Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Debreceni Ítélőtábla Gf.30679/2009/5. számú határozata bérleti jog tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 4. §, 201. §, 237. §, 361. §] Bírók: Drexlerné dr. Karcub Edit, Erőss Károlyné dr. Vajvoda Ildikó, Szűcs Lajos

Gf. IV. 30.679/2009/5.

A M A G Y A R K Ö Z T Á R S A S Á G N E V É B E N !

A Debreceni Ítélőtábla a Dr. Szabó Tamás ügyvéd (4025 Debrecen, Vásáry I. u. 7. tt/1.) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek, a Dr. Kovács Margit jogtanácsos által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen, bérleti jogviszonyból erdő követelés érvényesítése iránt indított perében, a Hajdú-Bihar Megyei Bíróság 2009. szeptember 23-án meghozott 7.G.40.032/2008/41. számú ítélete ellen, az alperes részéről 44. sorszámon előterjesztett fellebbezés folytán indult másodfokú eljárásban, az alulírott napon megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Debreceni Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, a fellebbezett rendelkezéseit pedig helybenhagyja.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 300 000 (Háromszázezer) Ft másodfokú perköltséget.

Ez ellen az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s :

Az elsőfokú bíróság a 2009. szeptember 23-án meghozott, 41. sorszámú ítéletében megállapította, hogy a peres felek között 2002. február 7-én létrejött, a .i..... helyrajzi számú ingatlanra vonatkozó bérleti szerződés semmis, ugyanakkor a szerződést a 2002. március hó 1. napjától - 2007. december 31-ig terjedő időszakra hatályossá nyilvánította.

Kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 17 060 000 Ft-ot és annak 2008. január 1. napjától a kifizetés napjáig járó törvényes mértékű kamatát.

Az alperes viszontkeresetét a szerződés semmisségének megállapítására irányuló részét meghaladóan elutasította és az alperest arra kötelezte, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 2 098 523 Ft perköltséget.

Az ítéletben megállapított tényállás szerint a peres felek 2002. február 7-én bérleti szerződést kötöttek, amellyel az alperes 2002. március hó 1. napjától kezdődően 10 évre bérbe adta a felperesnek az állam tulajdonában, de az alperes kezelésében lévő ...i ...... helyrajzi szám alatt nyilvántartott, 1 ha 9863 m2 térmértékű ingatlant, évi 20 000 Ft + áfa bérleti díj ellenében.

A szerződésben a felek rögzítették, hogy a jogviszonyt csak a naptári év fordulónapjára lehet felmondani, egy éves felmondási idővel.

A szerződés 6. és 7. pontjaiban a felek megállapodtak abban is, hogy a bérlő a bérlet fennállása alatt jogosult az ingatlanon értéknövelő beruházásokat eszközölni, amelyek értékét a bérbeadó a bérlet megszűnésekor köteles a bérlő részére megtéríteni, vagy - amennyiben a bérlő az ingatlant megvásárolja - a beruházások értékét a bérlő jogosult a vételárba beszámítani.

Az alperes a bérleti szerződést pályázati eljárás lefolytatása nélkül, annak mellőzésével kötötte meg.

A szerződés megkötését követően a felperes az ingatlant birtokba vette és azt ténylegesen 2007. december 28. napjáig használta. A bérleti jogviszony a felek között 2007. december 31. napjával szűnt meg, az alperes jogszerű felmondása folytán. A bérleti jogviszony fennállása alatt a felperes az ingatlanon értéknövelő beruházásokat végzett, amelyek az ingatlan forgalmi értékét 17 060 000 Ft-tal növelték.

A felperes az eredeti keresetében 30 000 000 Ft és járulékai megfizetésére kérte az alperest kötelezni, arra hivatkozással, hogy a bérleti jogviszony fennállása alatt végzett értéknövelő beruházásai az ingatlan értékét ilyen mértékben növelték. Az elsőfokú eljárás során beszerzett szakértői vélemény ismeretében a felperes a keresetét 17 060 000 Ft és járulékai erejéig leszállította.

Az alperes a felperes keresetének teljes mértékben történő elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy a felek között létrejött bérleti szerződés semmis amiatt, hogy annak megkötésére a jogszabályban előírt pályáztatási eljárás lefolytatása nélkül került sor. Emellett a szerződésben kikötött bérleti díj, valamint az ingatlan ténylegesen felszámítható használati díja közötti különbözet megtérítése iránt viszontkeresetet terjesztett elő a felperessel szemben, amelynek összegét 24 861 003 Ft-ban jelölte meg.

Az elsőfokú bíróság a perben lefolytatott bizonyítási eljárás alapján a felperes módosított keresetét alaposnak, az alperes viszontkeresetét pedig - a szerződés semmisségének megállapítására vonatkozó részét meghaladóan - alaptalannak találta.

Az ítélete indokolásában megállapította, hogy a felek között létrejött bérleti szerződés semmis annak következtében, hogy azt a felek a 41/2000. (XII.12.) BM rendeletben előírt kötelező pályázati eljárás mellőzésével kötötték.

Az érvénytelenség jogkövetkezményeinek alkalmazása körében az elsőfokú bíróság az adott esetben az eredeti állapot helyreállítására nem látott lehetőséget, ezért a szerződést a jogviszony fennállásának időtartamára hatályossá nyilvánította és a felek jogvitáját ebből kiindulva bírálta el.

Ennek során pedig megállapította, hogy a felperes a hatályossá nyilvánított szerződésben kikötött bérleti díjakat az alperesnek hiánytalanul megfizette, így etekintetben nincs olyan ellenszolgáltatás nélkül maradt szolgáltatás, amelynek ellenértékét a hatályossá nyilvánításhoz kapcsolódó elszámolásban az alperes javára figyelembe lehetett volna venni.

Ezzel szemben a felperes mind a hatályossá nyilvánított szerződés 7. pontja, mind pedig a Ptk. 361.§-a alapján alappal igényelhette az alperestől annak az értéknövekedésnek a megtérítését, amely az általa végzett beruházások eredményeként következett be az ingatlan forgalmi értékében. Ennek összegét az elsőfokú bíróság a perben beszerzett igazságügyi szakértői vélemény alapján 17 060 000 Ft-ban határozta meg és az alperest ennek az összegnek és járulékainak a megfizetésére kötelezte.

Az alperes viszontkeresetével összefüggésben kifejtette, hogy a semmis szerződés hatályossá nyilvánítása esetén a bíróságnak az érvénytelen ügyletet kötő felek nyilatkozataira is figyelemmel kell lennie, ezért az adott esetben nem volt lehetőség arra, hogy a feleknek a bérleti díj összegére vonatkozó, jogszabályba nem ütköző megállapodását a bíróság figyelmen kívül hagyja és az elszámolás során a bérleti díj összegét az alperes részéről alkalmazni kért számítási mód alapulvételével határozza meg. Ezzel összefüggésben az elsőfokú bíróság utalt arra is, hogy a pályáztatási eljárás lefolytatása az alperes kötelezettsége lett volna, ezért az alperes a szerződésben kikötött bérleti díjat meghaladó összegű igénye előterjesztésekor lényegében a saját felróható magatartására hivatkozott előnyök szerzése végett, amely ellentétes a Ptk. 4.§ (4) bekezdésében foglaltakkal.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az alperes nyújtott be fellebbezést, amelyben elsődlegesen a sérelmezett határozat részbeni megváltoztatásával a felperesnek a viszontkeresete szerinti marasztalását, míg a másodlagos fellebbezési kérelmében az elsőfokú bíróság ítéletének hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróságnak új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!