A Kúria Pfv.21851/2014/5. számú precedensképes határozata díj megfizetése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 164. §, 206. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 240. §, 483. §, 1998. évi XI. törvény (Üt.) 74. §] Bírók: Bartal Géza, Farkas Attila, Simonné dr. Gombos Katalin
A határozat elvi tartalma:
A nemi alapon való hátrányos megkülönböztetés tilalma a tagállami jog szerinti munkaviszonyban és megbízási jogviszonyban egyaránt irányadó.
***********
A Kúria felperesnek a dr. Szécsényi László ügyvéd által képviselt alperes ellen partneri díj megfizetése iránt a Fővárosi Törvényszéken 25.P.22.363/2011. szám alatt folyamatban volt és a Fővárosi Ítélőtábla 6.Pf.21.430/2013/4. számú ítéletével befejezett perében a jogerős ítélete ellen az alperes által előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi
í t é l e t e t:
A Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.
Kötelezi az alperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az felperes részére 500.000 (Ötszázezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.
Megállapítja, hogy az alperes 461.900 (Négyszázhatvanegyezer-kilencszáz) forint felülvizsgálati eljárási illeték visszatérítésére jogosult.
Ez ellen az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.
I n d o k o l á s
A peres felek között létrejött szerződéssel az alperesi külföldi székhelyű ügyvédi iroda megbízta a felperest mint ügyvédet, hogy tanácsadási tevékenységét vele együttműködésben végezze díjazás ellenében. 2003. december 29. napján a felek az együttműködési megállapodást módosították és kiegészítették azzal, hogy a felperes 2004. január 01. napjától társult partner, aminek eredményeként az alperes a havi díjazáson felül nyereségrészesedésre is jogosult. A nyereségrészesedés az alperes szabályzata szerint pontértékek alapján került megállapításra. A felperes nyereségpontjainak száma 2006. évben 5,5 volt. A szerződésmódosítás rendelkezett arról is, hogy a szerződés féléves felmondási idővel a naptári félév végére mondható fel.
A felperes ügyvédi tevékenységét különböző ügyvédi irodák tagjaként végezte. 2000. február 01. napjától kezdődően a megbízási díjairól és nyereségrészesedéséről az az ügyvédi iroda állított ki számlát a felperes nevének feltüntetésével az alperes részére, aminek aktuálisan a felperes tagja volt.
A felperes 2006-ban bejelentette, hogy gyermeket vár, erre tekintettel 2006. II. negyedévétől az alperes részére nem végzett ügyvédi tevékenységet. A felek között azonban nem szakadt meg a kapcsolat, 2008-ban az alperes irodavezetői feladatok ellátásával szerette volna a felperest megbízni, azonban ezt a felperes második gyermekének születése miatt nem tudta elvállalni.
2009-ben a felperes bejelentette az alperesnek, hogy a gyermekei születése miatti távolmaradását követően újra kész a partneri jogviszonyban a megbízását teljesíteni. Az alperes képviselője 2009. december 02-án szóban arról tájékoztatta a felperest, hogy az együttműködést nem kívánja folytatni és a felperes munkavégzésére nem tart igényt. Ezt követően a felek között több levélváltás, egyeztetés volt, amelynek a keretében az alperes 30.000 eurót felajánlott a felperesnek, megegyezés azonban nem jött létre.
A felperes a felmondási időre járó megbízási díja és nyereségrészesedése megfizetésére szólította fel az alperest, amelynek az alperes nem tett eleget.
2010. június 29. napján a megszűnő ... engedményezési szerződést kötött a felperessel, amelyben az ügyvédi iroda a felperesre engedményezte az alperessel szemben fennálló követelését.
A felperes keresetében 95.958 euró és járulékai megfizetésére kérte kötelezni az alperest, ebből 73.500 euróra megbízási díj címén, 22.458 euróra - 5,5 nyereségpont időarányos, 7 hónapra eső értékével számolva - nyereségrészesedés címén tartott igényt.
Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Érvelése szerint a megbízási szerződés a felek között közös megegyezéssel megszűnt, amikor 2006. évben a felperes bejelentette az alperesnek, hogy várandóssága miatt nem folytatja tovább a megbízás szerinti ügyvédi tevékenységét.
Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította azzal az indokolással, hogy a felperes 2007-2008 évben semmilyen tevékenységet nem fejtett ki az alperes részére, így követelésének sem jogalapját sem összegét nem tudta bizonyítani.
A másodfokú bíróság - kiegészítve a tényállást azzal, hogy a felperes természetes személyként, saját nevében írta alá az alperessel kötött szerződést - az elsőfokú ítéletet részben megváltoztatta, és kötelezte az alperest a felperes javára 95.958 euró és késedelmi kamata megfizetésére.
A másodfokú bíróság megalapozottnak találta a felperes megbízási díj iránti követelését, tekintettel arra, hogy a szerződés megszüntetésére nem a felek közös megegyezése, hanem az alperes 2009. december 02-án közölt felmondása alapján került sor. A szerződéses jogviszony 2010. június 30. napjával szűnt meg, és bár az alperes a felmondási idő alatt nem tartott igényt a felperes munkavégzésére, ez fizetési kötelezettségét nem érintette. A bíróság kifejtette, hogy a felperes hat havi megbízási díjra és az alperes szabályzata szerinti nyereségrészesedésre is jogosult volt, melynek összege körében az alperes nem tette vitássá, hogy a felperes által munkában töltött utolsó évben a havonkénti díjazás összege 10.500 euró, a felperes nyereségpontja pedig 5,5 volt.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!