A Szegedi Ítélőtábla Gf.30061/2018/4. számú határozata kártérítés (SZERZŐDÉSSZEGÉSSEL okozott kár megtérítése) tárgyában. [2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:137. §, 6:142. §, 6:179. §, (1) bek., 6:180. §, 6:233. §, 6:255. §] Bírók: Béri András, Dobler László, Kemenes István
SZEGEDI ÍTÉLŐTÁBLA
Gf.III.30.061/2018/4. szám
A Szegedi Ítélőtábla Heinek Ügyvédi Iroda (ügyintéző: Dr. Heinek Péter ügyvéd által képviselt felperes neve, felperes székhelye szám alatti székhelyű felperesnek - a Dr. Técsi Gyula ügyvéd által képviselt I. r. alperes neve, I. r. alperes székhelye szám alatti székhelyű I. rendű, II. r. alperes neve, II. r. alperes székhelye szám alatti székhelyű II. rendű, valamint III. r. alperes neve III. r. alperes székhelye szám alatti székhelyű III. rendű alperes ellen szerződésszegésből eredő kártérítés iránt indított perében a Gyulai Törvényszék 2018. január 10. napján kelt 14.G.20.242/2017/29. számú közbenső ítélete ellen az alperesek által 33. sorszámon előterjesztett fellebbezésre tekintettel lefolytatott másodfokú eljárásban meghozta a következő
K Ö Z B E N S Ő Í T É L E T E T:
Az elsőfokú bíróság közbenső ítéletét részben megváltoztatja, és megállapítja, hogy az alperesek kártérítési felelőssége az elsőfokú ítéletben írt szerződések nem teljesülése miatt a felperes irányában - szerződésenként, külön-külön - 25% arányban áll fenn.
Kötelezi a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alpereseknek, mint együttes jogosultaknak 50.000,- (Ötvenezer) forint másodfokú eljárási költséget.
A közbenső ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.
I N D O K O L Á S
A felperes évtizedes tapasztalatokkal rendelkező kendertermesztéssel, -termeltetéssel, és nagykereskedelmi értékesítéssel foglalkozó német cég, míg az egyaránt személy 1. neve ügyvezetése alatt álló alperesi kft-k település 1. neve és település 2. neve települések térségében nagyüzemi mezőgazdasági növénytermesztést végeznek. A felperes 2014. év során a két alperessel kötött kendertermesztésre vonatkozó szerződést, melynek eredményeként összesen 207 hektáron, vetőmag típusa típusú vetőmagot használva sikeres, kölcsönös üzleti hasznot hozó termelés történt.
A kialakult üzleti kapcsolat fenntartása érdekében felperes, mint vevő, valamint az alperesek, mint eladók között 2015. március 30-i keltezéssel, ténylegesen azonban 2015. május 12-én aláírt adásvételi szerződések jöttek létre a 2015. évi mezőgazdasági évre vonatkozóan is. A szerződések alapján az I. rendű alperes 53,27 hektárnyi, II. rendű alperes 74,35 hektárnyi település 1. neve térségében lévő területein, továbbá a III. rendű alperes település 2. neve térségében fekvő 11,89 hektáros területén vetőmag típusa típusú kendernövény levelének és magjának megtermelése képezte az alperesek feladatát. A termelési területek helyének és nagyságának eltérésén kívül az írásban megkötött szerződések egyező rendelkezéseket tartalmaztak.
A szerződés tárgyát az alperesenként külön-külön, egyedileg meghatározott termelési területekről nyert, ellenőrzött biológiai gazdálkodásból származó termés, a szerződés meghatározása szerint: "választás szerint virág levelek és magok" képezték. A szerződés előírta, hogy az EU irányelvek szerint hektáronként legalább 20 kg minősített eredetű vetőmagot kell elvetni a felhasználni kívánt vetőmag típusa típusú fajtából. Az alperesek, mint termelők kötelezték magukat, hogy kizárólag a felperes által szállított vetőmagot használják fel. A szerződés 2. pontja a termelői szolgáltatások között, "tavaszi munkálatok" címszó alatt előírta, hogy a termelő teljes felelősséggel tartozik a vetés előkészítéséhez szükséges valamennyi intézkedés megtételéért. A kijelölt területeken uralkodó tényleges viszonyoktól függően a termelő köteles valamennyi munkafolyamatot, így pl. szántást, a lazítást, a tarló hántást, a boronálást, stb. egyeztetni a felperessel annak érdekében, hogy az alaposan fellazított altalajon finomra boronált magágy álljon rendelkezésre. A 2/2. pont szerint a termelő felelős a vetésért, a vetési technológiának biztosítania kell az előírt vetési mélységet és mennyiséget. Az alpereseknek mindvégig egyeztetniük kell a felperessel a vetés időpontját, sűrűségét, sortávolságát és mélységét. A betakarítás szabályait előíró 2.3.1. pontban a szerződés rögzítette, a termelő a lábon álló állomány feletti felelősséget, miután a hatóságok jóváhagyták a betakarítást, a tulajdonjog átruházásával egyidejűleg átadja a felperesnek. A szerződés 3.1.1. pontja szerint a felperes a termelőt a tavaszi munkálatok és a vetés idején - adott esetben a vetés kikelésétől a virágzásig tartó időszakban is - tanácsadással segíti. A 3.2.1. pont vetőmagra vonatkozó szabálya szerint a felperes a szükséges mennyiséget 3,38 euró/kg áron adja el a termelőnek, és ő szállítja azt a termelő telephelyére. A megtermelt növényállomány átvételét követően a betakarítást a szerződés a felperes kötelezettségévé tette. A szerződés 4.3/1. pontja ökológiai gazdálkodás esetére előírta, hogy az alperesi termelők kötelesek biztosítani valamennyi saját feldolgozó és tárolóhely ökológiai ellenőrzési feltételeknek való megfelelőségét. Az 5.2.1. pontjában az alperesi termelők vállalták, hogy a rendkívüli eseményekről, így pl. a gyenge növekedésről, jégesőről, szárazságról, vagy vadkárról azonnal tájékoztatja a felperest. A szerződés 6. pontja a díjazást illetően átalánydíj kikötést tartalmaz: az ún. termésátalány összege 1.100 euró/hektár, terméselmaradás esetén a termésátalány összege 1.000 euró hektáronként.
A peres felek szerződéseiket 2015. március 30-i keltezéssel látták el, azonban még áprilisban és májusban is voltak egyeztetések köztük. Végül a felperes részéről április 30-án, míg alperesi oldal részéről 2015. május 12-én került sor az írásba foglalt szerződések tényleges aláírására.
A felperes részéről a vetőmag leszállítása 2015. április 17-én történt meg. Ekkor időszerű alperesi intézkedéssel beszerezték a vetőmag felhasználásához szükséges szakhatósági engedélyt a leszállított vetőmag típusa fajtájú vetőmagra vonatkozóan. A gépi vetést az I. és II. rendű alperesek település 1. neve térségében lévő földterületein 2015. április 23. és 25. között, míg a III. rendű alperes település 2. neve térségében lévő területén május 5-én végezték el. Utóbbi területen 2015. május 5-ig előbb még talaj-előkészítés volt szükséges. A felperes szakmai képviselője a vetés késői időpontjára tekintettel 29 kg/hektárra emelte fel a szerződésben szereplő vetőmagmennyiséget. A felek a vetés késői időpontjával tisztában voltak. Az alperesek ennek ismeretében végezték el a vetési munkálatokat, akadályközléssel felperes irányába nem éltek.
Az alperesek megbízott agronómusa, valamint felperes szaktanácsadója 2015. május közepén helyszíni szemlén a kikelt növényeket állománysűrűség szempontjából elfogadhatónak találták, de csapadékhiány miatt a növények magassága nem volt megfelelő, emellett erős gyomosodás is tapasztalható volt. A területeken 2015. június legelején a felperes szakmai képviselőjével közös alperesi szemlén az volt tapasztalható, hogy a gyom már magasabbra nőtt, mint a kultúrnövény. Ekkor az a közös döntés született, hogy a területen a kender magasságában a gazt szárzúzással próbálják visszaszorítani. E műveletek elvégzése ellenére a védekezés nem volt hatékony, a parlagfű továbbterjedt. Az alperesek a hatósági parlagfű ellenőrzés várható következményeinek (bírságolás) elhárítása érdekében 2015. július közepén úgy döntöttek, hogy a teljes területről kiszántják a gyomot, a kultúrnövénnyel együtt. Erről az alperesek megbízott agronómusa, illetve szaktanácsadója 2015. július 13-i dátummal feljegyzést készített, mely a termeltető céggel való egyeztetésre utalással, de az alperesek önálló döntéseként rögzíti a kender kitárcsázásának szükségességét, és ennek végrehajtását.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!