatban megállapított tényállásra terjed ki, beleértve - az ítéletszerkesztési hibából - a határozat indokolásának más részében rögzített tényeket is [Be. 258. § (3) bek. c) pont, d) pont, 420. § (1) bek.].

A S.-i Városi Bíróság a 2002. november 6. napján kihirdetett ítéletével H. I. III. r. terheltet önbíráskodás bűntetté­ben, mint bűnsegédet mondta ki bűnösnek. Ezért őt 200 napi tétel, - napi tételenként 300 forint összegű - összesen tehát 60 000 forint pénzbüntetésre ítélte, amelyből a terhelt által őrizetben töltött idővel 4 napi tételnek megfelelő 1200 forintot leróvottnak tekintett.

Kétirányú fellebbezés alapján eljárva a megyei bíróság - mint másodfokú bíróság - a 2003. január 17. napján meghozott ítéletével a városi bíróság határozatát a III. r. terheltet érintően változtatás nélkül helybenhagyta.

A jogerős ítéleti tényállás szerint - melyet a másodfokú bíróság nem érintett - Sz. T. I. r. és Sz. Z. II. r. terheltek tulajdonos-ügyvezetői voltak a szezonális jelleggel több üzletet is üzemeltető, nagy- és kiskereskedelemmel egyaránt foglalkozó J. Kft.-nek.

A III. r. terhelt a kft. üzleteinek a tevékenységét összefogó sz.-i telephely vezetője volt, G. L. IV. r. és K. A. V. r. terheltek pedig biztonsági őrként dolgoztak a cégnél.

A 2000. évi szezonban a havonta tartott leltárak a sz.-i telephelyen 7 millió forintot megközelítő hiányt mutattak. Okának kiderítése végett az I., II. és III. r. terheltek megállapodtak abban, hogy ún. becsületpróbának vetik alá a gépkocsivezetőket.

Ennek keretében a III. r. terhelt intézkedett, hogy az áruk kiszállítását végző gépkocsivezetők járműveire az elszámolási bizonylatokhoz képest többletárut pakoljanak fel. Augusztus első napjaiban S. J. sértett a járművére pluszként felkerült margarinnal nem számolt el.

A próba megismétlése végett az I., II. és III. r. terhelt útmutatásának megfelelően a raktáros 2000. augusztus 8-áról

9-ére virradó éjjel a sértett fuvarba induló gépkocsijára többletáruként egy karton Túró Rudit tett fel.

A sértett az egyik üzletben a többletárut értékesítette; augusztus 9-én a délelőtti órákban visszaérkezve a sz.-i telephelyre, az irodában az elszámolást végző dolgozók előtt a többletáruról nem tett említést.

Mindezen körülményekből az I., II. és III. r. terheltek arra következtettek, hogy a leltárhiánynak a sértetti magatartás részben okozója lehetett, mert bebizonyosodott, hogy a plusz áruval kétszer nem számolt el.

Emiatt az I. r. terhelt utasította a telephelyen tartózkodó IV. és V. r. terhelteket, hogy a sértettet a lopások miatt vonják felelősségre. Rendelkezett arról is, hogy a III. r. terhelt készítsen jegyzőkönyvet, amiben a sértett nyilatkozik munkáltatója meglopásáról, továbbá egy okiratot, amiben a sértett elismeri, hogy kölcsönképpen 500 000 forintot kapott a kft.-től, s annak a visszafizetését részletekben vállalja. Ezen túlmenően rendelkezett arról is, hogy írassák meg a sértettel a felmondását.

A sértett a telephelyre visszaérkezésekor a II. r. terhelt jelenlétében a göngyöleget leadta a raktárosnak, majd az irodába indult elszámolni. Ott a számlák leadásakor a III. r. terhelt rákérdezett, volt-e a gépkocsiján többletáru, amit a sértett letagadott. Minderről értesültek az I. r. a IV. és az V. r. terheltek is. Ezt követően a mosdó felé induló sértettet a IV., V. r. terheltek közrefogták, az előkészítő helyiségbe kísérték, ahol az V. r. a sértettet tarkótájon megütötte. Őt a IV., V. r. terheltek arról faggatták, hogyan csinálták a lopásokat, közben a IV. r. terhelt is megütötte a sértettet. Odaérkezett az előkészítő helyiségbe az I. r. terhelt is, aki a lopott sajtról kérdezgette, s amikor nem válaszolt, az V. r. terhelttől újabb ütéseket kapott. Megkérdezték azt is, mit csinált a Túró Rudival; a sértett elismerte, hogy eladta, további kérdésekre üzemanyaglopást is részben beismert. Közben megérkezett az előkészítő helyiségbe a II. r. terhelt is, akinek jelenlétében tovább folyt a sértett felelősségre vonása, majd az I. r. terhelt utasította a IV., V. r. terhelteket, vigyék el a szeme elől a sértettet, tegyék kocsira, törjék össze kezét-lábát és dobják ki.

A sértett félelmében könyörgött az I. r. terheltnek, hogy ne bántsák, majd a II. r. terhelthez fordult segítségért, de ő azt közölte, hogy nem segíthet; megjegyezve még azt is, saját magának köszönheti, hogy ilyen helyzetbe került.

Mindezek után a II. r. terhelt a helyiséget elhagyta, az I. r. terhelt a IV. és V. r. terhelteket is kiküldte, majd az odaérkező III. r. terheltet utasította, hogy a már említett okiratokat készítsék el. Távozása után a III. r. terhelt a sértettnek lediktált egy jegyzőkönyvet, amiben különböző áruk és üzemanyag eltulajdonítását ismerte el, mintegy 500 000 forint értékben. Megíratták vele a felmondását, majd a III. r. terhelt készített egy megállapodást, amiben a sértett elismerte, kölcsönként 500 000 forintot vett fel a kft.-től és vállalta, hogy azt négy részletben visszafizeti.

Az okiratok elkészülte után az I. r. terhelt behívta M. É.-t és Sz. A.-t, akik előtt a sértett az őt ért bántalmazás és fenyegetések hatására elismerte a jegyzőkönyvben leírtakat, majd nevezettek azt tanúként aláírták. Ezután a sértettet kiengedték, aki visszament az irodába, ahol elszámolt. Ezután hazament, feljelentést tenni nem mert, felesége volt, aki az ügyben a rendőrséghez fordult.

A IV., V. r. terheltek bántalmazása következtében a sértett jobb alsó szemhéj bevérzését, tarkótáj duzzanatát, nyomásérzékenységét - 3-4 napos gyógytartamú sérüléseket - szenvedett.

Az elsőfokú ítélet a bizonyítékok értékelése során további tényeket is rögzített. Így azt, hogy a sértettel szemben alkalmazott módszer a J. Kft.-nél bevett módja volt a dolgozók felelősségre vonásának. Továbbá, hogy az I. r. terhelt a felelősségre vonásra nem csupán utasítást adott III. r. terheltnek - és a IV-V. r. terheltnek -, hanem maga is közvetlen fenyegetést alkalmazott; továbbá, hogy a III. r. terhelt tisztában volt a fenti körülményekkel. Mindezek tudatában működött közre a bántalmazott és megfélemlített sértettől kikényszerített okiratok elkészítésében.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!