Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.34092/2016/5. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [2003. évi CXXV. törvény (Ebktv.) 5. §, 21. §, 2012. évi I. törvény (Mt.) 79. §] Bíró: Garáné dr. Horváth Diána

íööáóÉőÉőá

Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

1.K.34092/2016/5.

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a Germus és Társai Ügyvédi Iroda ( eljáró ügyvéd: dr. Kékúti Ákos, cím által képviselt felperescím ) a ... elnök által képviselt Egyenlő Bánásmód Hatóság ( cím ) alperes ellen esélyegyenlőségi ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében - nyilvános tárgyaláson - meghozta a következő

Í t é l e t e t:

A bíróság az alperes 2016. október 12. napján kelt EBH/415/12/2016. számú határozatát hatályon kívül helyezi és az alperest új eljárásra kötelezi.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 20.000.- ( Húszezer ) forint perköltséget.

Az eljárási illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s

személy 1 (a továbbiakban: kérelmező) panasszal fordult az alpereshez. Ebben előadta, hogy 2016. február 15. napján létesített munkaviszonyt a felperessel, R2R specialista munkakörben. A felek a munkaszerződés 9.1. pontjában három hónap próbaidőt kötöttek ki. Panaszában arra hivatkozott, hogy a felperes a várandóssága miatt szüntette meg a munkaviszonyát a próbaidő alatt. Előadta, hogy 2016. április 11. napján tájékoztatta közvetlen felettesét, személy2 a várandósságáról, aki ekkor még arról biztosította, hogy emiatt hátrány nem fogja érni, mert a munkájával maximálisan elégedett. A kérelmező 2016. április 22. napjától betegállományban volt, a munkáltató felé ez idő alatt jelezte, hogy előre láthatólag két hétig nem fog dolgozni. A táppénz időtartama alatt, 2016. május 5-én tájékoztatta a felettese, hogy a kérelmező munkaviszonyát azonnali hatállyal megszüntetik, erről egyeztetett a HR igazgatóval, személy 3sal is. A felmondás indokaként a felperes a kérelmező nem megfelelő munkavégzését jelölte meg és kifogásolta, hogy az állásinterjún nem tájékoztatta a munkáltatót arról, hogy lombikprogramban vesz részt, "bár nem ez volt a felmondás oka".

Az alperes 2016. június 3. napján hivatalból eljárást indított a felperessel szemben. A lefolytatott bizonyítási eljárás során a felperest nyilatkozattételre hívta fel, és személyesen meghallgatta a kérelmezőt, a felperest, valamint személy2 tanút.

Az eljárás eredményeként az alperes 2016. október 12. napján kelt EBH/415/12/2016. számú határozatával megállapította, hogy a felperes a kérelmező anyaságával összefüggésben megsértette az egyenlő bánásmód követelményét azzal, hogy a kérelmező munkaviszonyát a próbaidő letelte előtt azonnali hatállyal megszüntette. Ezzel a felperes közvetlen hátrányos megkülönböztetést alkalmazott a kérelmezővel szemben várandóssága miatt. Megtiltotta a jogsértő magatartás jövőbeni tanúsítását, továbbá elrendelte a jogsértést megállapító jogerős határozatnak 30 napra történő nyilvános közzétételét a felperes és a hatóság honlapján. Továbbá a felperessel szemben 500.000.- Ft bírságot szabott ki. A hatóság a határozatát az egyenlő bánásmódról és esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény (a továbbiakban: Ebktv.) 5. § d) pontjára, a 8. § l) pontjára, a 7. § (1) bekezdésére és (2) bekezdésének b) pontjára, a 21. § c) pontjára, a 19. § (1) és (2) bekezdéseire, valamint az Alkotmánybíróság 17/2014. (V.30.) számú határozatára alapította.

Hivatkozott arra, hogy a kérelmező igazolta, hogy a munkaviszony megszüntetésének időpontjában az Ebktv. 8. § l) pontjában meghatározott védett tulajdonsággal rendelkezett. A felperes az Ebktv. 19. § (2) bekezdése alapján nem bizonyította, hogy megtartotta a kérelmezővel szemben az egyenlő bánásmód követelményét illetőleg, hogy nem volt oksági kapcsolat a kérelmező anyasága és a munkáltatói intézkedés között. Az alperes szerint a felmondás valós indoka nem a kérelmező munkavégzésével, illetve nem a munkakör megszüntetésével függött össze. Nem nyert bizonyítást, hogy már a terhesség közlését megelőzően a felperes jelezte volna a kérelmező felé a munkavégzésével kapcsolatos kifogásait. személy 2 tanúvallomását sem találta alkalmasnak a felperesi előadás alátámasztására, mert a tanú csupán "két apróbb dolgot" tudott kifogásként felhozni. Az egyik az volt, hogy a kérelmező egy hiányzó bizonylatról nem kért másolatot, hanem arról a tanút kérdezte. Egy másik alkalommal szintén egy kollégájától kért segítséget egy rendszerrel kapcsolatos probléma miatt. Az alperes megítélése szerint ezek nem minősülnek olyan súlyos kötelezettségszegésnek, amelyek indokolják a munkavállaló munkaviszonyának azonnali hatályú megszüntetését. A hatóság szerint a tanú vallomása nem volt elég konkrét sem a kérelmező által vétett hibák, sem a vele szemben támasztott elvárás szintjét illetően.

Az alperes nem fogadta el a munkakör megszüntetésére vonatkozó felperes kimentést sem. A hatóság álláspontja szerint a felperes e körben előadott érvelése "indoka lehetett volna a felmondásnak, azonban jelen esetben mindez azért nem bír relevanciával, mivel a tanú maga nyilatkozott úgy, hogy fel sem merült, hogy a kérelmezőt tovább foglalkoztatná egy nem specialista munkakörben".

A döntés során figyelemmel volt a hatóság arra, hogy a kérelmező terhességéből kifolyólag táppénzes állományban volt és ennek ismeretében döntött a felperes a munkaviszony megszüntetése mellett. Ebből arra lehet következtetni, hogy a kérelmezőt terhességéből eredő egészségi állapota miatt érte hátrányos megkülönböztetés. Az Európai Unió Bíróságának esetjoga, valamint az Európai Közösségek Tanácsának 92/85/EK. Irányelvének (a továbbiakban: Irányelv) 10. cikke a várandós munkavállalók védelmében tiltja elbocsátásukat, függetlenül attól, hogy arra a próbaidő alatt kerül sor, vagy sem. Az Irányelv a munkaviszony megszüntetését csak nagyon szűk körben, az állapotukkal összefüggésbe nem hozott és különleges esetekben teszi lehetővé. Kifejtette az alperes, hogy a Munka törvénykönyvének 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 66. §-a a rendes felmondás indokolását írja elő a munkáltató részére, a 65. §-a pedig a felmondási tilalmak között nevesíti kifejezetten a várandósságot. Az Mt. X. fejezetének egészét tekintve a várandósság ebben a rendszerben olyan helyet foglal el, ahol a jogalkotó a várandós nő részére magasabb szintű védelem biztosítását írja elő a munkáltatók számára. Ez a hatóság szerint azt jelenti, hogy amennyiben a munkáltató a felmondás indokát nem megfelelő munkavégzésre alapítja, az kizárólag akkor tekinthető jogszerűnek, ha az Mt. 78. § (1) bekezdésében foglaltaknak megfelel. Miután a hatóság ilyen kötelezettségszegést jelen ügyben nem tárt fel, a felperes kimentése sikerre nem vezetett. A szankció alkalmazásának jogalapjaként az Ebktv. 17/A. § (1) bekezdés a), b), c) és d) pontját jelölte meg. A jövőbeni hasonló jogsértések megakadályozása érdekében szükségesnek tartotta a határozat nyilvánosságra hozatalát és bírság kiszabását, melynek mértékének meghatározásakor figyelemmel volt a jogsértés súlyára, a jogsértő állapot folyamatos, jelenleg is fennálló voltára és arra, hogy a kérelmező munkaerőpaci elhelyezkedése korlátozott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!