Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Budapest Környéki Törvényszék Mf.20853/2016/4. számú határozata munkaviszony megszüntetése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. § (1) bek., 253. § (2) bek.] Bírók: Krátky Ákos, Németh Renáta, Sarudi Márta

á

A Budapest Környéki Törvényszék mint másodfokú bíróság által képviselt felperesnek – által képviselt alperes ellen munkaviszony megszüntetése jogszerűségének megállapítása iránt a Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságnál 2.M.305/2015. szám alatt megindított perében a Budapesten, 2016. február 24. napján meghozott 16. sorszámú ítélettel szemben a felperes részéről 17. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét – a perköltségre és az illetékre is kiterjedően – megváltoztatja és kötelezi alperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg a felperesnek végkielégítés címén 496.826 (Négyszázkilencvenhatezer-nyolcszázhuszonhat) forintot, felmentési időre járó távolléti díj címén 87.510 (Nyolcvanhétezer-ötszáztíz) forintot és ezek után 2015. január 7-étől a kifizetés napjáig minden naptári félév teljes idejére az érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamatnak megfelelő mértékű kamatát, továbbá 30.000 (Harmincezer) forint sérelemdíjat, valamint 15.000 (Tizenötezer) forint + 4.050 (Négyezer-ötven) forint áfa másodfokú perköltséget, a felperes perköltség fizetési kötelezettségét mellőzi.

Kötelezi alperest, hogy fizessen meg az államnak – külön felhívásra – 86.000 (Nyolcvanhatezer) forint együttes elsőfokú eljárási és fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s :

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította, kötelezte, hogy fizessen meg az alperesnek 200.000 forint perköltséget. Megállapította, hogy a felperes munkavállalói költségkedvezményre jogosult, továbbá, hogy a 251.080 forint eljárási illetéket az állam viseli.

Az elsőfokú ítéletben megállapított tényállás szerint a felperes 2006. november 18-ától állt az alperes alkalmazásában telephelyvezető munkakörben. A felperes 2015. január 5. napján felmondást adott át ügyvezetőnek, amely szerint a munkaviszonyát 2015. február 14. napjával 45 napos felmondási idővel kívánja megszüntetni. A felek szóban megállapodtak arról, hogy a felperes utolsó munkanapja január 12. lesz, ekkor – az új munkahelyén történő munkába lépésre tekintettel – a felperes munkaviszonya is megszüntetésre kerül. Másnap munkavállaló közölte az ügyvezetővel, hogy ennyi idő alatt a felperes feladatait nem tudja átvenni, arra még egy hétre lenne szükség. Ezt az ügyvezető január 7-én közölte a felperessel, azzal, hogy a megbeszéltek ellenére január 16-áig maradjon. A felek között ekkor szóváltás támadt, a vita hevében az ügyvezető a felperes eljárását patkány eljárásnak minősítette. Később, a nap folyamán felperestől bocsánatot kért az ingerültségéért. A történtekre tekintettel a felperes még ugyanezen a napon a munkaviszonyát azonnali hatállyal megszüntette, arra hivatkozással, hogy az ügyvezető lepatkányozta, szülei nevelését megkérdőjelezte, a származására különböző megjegyzéseket tett.

Az elsőfokú bíróság – utalva a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 78.§-ára – megállapította, hogy a felperes nem tudta sikerrel bizonyítani az azonnali hatályú felmondásban megjelölt indokok valóságát, tanúk ugyanis nem támasztották alá egyértelműen, hogy a felperes által állított kijelentések az ügyvezető részéről elhangzottak. Az tény, hogy a felek között vita alakult ki arról, a felperes meddig tartja fenn a munkaviszonyát, és az is megállapítható volt, hogy az ügyvezető kérte a felperest, a szóbeli megállapodásuk ellenére a munkakör átadása miatt még maradjon egy hetet, ezt a kérést azonban a felperes nem kívánta teljesíteni. Az ügyvezető elismerte, hogy a vita hevében elhangzott részéről a patkány eljárás kifejezés, azt azonban vitatta, hogy a felperest becsületében sértő, megalázó, a származására és a szülei neveltetésére vonatkozó kijelentéseket tett, és ezt a bizonyítási eljárás sem igazolta. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint önmagában az, hogy az ügyvezető a felperes viselkedésén felháborodva eljárását patkány eljárásnak minősítette, nem ad alapot a jogsértés tényének a megállapítására, azt pedig a felperes sem vitatta, hogy ezt követően az ügyvezető bocsánatot kért tőle.

Mivel az ügyvezető akceptálható indok miatt kérte a felperest a továbbmaradásra és a kijelentése szorosan összefüggött az előzményekkel, az elsőfokú bíróság arra a következtetésre jutott, hogy az ügyvezető szándéka nem irányult a felperes megalázására, ezért a felperes azonnali hatályú felmondása jogellenes és nem alapos a sérelemdíjra irányuló kereseti igényét sem.

Az elsőfokú bíróság az alperes és jogi képviselője között létrejött megbízási szerződés szerint kötelezte a felperest perköltség megfizetésére.

A felperes fellebbezésében az elsőfokú ítélet megváltoztatását, a keresetének megfelelő határozat meghozatalát, másodlagosan a perköltség fele összegben való megállapítását, harmadlagosan a perköltség megfizetésére részletfizetési kedvezmény engedélyezését kérte.

A felperes fellebbezésben előadott álláspontja szerint az elsőfokú bíróság tévesen állapította meg a tényállást, ugyanis az iratanyagból jól kiolvasható, hogy a rendkívüli felmondásra okot adó körülmények fennálltak, vagyis a munkaviszony megszüntetésére jogszerűen került sor. Téves az az ítéleti megállapítás, hogy azért állapodtak meg a munkaviszony megszűnése napjaként január 12-ében, mert az új munkahelyén ekkor lépett volna munkába, annak oka ugyanis a hosszú ideje fennálló rossz légkör, a nem megfelelő jogviszony volt, amely az alperesi tanúk meghallgatásából is kiderült. A január 12-ei távozása tekintetében szóban megállapodtak. Amennyiben ez a megállapodás érvényes, akkor azt is el kell fogadni, hogy az alperes által felvetett új megállapodáshoz is szükség lett volna a felek egyező akaratára, ami részéről nem volt meg, mivel az egyezségükre alapozva az új munkahelyén már elkötelezte magát.

Nem helytálló az az ítéleti megállapítás sem, hogy a felek között szóváltás támadt, mert szóváltás és heves vita nem volt, egyoldalú ordítozás, szitkozódás történt az alperes részéről, ő maga hallgatott.

A felperes álláspontja szerint az, hogy az ügyvezető később bocsánatot kért az ingerültségéért, elegendő lett volna a keresete megalapozottságának megállapítására, ezzel ugyanis az alperes elismerte, hogy nem megfelelően viselkedett. tanúk igazolták, hogy az általa kifogásolt kijelentések nem megfelelő hangnemben az ügyvezető részéről elhangzottak. Téves az a megállapítás is, hogy az alperes elfogadható indokkal kérte a továbbmaradásra, ugyanis a munkaköri feladatait részére kevesebb, mint egy nap alatt át tudta adni. A korábbi távozásra vonatkozó megállapodásukat az ügyvezető egyoldalúan kívánta módosítani, amihez nem járult hozzá, mert az új munkahelyének és neki is kárt okozott volna. A felperes fenntartotta, hogy az alperes ügyvezetője megalázta, személyében sértette, amely a sérelemdíj iránti igényét megalapozta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!