Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2008.4.99 A munkahely-megőrzési támogatásra olyan munkáltató jogosult, aki a saját tevékenységében foglalkoztatja a munkavállalóit [6/1996. (VII. 16.) MüM rendelet 18/A. §].

A felperes keresetében az alperes 2005. április 20-án kelt, támogatás visszafizetésére kötelező 26 azonos tartalmú jogerős közigazgatási határozata hatályon kívül helyezését kérte.

A munkaügyi bíróság ítéletével a keresetet elutasította.

Az elsőfokú ítéleti tényállás szerint a felperes kft., amely gabonafélék és gyümölcs termesztésével foglalkozott, 2004. január 26-án munkahely-megőrzési támogatást igényelt. Arra hivatkozott, hogy az elmúlt évek elemi kárai, a költségek növekedése következtében megromlott jövedelmezőség miatt 40 munkavállaló munkaviszonyát kellene megszüntetnie támogatás hiányában. Az alperes Z.-i Kirendeltsége 2004. március 26-án 32 munkavállaló esetében állapított meg támogatást a bruttó bérek és járulékok 65%-a mértékéig, legfeljebb 47 000 forint/fő havi összegben. A felperes így összesen 6 000 000 forint támogatásban részesült.

Az alperes 2004 novemberében hatósági ellenőrzés keretében vizsgálta a támogatások felhasználását, és megállapította a felperes valótlan adatszolgáltatását, továbbá azt, hogy a felperes a nevezett munkavállalóit egy másik cégénél foglalkoztatta, és emiatt a 6/1996. (VII. 16.) MüM rendelet (R.) 18/A. § (8) bekezdése értelmében a támogatásra nem volt jogosult. Ezért a 2004. december 22-én kelt határozatával 26 fő munkavállaló után 4 664 522 forint támogatás visszatérítéséről rendelkezett. Az alperes mint másodfokú közigazgatási szerv a 2005. április 20-án meghozott határozataival a felperes fellebbezését elutasította, a részletfizetés és a kamat elengedése tekintetében az elsőfokú határozatokat megváltoztatva a felperes ez irányú kérelmeit is elutasította.

A munkaügyi bíróság a lefolytatott bizonyítási eljárás alapján megállapította, hogy a felperes a visszakövetelt támogatásokkal érintett 26 munkavállalót a H. Kft.-nél, annak Z., G. u. 48. szám alatti telephelyén foglalkoztatta. A támogatás igénylését megelőzően megkötött munkaszerződésekben ezt a telephelyet jelölte meg a munkavégzés helyeként, holott ez sohasem volt a felperes telephelye. A H. Kft.-nél az érintett munkavállalók foglalkoztatására a két kft. között az Mt. 106. §-ára hivatkozással létrejött "munkaerő-kirendelési megállapodás" alapján oly módon került sor, hogy a felperes fizette ki a másik kft.-nél dolgozó munkavállalóinak a munkabérét, azt azonban a H. Kft.-nek leszámlázta.

A munkaügyi bíróság jogi álláspontja szerint noha a felperes és a foglalkoztató kft. közötti megállapodás az Mt. 106. §-ára utalt, a felperes ténylegesen jogosulatlan munkaerő-kölcsönzést végzett, tehát az R. 11. §-a értelmében támogatásra nem volt jogosult.

A felperes felülvizsgálati kérelme a jogerős ítélet hatályon kívül helyezésére, és a keresetének helyt adó határozat hozatalára irányult. Álláspontja szerint a perbeli foglalkoztatások a Ptk. szabályai szerint vállalkozási szerződésnek (bérmunkavégzésnek) minősültek, ezért azokra az Mt. munkaerő-kölcsönzésre vonatkozó szabályai nem voltak alkalmazhatók. Emiatt a támogatások nem ütköztek az R. 11. § (5) bekezdésébe. Arra is hivatkozott, hogy jogosulatlan munkaerő-kölcsönzés esetén a jogviszony semmis volt, nem felelt meg az Mt. 193/C. § a) pontjának, ezért a támogatás nem volt kizárt.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!