Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1978.9.387 A vállalkozó által megadott helytelen használati utasítás (gépkönyv) előírásainak megtartása csak akkor értékelhető a megrendelő terhére, ha a helytelen előírást szakértelménél fogva fel kellett ismernie [Ptk. 318., 339. §, 340. § (1) bek.].

A felperes a keresetében előadta, hogy az alperes a felek közötti vállalkozási szerződés alapján a felperes telepén üzembe helyezte 1976. október 16-án az egyik gőzkazánt. Az alperes által gyártott és a szükséges tartozékokkal, szerelvényekkel együtt leszállított termékre az alperes az üzem megindításától számított 12 hónapig vállalt jótállást. A kazán 1977. január 17-én az automatika hibája miatt meghibásodott. Ez a hiba abból állt, hogy az automatika a tápszivattyút nem kapcsolta be, az égő tovább üzemelt, a vészjelző nem működött, ezért a kazán kiégett, kijavítása nem is lehetséges. Emiatt a felperes felszólította az alperest a kazán kicserélésére. A felek e tárgyban közös jegyzőkönyvet vettek fel, az alperes azonban üzemeltetési hibára való hivatkozással a szavatossági igényt elutasította, a helytelen üzemeltetést abban jelölte meg, hogy a kezelőszemélyzet a kazánt nem kísérte állandóan figyelemmel.

A felperes arra hivatkozott, hogy az alperes által szolgáltatott gépkönyv szerint a kazánt nem kell állandó felügyelet alatt tartani, "megfelel a kétórás időközönkénti ellenőrző felügyelet", ennek pedig eleget tett, ezért az alperestől időközben megrendelt újabb kazán ellenértékének és a kicseréléssel kapcsolatban felmerült költségnek a megtérítésére kérte kötelezni az alperest.

Az alperes a per során is arra hivatkozott, hogy a bekövetkezett meghibásodásért nem felelős, mert azt a felperes által történt helytelen üzemeltetés okozta. Álláspontja szerint az üzemeltetésnél nem irányadó a gépkönyv előírása, annak az a rendeltetése, hogy az üzemeltetőt tájékoztassa a gép szerkezetéről és általános működéséről. Ezért az üzemeltetést a Kazánbiztonsági Szabályzat előírásait figyelembe véve kellett volna végezni, amely szerint a kezelő személyzetnek a kazán mellett állandó felügyeletet kell teljesítenie. Az alperes azt állította, hogy a meghibásodást a víz nélküli üzemeltetés eredményezte, véleménye szerint ha a kezelőszemélyzet állandóan figyelemmel kísérte volna a berendezést, a vízszint csökkenését észlelhette volna, ez esetben a meghibásodás nem következett volna be.

Az első fokú bíróság annak megvizsgálása végett, hogy a gőzkazán meghibásodását milyen okok idézték elő, szakértői bizonyítást rendelt el. A szakértő úgy nyilatkozott, hogy a meghibásodást a gyenge minőségben gyártott vízszint-szabályozó és jelfogó, valamint a vezérlést végrehajtó relék működésképtelensége okozta. A szakértő a hiba okaként utalt a felügyelet nélküli üzemeltetésre is. Véleménye szerint legfeljebb 30 percig lehet a kazánt felügyelet nélkül hagyni, ezért a kazán 2 óráig felügyelet nélkül történt üzemeltetését helytelennek minősítette. A szakértő rámutatott, hogy a gépkönyv valóban tartalmazza, hogy a kazán két óráig felügyelet nélkül hagyható, a felperes ezt helytelenül elfogadta és eszerint is cselekedett. Ezért a közel azonos mértékű mulasztásokra tekintettel azt javasolta, hogy a bíróság a felmerülő költségek fele-fele arányban való viselésére kötelezze a feleket.

Az első fokú bíróság a bizonyítási eljárás befejezése után az alperest arra kötelezte, hogy a meghibásodott kazánt díjmentesen cserélje ki, illetőleg viselje az új kazán beszerzésének és helyszínre fuvarozásának költségeit, valamint térítse meg a meghibásodott kazán leszerelésével kapcsolatban felmerült költséget. Az új kazán beszerzési és fuvarozási költségét 124 606 Ft-ban, a leszerelésével kapcsolatos költséget pedig 12 612 Ft-ban határozta meg. Az ezt meghaladó keresetet elutasította.

Az első fokú ítélet indokolása kifejtette, hogy a szakvélemény alapján megállapítható az alperes szavatossági felelőssége, illetve az, hogy a meghibásodást az alperes hibás teljesítése idézte elő. Az alperes nem bizonyította a megfelelő teljesítést, erre nézve bizonyítási indítványt sem tett, ezért az általa beépített és a szakértő szerint nem megfelelő alkatrészek által okozott meghibásodásért felelős. A bíróság megítélése szerint az alperes felel az általa szolgáltatott gépkönyv adataiért is. A felhasználó ugyanis a termékkel együtt átadott gépkönyv és használati utasítás megtartása alapján várhat a berendezéstől üzembiztos működést. Ezért a gépkönyvben foglaltak egyrészt nem lehetnek ellentétesek az ide vonatkozó egyéb előírásokkal, másrészt a gépkönyv előírásainak a megtartása nem minősíthető üzemeltetési hibának. A helytelen kezelési utasításért tehát az alperest terheli a felelősség, vagyis ha a gépkönyvben leírtak megtartása meghibásodásra vezet, ennek következményeit is neki kell viselnie. Ezért nem fogadta el a bíróság a szakértőnek a felperes mint üzemeltető terhére rótt azt a megállapítását, hogy a kazán felügyelet nélkül hagyása, illetve nem állandó ellenőrzése miatt ő is felelős a bekövetkezett hibáért. A megállapítás szerint a kazán leégését a biztonsági berendezések üzemképtelenné válása okozta, ez a hiba megalapozza a szolgáltatás alkalmatlanságát, illetve az alperesnek a kazán kicserélésére vonatkozó kötelezettségét. Ebből következik, hogy az alperesnek kell megfizetnie a kicserélés során felmerülő mellékköltségeket is. A mellékköltség vonatkozásában az alperes a felperes felszámítására nem tett ugyan nyilatkozatot, de azt a bíróság felülvizsgálta és kizárólag a kazán szétszerelésével és az új kazán helyreállításával kapcsolatos munka és anyag költségének a megfizetésére kötelezte az alperest.

Az ítélet ellen az alperes fellebbezett, melyben a kereset elutasítását kérte, mert véleménye szerint a meghibásodást üzemeltetési hiba okozta. Előadta, hogy a szakértő által hibásnak minősített alkatrészek is a felperes mulasztása miatt váltak hibássá, egyébként a szakértő által gyenge minőségűnek értékelt jelfogónál jobb minőségű nem kapható. Sérelmesnek minősítette, hogy a bíróság a kazán üzemeltetésénél jelentőséget tulajdonított a gépkönyvnek", holott a felperesnek az általános előírásokat kellett volna megtartania, vagyis a kazánt nem lett volna szabad ellenőrzés, felügyelet nélkül hagynia.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!