Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék G.40553/2020/13. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása (DEVIZASZERZŐDÉS érvénytelenségének megállapítása) tárgyában. Bíró: Tóth-Bihary Dávid

A Fővárosi Törvényszék

a dr. Romasz Árpád ügyvéd (Cím9) által képviselt

Felperes1 (Cím2.) I. r., Felperes2 (Cím3) II. r. felpereseknek,

a Nagy és Kiss Ügyvédi Iroda (cím4., eljáró ügyvéd: dr. Galvács Borbála) által képviselt

Alperes1 Zrt. (Cím1.) alperes ellen

devizaszerződés érvénytelensége iránt indított perében meghozta az alábbi

ÍTÉLETET

A bíróság a felperesek keresetét elutasítja.

Kötelezi a felpereseket, hogy 15 napon belül egyetemlegesen fizessenek meg az alperes részére 317.500 (háromszáztizenhétezer-ötszáz) forint perköltséget.

A le nem rótt kereseti illeték az állam terhén marad.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül a Fővárosi Ítélőtáblához címzett, de a Fővárosi Törvényszék Gazdasági Kollégiumánál elektronikusan benyújtandó fellebbezéssel lehet élni.

A felek kérhetik a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálását.

Ha a fellebbezés csak kamatfizetésre, a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték, vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, csak az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel, vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos, vagy csak az ítélet indokolása ellen irányul, a másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, a fellebbező fél azonban a fellebbezésben kérheti tárgyalás megtartását.

I N D O K O L Á S

A felperesek, mint adósok és az alperes, mint hitelező között 2008. február 26. napján kölcsönszerződés svájci frank alapon szabadfelhasználású jelzáloghitel egyenletes részletfizetéssel 6 hónapos kamatperiódussal türelmi idővel megnevezésű kölcsönszerződés jött létre, amit közjegyző1 budapesti közjegyző közjegyzői ügyszám1. ügyszámon foglalt közjegyzői okiratba. A szerződés I.1. pontja szerint az alperes a felperesek részére 99.108 svájci frank összegű kölcsönt nyújt.

A szerződés I.2. pontja alapján az alperes a kölcsönt 276 hónap, a kölcsön folyósítását követő 15-től számított, futamidőre nyújtja, melyből 120 hónap a türelmi idő. A felperesek tudomásul vették, hogy az első ügyleti év kezdő napja a kölcsön első folyósítását követő 15-e, amely 2008. március 15. napja. Türelmi idős konstrukció esetén a türelmi idő kezdő napja az első folyósítás napját követő 15-e. A kamatperiódus hossza hat hónap. Az annuitás számítás az ügyleti év kezdő napjával kezdődik meg.

A felek a szerződés II. pontjában a kölcsön folyósításának feltételeit rögzítették.

A szerződés III.1. pontja értelmében a kölcsön teljes hiteldíjmutatója 6,87%. A teljes hiteldíjmutató forint devizanemben teljesített fizetések alapján a szerződéskötés alapján érvényes számlakonverziós devizaárfolyam figyelembevétele mellett került meghatározásra.

A szerződés III.2. pontja alapján a felperesek az igénybe vett kölcsön összege után a szerződés alapján kamatot kötelesek fizetni. Türelmi idős konstrukció esetén a türelmi idő alatt a folyósított kölcsönösszeg után kizárólag kamat fizetése történik.

A szerződés III.3. pontja szerint a kölcsön éves kamatlába a folyósítás időpontjában a hirdetményben megállapított érték, melyet a bank a szerződéskötés napjára vonatkozóan tájékoztató jelleggel közöl. A kamatláb évi 16,19%. A kölcsön éves kamata 6 hónapos kamatperiódusonként változó.

A szerződés IV.1. pontja alapján a felperesek tudomásul vették, hogy havi összes kölcsöntörlesztési és kamatfizetési kötelezettségük megállapítása a kölcsön futamideje alatt az ún. annuitás módszerével történik.

A szerződés IV.2. pontja értelmében a felperesek tudomásul vették, hogy türelmi idős konstrukció esetén tőketörlesztés a türelmi idő leteltét követően kezdődik meg és a türelmi idő alatt minden hónap 15-én a kölcsönösszeg után normál kamatszámítás alapján megállapított kamatot köteles fizetni.

A szerződés IV.3. pontja szerint a türelmi idős konstrukció esetén a teljes tőkeösszeg kifolyósítását követően a törlesztés havonta fizetendő együttes összege 521,03 svájci frank, amely a türelmi idő alatt a napi kamatszámításra tekintettel az adott törlesztési esedékességi hónap napjai számának függvényében változik. A türelmi idő nélküli konstrukció esetében, illetve a türelmi idős konstrukció esetében a türelmi idő leteltét követően a törlesztőrészlet havonta fizetendő együttes összege 926,39 svájci frank, ami a kamatperióduson belül változatlan.

A szerződés IV.4. pontja alapján a törlesztőrészlet a kölcsön teljes futamideje alatt minden hónap 15. napján esedékes.

A szerződés IV.5. pontja szerint az első törlesztés megfizetése 2008. április 15. napja. Az első törlesztőrészlet megfizetése 2018. április 15. napja. Az utolsó törlesztőrészlet megfizetése 2031. március 15. napja. A törlesztések száma 120, a törlesztőrészletek száma 156.

A szerződés VII.1. pontja értelmében rögzítették a felek, hogyha a svájci frank forint árfolyamának nagymértékű változása miatt (legalább 5 %-os változás) figyelembe véve az esetleg megváltozott ingatlanpiaci viszonyokat is, a biztosítékul nyújtott ingatlan értéke már nem lesz a bank számára kielégítő, mint biztosíték, akkor az adós köteles 30 naptári napon belül a bank számára kiegészítő pótfedezetet biztosítani.

A szerződés VII.2. pontja alapján a felperesek kifejezetten nyilatkoztak, hogy a banki felvilágosítást, amely szerint a kölcsön vonatkozásában jelentős árfolyamkockázatuk keletkezhet abban az esetben, ha az árfolyam jelentősen változik, a kölcsön fedezete pedig nem svájci frank forrás, megértették és ezen információ tudatában is igénybe kívánták venni a szerződésben meghatározott kölcsönösszeget.

A felperesek által aláírt tájékoztatás a külföldi devizában történő finanszírozás általános kockázatairól szóló tájékoztató alapján az alperes felhívta a figyelmet arra, hogy a devizában történő finanszírozás választásával a felperesek élvezhetik a választott deviza piacának előnyeit, ugyanakkor viselik annak kockázatát is. A kölcsönszerződés megkötésével tudomásul vették, hogy a bank a folyósított kölcsönösszeget a választott devizanemben tartja nyilván és arra vállaltak kötelezettséget, hogy a kölcsönt a választott külföldi devizában fizetik vissza. Tekintettel arra, hogy a forint és a választott szerződés szerinti idegen deviza átváltási aránya (árfolyam) a napi piaci mozgások hatására változhat. Felhívta a felperesek figyelmét, hogy az esetlegesen kedvezőtlen árfolyamváltozás (emelkedés) előre nem látható és előre ki nem számítható többletköltséget okozhat. A finanszírozás előnye, hogy mint a finanszírozás devizanemének a forinttal szemben esik az árfolyama, úgy csökken a finanszírozás forint ellenértéke, vagyis a tőkeösszeg és kamatai visszafizetését szolgáló törlesztőrészleteket fedező deviza megvásárlása kevesebbe kerül, ahhoz kevesebb forint is szükséges, tehát ebben az esetben a teher csekélyebb és ez azt a helyzetet is eredményezheti, hogy kevesebbet kell visszafizetni, mint amennyi a kölcsönszerződés megkötésekor számított forint ellenérték alapján elvárt volt. Fordított esetben, ha a finanszírozás devizanemének a forinttal szemben nő az árfolyama, úgy növekedik a finanszírozás ellenértéke. A tőkeösszeg és kamatainak (törlesztőrészleteinek) megfizetéséhez magasabb forint összeg szükséges. Tehát ebben az esetben a felvett devizahitel visszafizetéséhez több forintot kell a megfelelő devizanemre átváltva felhasználni. A hitel kamatait a kiválasztott deviza iránti nemzetközi kereslet-kínálat alapján alakuló elszámoló árak (LIBOR, EULIBOR) határozzák meg. A kamatláb rendszeres időközönként, a megállapított kamatperiódusoknak megfelelően változik és a kiválasztott devizanem mindenkori piaci viszonyaihoz igazodik. Egy kamatperiódus alatt, tehát egy határidőtől a következőig a kamatláb változatlan marad annak ellenére is, ha a piaci viszonyokban változás következik be. A kamatszint a finanszírozás devizanemében többnyire különbözik a forint kamatszintjétől és teljesen más tendenciákat követ. Ennek következtében nem tud az alperes felelősséget vállalni arra, hogy a piac kedvezőtlen alakulása miatt a felpereseknél adott esetben bekövetkező többletterhet átvállalja. Különösen nem vállal kötelezettséget arra, hogy tájékoztassa a felpereseket egy esetlegesen bekövetkező kedvezőtlen változásról. Így a felpereseken múlik ennek megfelelően a változás követése, és az, hogy ez alapján bárminemű intézkedést tegyen. Természetesen ez nem vonatkozik a bank ügyleti évenként kötelező tájékoztatási kötelezettségének teljesítésére. A kölcsönszerződésben a felperesek az aláírásukkal igazolták, hogy a finanszírozásnak a kockázatairól világos tájékoztatást kaptak, a kockázat összetevőit megismerték és a hitelt ennek ismeretében is fel kívánták venni. A felperesek aláírásukkal igazolták, hogy a devizában történő finanszírozás általános kockázatairól szóló tájékoztatót elolvasták, azokat megértették, és tudomásul vették.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!