Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2005.4.137 Nincs jogi akadálya annak, hogy a foglaló átadása ügyvédi letét útján történjék. Ha a felek abban állapodtak meg az előszerződés megkötésekor, hogy az ügyvédnél korábban letétbe helyezett pénzösszeg rendeltetése az egyikük javára szóló foglaló, úgy ez a foglaló teljesítésének számít akkor is, ha a foglaló sorsáról kifejezetten nem rendelkeztek [Ptk. 243. §, 244. §].

Az elsőfokú bíróság ítéletével 4 millió forint és járulékai megfizetésére kötelezte az alperest. Ítéletének indokolása szerint a felek között létrejött megállapodás, amely szerint a felperesek 40 500 000 forintért eladják az alperesnek a perbeli ingatlanon lévő tulajdoni illetőségüket, de az adásvételi szerződés megkötésének előfeltétele, hogy az eladók az építési, a használatbavételi engedélyt és egyéb okiratokat beszerzik, illetve az alperesnek átadják, előszerződésnek minősül. A megállapodásnak azt a kitételét, miszerint a kialkudott vételárból a vevő már korábban ügyvédi letétbe helyezett az eladók javára 4 millió forintot foglaló címén, a Ptk. 243. §-ában szabályozott foglaló adásaként értékelte. A bizonyítás anyaga alapján a teljesítés meghiúsulásáért felelős személynek az alperest tekintette és az ügyvédi letétből időközben felvett foglaló megfizetésére a Ptk. 245. §-ának (1) bekezdése alapján kötelezte.

Az alperes fellebbezése folytán a másodfokú bíróság az ítéletet megváltoztatta és a felperesek keresetét elutasította. A másodfokú bíróság is úgy ítélte meg, hogy a felek között előszerződés jött létre, de nem osztotta az elsőfokú bíróságnak azt a jogi álláspontját, hogy a megállapodásban megjelölt pénzösszeg foglalónak minősülne. Ezt azzal indokolta, hogy az alperes nem az előszerződés aláírásakor, hanem azt megelőzően helyezett ügyvédi letétbe 4 millió forintot azzal a kikötéssel, hogy az ingatlan adásvételi szerződés megkötésének vagy meghiúsulásának napján a letevő alperesnek fizethető ki. Ebből következik, hogy az előszerződés megkötésekor foglaló átadására nem került sor, másrészt a pénzösszeg felett a felperesek nem rendelkezhettek, a foglaló a letéti szerződés alapján a részükre nem kerülhetett kifizetésre. A foglaló jellegéből viszont az következik, hogy a szerződéskötés­kori átadástól az eladókat illethette volna meg a pénz feletti rendelkezés joga.

A jogerős ítélet ellen a felperesek éltek felülvizsgálati kérelemmel, amelyben anyagi és eljárási jogszabálysértésre egyaránt hivatkoztak és emiatt a másodfokú ítélet megváltoztatásával az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérték. Álláspontjuk szerint a Ptk. 207. §-a (1) bekezdésének a megsértésével jutott a másodfokú bíróság arra a jogi következtetésre, hogy foglaló adására nem került sor. A bizonyítás anyagából egyértelműen megállapítható, hogy a letevő akarata arra irányult, hogy a már korábban letétbe helyezett összeg a szerződés megkötésekor a felperesek részére foglaló címén jár. A letéteményes pedig, aki az előszerződést elkészítette és ellenjegyezte a hivatkozott letevői akaratot és utasítást tudomásul vette.

A Ptk. 243. §-ának (1) bekezdése és a bírói gyakorlat alapján nem csak a szerződés megkötésekor átadott pénz minősülhet foglalónak, hanem az ezt megelőzően más jogcímen átadott, de a szerződéskötéskor foglalóvá átminősített pénzösszeg is. A felperesek az őket is képviselő letéteményestől a szerződés aláírásakor szereztek arról tudomást, hogy az alperes javukra letétbe helyezett foglalóként 4 millió forintot. Ez a pénzösszeg a szerződés aláírásakor a letéteményes birtokában volt, ezért a rendelkezési jog hiányát nem lehet okszerű következtetésnek tekinteni. A másodfokú határozat tehát elvi jelentőségű jogkérdést vet fel a tekintetben, hogy mikor lehet a foglalót átadottnak tekinteni.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

A Ptk. 243. §-ának (2) bekezdésére figyelemmel a perben eldöntendő kérdés az volt, hogy az alperes részéről 4 millió forint átadásra került-e az előszerződés megkötésekor és foglalókénti rendeltetése kétségtelenül kitűnt-e a szerződésből. A foglaló adásának jogkövetkezményeiben nem kell a feleknek megállapodniuk, mert azt a Ptk. 244-245. §-ai rendezik.

Az előszerződésben megjelölt pénzösszeg rendeltetése egyértelműen bizonyított. Az azt tartalmazó teljes bizonyító erejű magánokirat tanúsítja, hogy a felek az ügyvédi letétben lévő pénzösszeget foglalónak tekintették. A foglaló fogalmáról és rendeltetéséről a felek - nem vitatottan - tájékoztatást kaptak az okiratot szerkesztő ügyvédtől, de erről az előszerződést megelőzően elkészített és megismert két adásvételi szerződéstervezet alapján is tudomással bírtak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!