Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH+ 2005.1.38 Nem jelenti a szerződéskötési szabadság sérelmét, ha a bíróság a felek által megkötött szerződés alapján létrejött jogviszony tartalmát vizsgálja és a jogviszonyt a felek egyező akaratával kialakított munkavégzési feltételek alapján munkaviszonynak minősíti [Mt. 76. §, 104. §, 141. §].

A felperes az alperesnél végzett munkája során 1999. június 9-én elszenvedett balesetével kapcsolatban terjesztette elő keresetét 1 500 000 forint vagyoni és 300 000 forint nem vagyoni kártérítés megfizetése iránt.

A munkaügyi bíróság közbenső ítéletével megállapította, hogy a felek között 1998. november 27-étől folyamatos munkaviszony állt fenn 1999. szeptember 6-áig.

A munkaügyi bíróság a lefolytatott bizonyítás adatai alapján megállapította, hogy a felperes 1998. november 27-étől 1998. december 31-éig határozott idejű munkaviszonyban állt az alperessel. Ezt követően 1999. január első napjaitól a vezetője tudtával tovább dolgozott, majd 1999. január 21-én a felek vállalkozási szerződést kötöttek. A felperes folyamatosan fennálló jogviszonyaiban faipari betanított munkásként ugyanazt a munkát végezte, amihez az anyagot és a gépeket az alperes biztosította. A munkafeladatokat a közvetlen munkahelyi vezető adta ki, és a végzett munkáért 300 forintos órabért fizetett, valamint munkaruhát, védőruhát és étkezési hozzájárulást biztosított az alperes. A munkaidő általában reggel 7-től délután 5 óráig tartott, a munkaidő nyilvántartása a munkalapokon történt, az utolsó időszakban pedig blokkoló kártyás nyilvántartást vezettek. A felperes - munkatársaihoz hasonlóan - sem rezsi költséget, sem bérleti díjat nem fizetett.

A bíróság a megállapított tényekből azt a következtetést vonta le, hogy a felperes határozott idejű munkaviszonya határozatlan idejűvé alakult át, mivel a határozott idő lejárta után a közvetlen vezető tudtával és beleegyezésével tovább dolgozott. Megállapította, hogy a vállalkozási szerződés megkötését követően sem volt különbség a felek között fennállt jogviszony tartalmában, az változatlanul a munkaviszonyra jellemző ismérveknek felelt meg.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság közbenső ítéletével az elsőfokú bíróság közbenső ítéletét helybenhagyta helyes indokai alapján.

A másodfokú bíróság a fellebbezésben foglaltakkal kapcsolatban kifejtette, hogy a szerződéses szabadság elve értelmében a felek szabadon határozhatták meg a közöttük létrejött munkaviszony tartalmát. Adott esetben a vállalkozási szerződés alapján ténylegesen megvalósuló munkavégzés nem a vállalkozási, hanem a munkaviszonynak felelt meg, az alperes utasítási joga, az általa meghatározott munkavégzési feltételek (munkaidő) és a rendszeres díjazás mellett.

Az alperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős közbenső ítélet megváltoztatását kérte. Azt panaszolta, hogy a jogerős döntés ellentétben áll a szerződéskötési szabadság alkotmányos alapelvével. Fenntartotta azt az álláspontját, hogy a felek között létrejött vállalkozási szerződés alapján a felperes vállalkozási jogviszonyban és nem munkaviszonyban állt. Ennek indokolásaként a szerződésben kikötött vállalkozói díjra, kötbérre, felperes vállalkozási engedélyére, a díjazás számla kiállításával történt teljesítésére, a Ptk. szerint a megrendelőt megillető utasítási jogra, a vállalkozói díj mértékére hivatkozott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!