A Legfelsőbb Bíróság Pfv.20761/2008/5. számú határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §] Bírók: Besenyeiné dr. Varga Katalin, Havasi Péter, Udvary Katalin
Kapcsolódó határozatok:
Veszprémi Törvényszék P.20460/2006/17., Győri Ítélőtábla Pf.20428/2006/11., *Kúria Pfv.20761/2008/5.* (EH 2008.1867)
***********
A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr.Baráth Lívia ügyvéd által képviselt I.r., II.r., III.r. és IV.r. felpereseknek a dr.Gasztonyi Erzsébet ügyvéd által képviselt alperes ellen kártérítés megfizetése iránt a Veszprém Megyei Bíróságnál 5.P.20.460/2006. szám alatt megindított és másodfokon a Győri Ítélőtábla Pf.II.20.428/2006/11. számú ítéletével befejezett perében, amely perbe az alperes pernyertessége érdekében a Biztosító Zrt. beavatkozott, a jogerős ítélet ellen a felperesek részéről 23. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán a 2008. évi november hó 5. napján megtartott tárgyalás alapján meghozta a következő
k ö z b e n s ő í t é l e t e t :
A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet hatályon kívül helyezi, a Veszprém Megyei Bíróság 5.P.20.460/2006/17. számú ítéletét megváltoztatja és megállapítja az alperes kártérítő felelősségét a 2001. január 21-én született III.r. felperes fejlődési rendellenességének fel nem ismerésével a felpereseknek okozott károkért.
A Legfelsőbb Bíróság az iratokat az elsőfokú bíróságnak küldi meg.
Kötelezi az alperest és a beavatkozót, hogy 15 nap alatt egyetemlegesen fizessenek meg a felpereseknek 100.000 (Egyszázezer) forint együttes első- és másodfokú eljárási költséget, továbbá 30.000 (Harmincezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.
A felperesek költségmentessége folytán le nem rótt illetékeket az állam viseli.
I n d o k o l á s
Az I-II.r. felperesek gyermeke, a IV.r. felperes testvére, U.V. III.r. felperes 2001. január 21-én végtagfejlődési rendellenességgel született a Városi Kórház Szülészeti Osztályán. A bal alkarja és a keze a könyökizületből hiányzik.
A felperesek keresetükben vagyoni és nem vagyoni káraikat érvényesítették az alperessel szemben, mert az volt az álláspontjuk, hogy a kórház orvosai az I.r. felperes terhes-gondozása során megsértették az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény (Eütv.) 77. §-ának (3) bekezdésében foglaltakat, mert kellően gondos eljárás esetén az ultrahangvizsgálatok valamelyikén észre kellett volna venniük a magzat végtaghiányát. Ebben az esetben tájékoztatniuk kellett volna a szülőket a rendellenességről, hogy eldöntsék a magzat további sorsát. A felismerés és a tájékoztatás azonban elmaradt, és ez a családtagok életét is jelentősen elnehezítette. Előadták, hogy a kórház orvosai nem a protokoll szerinti időben, a terhesség 12-13. és 18-19. hetében végeztek olyan ultrahangvizsgálatot, amelynek célja a magzat végtagjainak vizsgálata, hanem a terhesség 11. és 16. hetében, valamint a 20. hetében. A 11. héten elvégzett ultrahangvizsgálatnál azonban a dokumentációnak a végtagokra vonatkozó rovata kitöltetlen, a 16. héten pedig csak arra van adat, hogy az orvos a combcsontot vizsgálta. Ennek méretét rögzítette, de arra semmiféle adat nincs, hogy a felső végtagokat is megvizsgálta volna. A terhesség 20. hetében megvizsgálta ugyan a végtagokat, de tévedett, amikor a dokumentációban azt rögzítette, hogy "végtagok rendben". A terhesség 11. és 16. hetében elmulasztott végtagvizsgálat szakmai szabályszegés, a 20. héten rögzített adat pedig diagnosztikai tévedésre utal, ezért az alperes kártérítési felelőssége fennáll.
Az alperes és a beavatkozó a kereset elutasítását kérte. Az alperes azzal védekezett, hogy a végtaghiány fel nem ismerése nem róható a terhére, mert az ilyen fejlődési rendellenesség még ismételt ultrahangvizsgálattal sem ismerhető fel teljes biztonsággal. A szűrővizsgálatokat "B" jártassági vizsgával rendelkező orvos végezte, aki kellő gyakorlattal rendelkezik.
A bíróság jogerős ítéletével elutasította a keresetet. Álláspontja szerint a III.r. felperesnek kereshetőségi joga nincs, a saját jogán nem igényelhet kártérítést, az I-II.r. és a IV.r. felperesek esetében pedig az alperes a kártérítési felelősség alól kimentette magát. Kifejtette, hogy a szülészeti-nőgyógyászati protokoll szerint a terhesség 12-13. és 18-19. hetében végzett ultrahangvizsgálat alkalmával ajánlott a végtagok megtekintése és a combcsont hosszának mérése az esetleges rendellenesség feltárása vagy kizárása érdekében. Az adott esetben a terhesség 16. hetében is vizsgálta az alperes orvosa a végtagokat, mert a magzat combcsontjának hosszát rögzítette. A 20. héten is vizsgálta a végtagokat, de rendellenességet nem észlelt. Miután a magzati végtaghiány kimutatása nehéz, a felismerésének elmaradása nem jelenti azt, hogy az alperes orvosa megsértette a tőle elvárható gondosságot. Az I-II.r. és a IV.r. felpereseket ért károsodás miatt az alperest kártérítési felelősség nem terheli.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!