Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2004.2.73 Az Internet Szolgáltatók Tanácsa azzal, hogy a Regisztrációs Szabályzatában az ügyek meghatározott körére az általa létrehozott - esetinek nevezett, de valójában állandó választottbíróságként működő - választottbíróság kizárólagos hatáskörét kötötte ki, a domain regisztrációt kérőket a törvény által felállított állami bírósághoz való fordulás alkotmányos jogának gyakorlásában akadályozta meg; a felek tehát e választottbíróság eljárását jogszerűen nem köthették ki; a választottbírósági szerződés emiatt semmis, a bíróságnak ezért az érvénytelen választottbírósági szerződés alapján hozott választottbírósági ítéletet érvényteleníteni kellett [1994. évi LXXI. tv. (továbbiakban: Vbtv.) 2. § (1) és (2) bek., 5. § (3) és (4) bek., 6. §, 55. § (1) bek. b) és e) pont, (2) bek. a) és b) pont, 1949. évi XX. tv. (Alkotmány) 8. § (1) és (2) bek. 57. § (1) bek., Ptk. 200. § (2) bek.].

A jelen per felperese az I. Kft., a domain nevek regisztrációjának liberalizációjakor 2000. február 29-én igénylést adott be a D. Rt. Regisztrátorhoz a "tandem.hu." domain névre. A 2000. március 3-ai sorsolást követően a felperes, mint sorsolásban nyertes részére regisztrálták a "tandem.hu." domain nevet.

A jelen per alperese, a T.C.H. Kkt. 2000. július 21-én a domain név használatáról történő lemondásra szólította fel jelen per felperesét. Arra hivatkozott, hogy a felperes által regisztráltatott domain név az alperes cég neve, illetve kereskedelmi neve. A "TANDEM" egy olyan nagy teljesítményű szerver család kereskedelmi neve, amelyet az informatikai piacon egyértelműen és kizárólagosan a T. Kkt. alperessel, illetve jogutódával azonosítanak. Ebből következően az Internet Szolgáltatók Tanácsa (ISZT) Regisztrációs Szabályzata 13.1. pontja alapján az alperes cég prioritásos igénnyel rendelkezik a "www.tandem.hu." domain név használtára. A domain név regisztrációjakor, a felperes által aláírt regisztrációs űrlap 5. pontja szerint, a felperes kötelezettséget vállalt arra, hogy amennyiben jogsértésről szerez tudomást, úgy a domain név használatáról önként lemond. A felperes azonban az alperes felszólítása ellenére a domain névről önként nem mondott le. Ezért jelen per alperese az Internet Szolgáltatók Tanácsa mellett szervezett Eseti Választottbírósághoz (továbbiakban: Választottbíróság) benyújtott, módosított keresetében kérte: a bíróság állapítsa meg, hogy a "www.tandem.hu" domain név jelen per felperese által történő használata jogsértő. Állapítsa meg, hogy a T. C. Kkt. prioritásos igénnyel rendelkezik e domain név használatára. Tiltsa el jelen per felperesét a domain név használatától és erről egyidejűleg tájékoztassa az Internet Szolgáltatók Tanácsát, végül marasztalja a jelen per felperesét perköltségben.

A jelen per felperese a Választottbíróság előtt érdemben védekezett, a kereset elutasítását kérte megalapozatlanságra hivatkozva.

Az Internet Szolgáltatók Tanácsa mellett szervezett Eseti Választottbíróság a 2000. december 8-án kelt 3/2000. ISZT VB számú ítéletében a jelen per alperese keresetének helyt adott. Megállapította, hogy a "tandem" domain név jelen per felperese által történt igénylése jogellenes.

Kötelezte a jelen per felperesét arra, hogy a domain névről az ítélet kihirdetésétől számított 3 napon belül mondjon le és egyidejűleg jelentse be lemondását a domain név regisztrátoránál. A Választottbíróság hivatalból megkereste az Internet Szolgáltatók Tanácsát, hogy a jogellenesen igényelt domain név delegálását vonja vissza. Marasztalta a jelen per felperesét 101 000 Ft eljárási költségben és illetékben, valamint 20 000 Ft ügyvédi munkadíjban.

Az I. Kft. felperes - a választottbírósági ítélet alperese - jelen perbeli keresetében kérte a választottbírósági ítélet érvénytelenítését. Az érvénytelenítés okaként az alábbiakra hivatkozott:

Az ügyben eljárt választottbíróság a nevében eseti, de szervezetében állandó választottbíróság, mert előre összeállított bírói névjegyzékkel és eljárási szabályzattal rendelkezik. Megalakulásakor szervezete, működése nem felelt meg a választottbíráskodásról szóló 1994. évi LXXI. törvény (továbbiakban: Vbtv.) 2. § (1) bekezdésében foglaltaknak, mely szerint meghatározott szervezet keretében működő választottbíróságot alapító okiratban csak gazdasági kamara hozhat létre. E körben az érvénytelenítés jogalapjaként a Vbtv. 55. § (1) bekezdés e) pontjára hivatkozott.

Álláspontja szerint nem jött létre a felek között érvényes választottbírósági szerződés sem, mert az alávetést elektronikus adatként rögzítették, amely nem felel meg a írásbeliség követelményének. Másrészt a domain név igénylésében szereplő választottbírósági kikötés nem lehet alapja a jelen eljárásbeli felek között a választottbírósági eljárásnak, mert annak alapján a választottbírósági szerződés nem a perbeli felek között jött létre. Végül hivatkozott arra, hogy a választottbírósági kikötés létrejötte tekintetében tévedésben volt, azért nem emelt kifogást ellene a választottbírósági eljárás során. Mindezekre hivatkozva a választottbírósági ítélet érvénytelenítését a Vbtv. 55. § (1) bekezdés b) pontja alapján kérte.

Harmadrészt hivatkozott arra, hogy a kereskedelmi név sérelme versenyjogi terület, tisztességtelen versenycselekménynek minősülhetne. Ebben az esetben azonban a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (továbbiakban: Tptv.) 86. § (1) bekezdése értelmében az ügyben az annak elbírálására kizárólagos hatáskörrel rendelkező Fővárosi Bíróság járhatott volna el. Ezért kérte a választottbírósági ítélet érvénytelenítését a Vbtv. 55. §-a (1) bekezdés b) pontja, illetőleg 55. § (2) bekezdés a) pontja alapján azzal, hogy versenyjogi vonatkozású ügyek elbírálására nincs hatásköre az Internet Szolgáltatók Tanácsa által támogatott Választottbíróságnak, másrészt az ilyen tárgyú ügyek elbírálására a választottbírósági kikötés nem vonatkozhatott, mert a magyar jog szerint ezek elbírálása nem tartozik választottbírósági útra. Végül kérte a választottbírósági ítélet érvénytelenítését a Vbtv. 55. § (2) bekezdés b) pontja alapján arra hivatkozva, hogy a sorozatos anyagi jogi és eljárási jogszabálysértések miatt a választottbírósági ítélet a közrendbe ütközik.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására és a felperes perköltségben való marasztalására irányult.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította és marasztalta az alperes javára 12 500 Ft perköltségben. Határozatának indokolása szerint az a körülmény, hogy az Internet Szolgáltatók Tanácsa által támogatott Eseti Választottbíróság az "Internet Szolgáltatók Tanácsa mellett Szervezett Választottbíróság"-ként jelöli meg önmagát, nem változtat azon a tényen, hogy az eljáró választottbíróság a reá irányadó eljárási mintaszabályzat szerint esetileg alakul meg, tehát állandó, szervezett választottbíróságról nincs szó. Ehhez képest a Választottbíróság megalakulása és működése nem ütközik a Vbtv. 2. § (1) bekezdésébe.

Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a felperes sem a választottbírósági eljárás során, sem pedig jelen peres eljárásban nem vitatta a választottbírósági nyilatkozat meglétét. Ha valóban elektronikus úton és nem az igénylőlap regisztrátorhoz történő eljuttatásával történt a felperes részéről a domain név igénylés, úgy abban az esetben az ezt követő eljárás önmagában véve hatálytalan és érvénytelen. Ettől függetlenül a Vbtv. 5. § (4) bekezdése értelmében írásban létrejött választottbírósági szerződésnek kell tekinteni azt is, ha az egyik fél keresetlevelében állítja, a másik fél pedig válasziratában nem tagadja, hogy köztük választottbírósági szerződés jött létre. A felperes a választottbírósági eljárás során nem kifogásolta az eljáró bíróság hatáskörét, így a Vbtv. 6. §-a értelmében az erre irányuló kifogásolási jogát elveszítette.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!