Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Budapest Környéki Törvényszék P.20070/2018/31. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 2. §, 164. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 301. §, 339. §, 349. §, 357. §] Bíró: Koppányné dr. Sági Erika

Budapest Környéki Törvényszék

mint elsőfokú bíróság

15.P.20.070/2018/31.

A Budapest Környéki Törvényszék a ... Ügyvédi Iroda (...., ügyintéző: ...) által képviselt felperes neve (....) felperesnek - az Országos Bírósági Hivatal (...., ügyintéző: dr. ...) által képviselt I.rendű alperes neve (....) I. r. alperes; a II.rendű alperes neve Jogi Képviseleti Önálló Osztály (....) által képviselt II.rendű alperes neve (...., II.rendű alperes neve i tanácsos: dr. ...) II. r. alperes ellen kártérítés iránti perében a bíróság meghozta az alábbi

ítéletet.

A bíróság kötelezi az I. r. alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 88.000.- (azaz nyolcvannyolcezer) forintot, továbbá ennek 2017. április 20. napjától a kifizetés napjáig járó a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamatát.

Egyebekben a bíróság a felperes kereseti kérelmét elutasítja.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy fizessen meg a Magyar Államnak a NAV illetékes hivatalának külön felhívására 1.500.000.- (azaz egymillió-ötszázezer) forint állam által előlegezett illetéket.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül a Fővárosi Ítélőtáblához címzett, de a jelen bíróságnál három egyező példányban benyújtandó fellebbezéssel lehet élni.

Felhívja a bíróság a felek figyelmét, hogy ha a fellebbezés csak a teljesítési határidővel kapcsolatos, fellebbezést a másodfokú bíróság tárgyaláson kívül bírálja el. Ha a fellebbezés csak a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, valamint a fellebbezés csak az indokolás ellen irányul, a másodfokú bíróság tárgyalást csak kifejezett kérelemre tart, ennek hiányában a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el. A felek a fellebbezési határidő lejárta előtt közösen kérhetik a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálását.

A fellebbező fél számára a jogi képviselet kötelező.

Indokolás:

A felperes ismert média személyiség volt.

A Fővárosi Főügyészség a 2005. augusztus 24-i keltezéssel Küo.14239/2003/637-VII. sz. alatt vádiratot nyújtott be a X. r. felperes neve ellen egy rendbeli, a Btk. 317. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés c) pontjára figyelemmel a (6) bekezdés b) pontja szerint minősülő jelentős értékre, folytatólagosan, üzletszerűen elkövetett sikkasztás bűntette miatt.

A vádirat értelmében a felperes 2000. január 21. napján a ... Újság Rt. elnök vezérigazgatójaként a társaság szabad pénzeszközeinek kezelése érdekében vagyonkezelési szerződést kötött a ....-vel. Ezen szerződés keretében ... vállalta, hogy a ... Újság portfóliójának szabad felhasználása fejében az állampapír ügyletekkel elérhető hozam kétszeresét garantálja és e hozamból csak azt a részét mutatja ki a társaságnak küldött portfólió elszámolásokban, amely az alacsonyabb hozam realizálására alkalmas állampapír ügyletekként keletkezhetett. Ez 2 év alatt mintegy 36 millió forint volt, az e feletti plusz hozamot pedig készpénzben adta át a felperesnek, melynek összege legalább 30 millió forint volt. Ezen plusz hozam fiktív volt, azok fedezetéül olyan más ügyletekből elvont összegek szolgáltak, melyek eredetét a nyomozás során megállapítani nem lehetett.

A vádirat alapján a Fővárosi Bíróság előtt 4.B.728/2005. sz. alatt indult meg a büntető eljárás, melyben a bíróság a 2006. február 02-án kelt 71. sz. végzésével zár alá vételt rendelt el 30 millió forint erejéig a felperes .... sz. alatti ingatlanon fennálló tulajdoni hányadára, valamint a ...

Szalon és Aukciósház Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-ben fennálló üzletrészére.

A Fővárosi Bíróság a 2007. július 22-én kelt végzésével a Kft. üzletrészére, továbbá a gazdasági társaság üzletrésszel arányos vagyontárgyaira elrendelt zár alá vételt feloldatta.

2007. december 20-án a 412. sz. végzésével az ingatlanhányadra elrendelt zár alá vételt is feloldotta a bíróság a Be. 159. § (4) bekezdés b) pontja alapján, mivel a felperes bírói letétbe helyezett 2007. december 12. napján 30 millió forintot.

A Fővárosi Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság a 2.Bf.320/2009/149. sz. végzésével az elsőfokú bíróság 4.B.728/2005/550. sz. ítéletét, -melyben a felperest jelentős értékre folytatólagosan üzletszerűen elkövetett sikkasztás bűntette miatt 1 év 6 hónap, végrehajtásában 3 év próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre, a gazdálkodó szervezetben történő tisztségviseléstől, mint foglalkozástól 5 év eltiltásra, valamint 30 millió forint vagyonelkobzásra ítélte- 2010. május 27. napján hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot új eljárás folytatására utasította.

A felperes védője 2010. november 29-én beadványt terjesztett elő, melyben kérte, a 30 millió Ft letétbe helyezésének megszüntetését arra hivatkozással, hogy a vád tárgyává tett cselekmény elkövetési ideje 2002. április 1. napját megelőző időpontra esik, így tévesen alkalmazta a bíróság a Btk. 77/B §-ra alapítottan a zár alá vételt, továbbá hivatkozott arra is, hogy több mint három éve helyezték már letétbe az összeget, és jelenleg ítélet nélkül fenn tartott zár alá vételt a bíróság szüntesse meg.

A I.rendű alperes neve 2011. július 6-án kelt végzésében a kérelmet elutasította. Utalt arra, hogy a vádlott önként helyezte a 30 millió Ft-ot letétbe annak érdekében, hogy ... ingatlanára elrendelt zár alá vételt a bíróság feloldja. E magatartásával igazolni kívánta, hogy nem kell tartani attól, hogy az eljárás során esetleg vele szemben elrendelésre kerülő vagyonelkobzás kielégítési alapját elvonja. Ha a bíróság helyt adna védő kérelmének akkor felvetődhet, hogy a vádlott vagyontárgyának a zár alá vételét a bíróság ismételten elrendelje, mivel a vád tárgyává tett vagyon elleni bűncselekmény mind a cselekmény elkövetésekor, mind a jelenleg hatályos Btk. alkalmazása esetére a vagyonelkobzás alkalmazását írja elő a büntetőjogi felelősség megállapítása esetére.

A felperes védője 2011. július 15-én a végzés ellen fellebbezést jelentett be, megismételve a letétbe helyezés megszüntetése iránti kérelemben foglalt érveket.

A Fővárosi Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság az 5.Bkf.11.021/2011/3. sorszámú 2011. augusztus hó 17-én kelt végzésével a letétbe helyezés megszüntetése iránt előterjesztett kérelmet elutasító elsőfokú végzést helybenhagyta. Az indoklásban az ítélőtábla kifejtette, hogy a felperesi ingatlan egy részére elrendelt zár alá vétel feloldására a Be. 159. §-a (4) bekezdés b) pontjában foglaltak alapján azért került sor, mivel felperes a 30 millió Ft-ot bírói letétbe helyezte. Osztotta az elsőfokú bíróság álláspontját abban a kérdésben is, hogy a vagyonelkobzás alkalmazhatóságának törvényi feltételeit a cselekmény elkövetésekor hatályos és a jelenleg hatályos Btk. rendelkezések lényegében megegyezően szabályozzák annak ellenére, hogy azt korábban mellékbüntetésként, míg jelenlegi intézkedésként jelöli a törvény. Mindkét törvényhely alapján vagyonelkobzást kell elrendelni arra a bűncselekmény elkövetéséből eredő vagyonra, amelyet az elkövető a bűncselekmény elkövetése során vagy azzal összefüggésben szerzett. Vagyonelkobzás biztosítására a terhelt egész vagyonára, vagy egy részére zár alá vétel rendelhető el a régi Be. 106. § alapján is és a jelenleg hatályos Be. 159. §-a alapján is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!