Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Bfv.1197/2015/6. számú precedensképes határozata zsarolás bűntette tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 423. §, 426. §, Magyarország Alaptörvénye (Alaptörvény) XXVIII. cikk (3) bek.] Bírók: Csák Zsolt, Csere Katalin, Elek Balázs

A határozat elvi tartalma:

A másodfokú nyilvános ülés akkor is megtartható a szabályszerűen megidézett terhelt távollétében, ha ő, vagy a védő kéri a nyilvános ülés elhalasztását.

***********

KÚRIA

Bfv.I.1197/2015/6.szám

A Kúria Budapesten, a 2015. év november hó 24. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

v é g z é s t :

A zsarolás bűntette miatt folyamatban volt büntetőügyben a terhelt védője által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Nagykanizsai Járásbíróság 3.B.292/2013/34. számú ítéletét, valamint a Zalaegerszegi Törvényszék Bf.302/2014/8. számú ítéletét hatályában fenntartja.

A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, és ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

A Nagykanizsai Járásbíróság a 2014. április 3. napján kihirdetett 3.B.292/2013/34. számú ítéletével I.rendű terheltet bűnösnek mondta folytatólagosan elkövetett zsarolás bűntettében [Btk. 367. § (1) bekezdés, (2) bekezdés b) pont]. Ezért őt három év szabadságvesztés büntetésre ítélte azzal, hogy azt börtön fokozatban kell végrehajtani, és a terhelt legkorábban a börtönbüntetés kétharmad részének kitöltése, legkevesebb három hónap kitöltését követő napon bocsátható feltételes szabadságra. Mellékbüntetésként négy évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától, továbbá százezer forint vagyonelkobzás megfizetésére kötelezte. Rendelkezett az előzetes fogvatartásban töltött idő beszámításáról, a bűnjelekről, és a bűnügyi költség viseléséről.

A bejelentett fellebbezések alapján másodfokon eljárt Zalaegerszegi Törvényszék a 2014. november 21. napján jogerős Bf.302/2014/8. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta. A bűncselekmény minősítéséből a folytatólagos elkövetést mellőzte, egyben megállapította, hogy a terhelt mely időtartamban volt előzetes fogvatartásban. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen I. rendű terhelt védője terjesztett elő felülvizsgálati indítványt a Be. 416. § (1) bekezdés b) és c) pontja alapján. Az indítványozó szerint a másodfokon eljárt Zalaegerszegi Törvényszék törvénysértően tartotta meg a nyilvános ülést a terhelt távollétében. Jogszabályi hivatkozással fejtette ki, hogy a nyilvános ülésre is a tárgyalásra vonatkozó rendelkezések az irányadók. Az I. rendű terhelt egészségi állapota miatt nem tudott a nyilvános ülésen megjelenni, ugyanakkor előzetesen bejelentette, hogy azon részt kíván venni, ezért a másodfokú bíróság törvénysértően utasította el a védő halasztást célzó indítványát és tartotta meg - a terhelt távollétében - a nyilvános ülést.

A védő vélekedése szerint az Alaptörvény, és számos eseti döntés is azt támasztja alá, hogy az eljárás alá vont személyt az eljárás minden szakaszában megilleti a védelemhez való jog, amelyet a másodfokú bíróság korlátozott a fellebbviteli eljárásban.

Indítványozta ezért, hogy a Kúria elsődlegesen helyezze hatályon kívül a másodfokú bíróság ítéletét, és utasítsa a bíróságot új eljárásra. Másodlagosan a Kúria az ügyben tűzzön ki tárgyalást, és igazságügyi orvosszakértő kirendelésével folytasson le bizonyítást.

A Legfőbb Ügyészség BF.1278/2015/1. számú átiratában a felülvizsgálati indítványt - figyelemmel arra, hogy az eljárt bíróságok abszolút eljárási szabálysértést nem vétettek - alaptalannak tartotta és a megtámadott határozatok hatályában fenntartására tett indítványt.

Utalt arra, hogy a másodfokú bíróság a nyilvános ülést a szabályszerűen megidézett vádlott távollétében is megtarthatja. Ebből következően eltérés van a másodfokú tárgyalásra és nyilvános ülésre vonatkozó eljárási szabályok között, melyből következően abban az esetben is megtartható a nyilvános ülés, ha a terhelt egyébként a részvételi szándékát előzetesen bejelentette.

Végül a minősítés változás indítványozása nem azonos a vád megváltoztatásával, tekintettel arra, hogy a tárgyalás elnapolására csak az elsőfokú eljárásban van lehetőség, ugyanis a másodfokú bírósági eljárás tárgya már nem a vád, hanem az elsőfokú bíróság ügydöntő határozata.

A Legfőbb Ügyészség átiratára tett írásbeli észrevételében az indítványozó a felülvizsgálati indítványban foglaltakat alapvetően fenntartotta. A Szegedi Ítélőtábla eseti ügyben hozott döntésére hivatkozott, amelyben a terhelt kérelmére a másodfokú bíróság a nyilvános ülést elhalasztotta. Azért nem került sor orvosi igazolás becsatolására, mert a terhelt egészségi állapotában a változás a nyilvános ülést megelőző napon történt. Továbbra is indítványozta tárgyalás tartását, és azon szakértő kirendelését.

A Kúria a felülvizsgálati indítványt - mivel azt nem az ügyész nyújtotta be a terhelt terhére - a Be. 424. § (1) bekezdése szerinti tanácsülésen bírálta el. Ennek során - a Be. 423. § (4) bekezdésében írtaknak megfelelően - a felülvizsgálati indítványban megjelölt okokra volt figyelemmel; emellett tekintettel volt ugyanezen törvényhely (5) bekezdése alapján a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjában megjelölt - és az indítványban nem hivatkozott egyéb - feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező esetleges eljárási szabálysértésekre is.

A Be. 416. § (1) bekezdés c) pontja alapján a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen akkor van helye felülvizsgálatnak, ha a bíróság határozatának meghozatalára a Be. 373. § (1) bekezdés I. b) vagy c) pontjában, illetve II-IV. pontjának valamelyikében meghatározott eljárási szabálysértéssel került sor.

A Be. 373. § (1) bekezdés II. d) pontja alapján feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabálysértés, ha a bíróság a tárgyalást olyan személy távollétében tartotta meg, akinek a részvétele a törvény értelmében kötelező.

A fenti eljárási szabálysértés a másodfokon eljárt Zalaegerszegi Törvényszék eljárásában nem valósult meg.

Az iratokból kitűnően a Zalaegerszegi Törvényszék a fellebbezés elbírálására 2014. június 19. napján tűzött ki tanácsülést. Az erről szóló értesítést a terhelt élettársa, valamint védőjének meghatalmazottja szabályszerűen átvette. Ezt követően a bíróságra 2014. július 9-én érkezett beadványában a védő kérte nyilvános ülés, illetve tárgyalás kitűzését.

A Zalaegerszegi Törvényszék a 2014. július 10. napján meghozott Bf.302/2014/4. számú végzésével 2014. november 21. napjára az ügyben nyilvános ülést tűzött ki, melyre szóló idézést a terhelt hozzátartozója 2014. július 17. napján, míg védője 2014. augusztus 26. napján átvette.Az I. rendű terhelt idézése a másodfokú bíróság nyilvános ülésére szabályszerű volt.

A terhelt 2014. november 18-án érkeztetett beadványában bejelentette, hogy a védekezését személyesen kívánja előterjeszteni, ezért a nyilvános ülésen részt kíván venni.

A 2014. november 21. napján a nyilvános ülésen a terhelt szabályszerű idézés ellenére nem jelent meg, a 8. sorszámú jegyzőkönyv szerint távolmaradását előzetesen nem mentette ki.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!