Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20814/2017/9. számú határozata békéltető testületi ajánlás hatályon kívül helyezése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 253. §, 1997. évi CLV. törvény (Fgy. tv.) 28. §, 31. §, 32. §, 34. §] Bírók: Merőtey Anikó, Molnár Ágnes, Németh László

Fővárosi Ítélőtábla

4.Pf.20.814/2017/9.

A Fővárosi Ítélőtábla a Ügyvédi Iroda (felperes jogi képviselőjének címe) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek, a alperes jogi képviselője (alperes jogi képviselőjének címe) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen, ajánlás hatályon kívül helyezése iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2017. május 10. napján kelt 17.P.20.498/2017/9. számú ítélete ellen az felperes részéről 10. sorszám alatt benyújtott fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatja és a keresetet elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 15 nap alatt 45.000 (negyvenötezer) forint + áfa mértékű másodfokú perköltséget, továbbá térítsen meg az államnak külön felhívásra 48.000 (negyvennyolcezer) forint fellebbezési eljárási illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A fogyasztó 70.000 forint kára megtérítését kérte a felperestől arra tekintettel, hogy 2016. március 17-én az előre bejelentett áramszünet befejezése után csattanás kíséretében ismételten megszűnt az áramszolgáltatás 20 perc időtartamra. A kapcsolás olyan túlfeszültséget okozott a gázkazánjában, melynek következtében a vezérlőpanel cseréje vált szükségessé. A javítást végző szerelő a számlára rájegyezte, hogy a vezérlőpanel túlfeszültség miatt ment tönkre.

A felperes válasziratában arra hivatkozott, hogy a villamosenergiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény (Vet.) 36. § (2) bekezdés c)-d) és e) pontja alapján a tervezett hálózati karbantartási munkák idejére a szolgáltatást jogszerűen szüneteltette. Az áramszünet a villamosenergia szolgáltatás velejárója, az arra történő felkészülés a felhasználónak is feladata, az áramszünetre érzékeny berendezések megfelelő védelméről neki kell gondoskodnia. Az egyes hálózatrészek ki- és visszakapcsolása során úgynevezett tranziens (kapcsolási) túlfeszültség léphet fel, amelyet a megfelelően méretezett fogyasztói berendezéseknek el kell tudni viselnie. Ebben az esetben a túlfeszültség nem éri el a hálózati feszültség effektív értékének háromszorosát. Kisfeszültségen pedig gondoskodik arról, hogy a kapcsolási feszültség csúcsértéke ne haladja meg a 2,5 kV-ot. Az ennél érzékenyebb fogyasztói készülékek védelméről a felhasználónak kell gondoskodnia. Hivatkozott arra, hogy e tervezett munkavégzéssel kapcsolatban kizárólag egy fogyasztó, a kérelmező fordult hozzá kárigénnyel, nagyobb túlfeszültség esetén tömegesen fordultak volna elő hasonló esetek. Álláspontja szerint az ok- okozati összefüggés hiánya miatt a fogyasztó igénye alaptalan, továbbá a tervszerű szerelési munka és az üzemzavar elhárítása során úgy járt el, ahogy az adott helyzetben általában elvárható.

Az alperes BBT 04031/2016 szám alatt azt ajánlotta a felperesnek, hogy az ajánlás kézhezvételét követő 15 napon belül fizessen meg a fogyasztónak 70.000 forintot a fogyasztó által meghatározott módon. Döntését azzal indokolta, hogy a fogyasztó megfelelően bizonyította, hogy a felperes jogellenes magatartásával kárt okozott: csatolta a gázkazán javítási számláját, melyre a javítást végző Kft. rájegyezte, hogy a gázkazán vezérlőpaneljének meghibásodása túláram miatt következett be. Ezzel szemben a felperes a Ptk. 6:142. §-ában és az üzletszabályzat 6.8. pontjában előírt bizonyítási kötelezettségének nem tett eleget, nem bizonyította, hogy a szerződésszegést ellenőrzési körén kívül eső, a szerződéskötés időpontjában előre nem látható körülmény okozta és nem volt elvárható, hogy e körülményt elkerülje, vagy a kárt elhárítsa. Nem támasztotta alá azon álláspontját, hogy a túlfeszültség mértéke nem volt magasabb, mint a hálózati feszültség effektív értékének háromszorosa. Az, hogy további felhasználók nem fordultak kárigénnyel hozzá, nem bizonyítja, hogy nem lépett fel jelen esetben túlfeszültség. Mivel a felperes nem mentette ki magát a kártérítési felelőssége alól, ezért kártérítési felelősség terheli a fogyasztóval szemben.

A felperes keresetében az alperes ajánlásának hatályon kívül helyezését kérte, tekintettel arra, hogy annak tartalma nem felel meg a jogszabályoknak. Keresete jogalapjaként a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény (továbbiakban: Fgytv.) 31. § (1) bekezdés c) pontját, 32. §. b) pontját, 34. § (4) bekezdését és a Vet.) 36. § c)-d) és e) pontját, valamint az Elosztói Üzletszabályzata M4. számú melléklete 1.7. pontjában foglaltakat jelölte meg. Álláspontja szerint az alperes a szükséges bizonyítás lefolytatása nélkül és megfelelő szakértői vizsgálat hiányában nem hozhatott megalapozott döntést, így az eljárást az Fgytv. 31. § (1) bekezdés c) pontja alapján meg kellett volna szüntetnie azzal, hogy az eljárás folytatása lehetetlen.

Hivatkozott arra is, hogy az alperes döntését a Vet. 36. § c)-d) és e) pontjában foglaltak mellőzésével hozta meg, speciális szakértelem hiányában érdemben döntött a fogyasztó kérelme tárgyában. Feltétel nélkül elfogadta a fogyasztó által csatolt számlán szereplő megjegyzést, azonban az ő nyilatkozatát, miszerint vizsgálandó a túlfeszültség mértéke, figyelmen kívül hagyta. E nélkül az ő kárfelelőssége nem állapítható meg. Tévesnek tartotta az alperesnek azt az álláspontját, hogy a fogyasztó megfelelően bizonyította, hogy jogellenes magatartásával kárt okozott. Azt, hogy a fogyasztó részéről megfelelő volt-e a védelem kialakítása, és hogy ő nem mentette ki magát, szintén szakértő bevonásával lehetett volna eldönteni. Utalt arra is, hogy az Elosztói Üzletszabályzat M4. számú melléklet 1.7. pontja szerint kisfeszültségen gondoskodik arról, hogy a belső eredetű (kapcsolási) túlfeszültség csúcsértéke ne haladja meg a 2,5 kV-ot. Az ennél érzékenyebb fogyasztói készülékek védelméről a felhasználónak kell gondoskodni. Ismételten hivatkozott arra, hogy túlfeszültség esetén tömegesen léptek volna fel a fogyasztók kárigénnyel. Sérelmezte, hogy az alperes nem vette figyelembe, hogy a túlfeszültség csak akkor kerül naplózásra, ha a kapcsolási túlfeszültség túllépi a hálózati feszültség effektív értékének háromszorosát, amennyiben nincs ilyen esemény, azt rögzíteni nem lehet.

Tévesnek találta az alperes azon álláspontját, hogy megszegte az Elosztói Üzletszabályzat mentesülésről rendelkező 6.8. pontját, e rendelkezés csak akkor lett volna alkalmazható, amennyiben szerződésszegést követett volna el, eljárása azonban megfelelt a Vet. 36. § c)-d) és e) pontjában foglaltaknak, így a mentesülés körében nem az ellenőrzési körén kívül előre nem látható eseményt volt köteles bizonyítani, hanem azt, hogy a szolgáltatás szüneteltetése körében az irányadó előírásoknak megfelelően járt el. Kifogásolta azt is, hogy az alperes a kérelem megalapozatlansága miatt jogellenesen alkalmazta az Fgytv. 32. § b) pontját.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!