Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2000.6.244 I. Az építési engedély nem zárja ki a szomszédjog megsértésén alapuló polgári jogi igény érvényesítésének lehetőségét.

II. A kilátási vagy a "benapozottság" korlátozása miatti forgalmiérték-csökkenés mértékének megállapítása [Ptk. 100. §].

A perbeli 751 m2 területű hétvégi ház és udvar megjelölésű ingatlan 20/26 illetősége a felperes, 6/20 illetősége a perben nem álló dr. Sz. P., az azonos házszám alatti 556/2. hrsz.-ú 1065 m2 területű ingatlan pedig a IV-V. r. alperesek haszonélvezeti jogával terhelten a II-III. r. alperesek tulajdona. Mindkét ingatlan kertje gyakorlatilag a Dunáig húzódik. Az I. r. megyei közigazgatási hivatal alperes által 1990. évben kiadott építési engedély alapján a II-V. r. alperesek az ingatlanon lévő családi házat átalakították és bővítették; az építkezés ellen a felperes 1991 februárjában - eredménytelenül - tiltakozott. A tulajdonostársak közötti használati megosztás folytán a felperes kizárólagos használatában lévő épülethez csatlakoztatott lakóház fala az építési munkálatok következtében a Duna felé 3,38 m-rel meghosszabbodott, és a magassága - második szint kialakítása következtében - 6,80 m-re növekedett; az ingatlanok határvonalára pedig közel 2,5 m magas, átláthatatlan téglakerítés épült.

A felperes keresetében a panorámakilátása elvesztése és a "benapozottság" csökkenése miatt 2.000.000 forint kártérítés és annak törvényes kamata megfizetésére kérte az alperesek egyetemleges kötelezését. Az I. r. alperes kártérítő felelősségét a Ptk. 349. §-ára alapította, míg a II-V. r. alperesek elleni kárigényének alapjaként a Ptk. 100. §-át jelölte meg.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték. Az I. r. alperes azzal védekezett, hogy az építési engedély kiadásával nem sértett olyan jogszabályt vagy előírást, amely összefüggésbe hozható lenne a felperes károsodásával. A II-V. r. alperesek az építési engedélyben foglaltak betartására hivatkoztak, ami - álláspontjuk szerint - a kártérítő felelősségüket kizárja.

Az elsőfokú bíróság ítéletében kötelezte az alpereseket, hogy egyetemlegesen fizessenek meg a felperesnek 533.500 forintot és annak 1996. január 1. napjától a kifizetésig járó évi 20%-os kamatát; ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

A másodfokú bíróság részben megváltoztatta az elsőfokú bíróság ítéletét, a II-V. r. alperesek marasztalásának főösszegét 485.000 forintra leszállította, az I. r. alperessel szemben előterjesztett keresetet pedig elutasította.

A jogerős ítélet indokolása szerint az építési engedély megfelelt az OÉSZ előírásainak, így az I. r. alperesnek nincs olyan jogellenes magatartása, amely a felperes károsodásával összefüggne; ennek hiányában pedig nem lehet szó a kártérítő felelősségéről sem. A II-V. r. alperesek viszont a tömör és igen magas kerítés, valamint a szintén magas épületszárny létesítésekor figyelmen kívül hagyták a felperesnek az ingatlanához fűződő jogos érdekeit. A szakértő véleménye szerint az épületszárnyat a saját telkük más részén is felépíthették volna. A számukra kedvezőbb megoldással azonban megsértették a szomszédnak a panorámakilátáshoz és a "benapozottsághoz" fűződő érdekeit, amelyeket a Ptk. 100. §-a védelmez. A kerítés létesítésénél is figyelembe kellett volna venniük a telek méretét, formáját, az ott lévő építmények elhelyezését. Mindezek alapján kártérítési felelősségük a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése alapján fennáll. A kártérítés összege pedig a felperes tulajdoni illetősége forgalmi értékének csökkenéséhez igazodik. A II-V. r. alperesek építkezését követően a felperes az ingatlanilletőségét 4.850.000 forintért értékesítette. Mivel a vételárban a valóságos piac "értékítélete" jutott kifejezésre, a szakértői vélemények - e kérdésben egyébként is eltérő - megállapításai nem voltak figyelembe vehetők. A II-V. r. alperesek által az adott módon létesített kerítés és építmény nélkül a felperes bizonyosan magasabb vételárat érhetett volna el. A különbözet az összes körülmények mérlegelése alapján a tényleges vételár 10%-ára tehető; ennélfogva a felperes jogszerű kárigénye 485.000 forint.

A jogerős ítélet ellen - annak hatályon kívül helyezése és a velük szemben előterjesztett kereset elutasítása végett - a II-V. r. alperesek nyújtottak be felülvizsgálati kérelmet. Ebben megismételték perbeli védekezésüket, amely szerint építkezésük hatósági engedély alapján és annak megfelelően történt, magatartásuk tehát nem volt jogellenes. Álláspontjuk szerint jogszabályt sértett a bíróság azzal is, hogy a perbeli szakvélemények közötti ellentmondásokat felülvélemény beszerzésével nem oldotta fel.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!