Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Kfv.35572/2018/8. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (ADÓÜGYBEN hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1995. évi CXVII. törvény (Szja. tv.) 1. §, 4. §, 28. §] Bírók: Hajnal Péter, Huszárné dr. Oláh Éva, Sisák Péter

A határozat elvi tartalma:

A gazdasági társaság számlájáról pénzt felvevő személyt terheli annak bizonyítása, hogy az összeggel a társaság felé elszámolt vagy azt a társaság érdekében használta fel.

***********

A Kúria

mint felülvizsgálati bíróság

ítélete

Az ügy száma: Kfv.I.35.572/2018/8.

A tanács tagjai: dr. Hajnal Péter a tanács elnöke, dr. Sisák Péter előadó bíró, Huszárné dr. Oláh Éva bíró

A felperes: felperes neve

A felperes képviselője: Kises Éva Ügyvédi Iroda (Ügyintéző: dr. Kises Éva ügyvéd)

Az alperes: Nemzeti Adó- és Vámhivatal Fellebbviteli Igazgatóság

Az alperes képviselője: dr. Szabó Erzsébet kamarai jogtanácsos

A per tárgya: adóhatósági határozat bírósági felülvizsgálata

A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: a felperes (31. sorszám alatt)

A felülvizsgálni kért jogerős határozat: Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 1.K.27.811/2017/28. számú ítélet

Rendelkező rész

A Kúria a Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 1.K.27.811/2017/28. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg 15 napon belül az alperesnek 30.000 (harmincezer) forint felülvizsgálati perköltséget.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak - külön felhívásra - 389.700 (háromszáznyolcvankilencezer-hétszáz) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

Az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

Indokolás

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A Nemzeti Adó-, és Vámhivatal Pest Megyei Adóigazgatósága (továbbiakban: elsőfokú adóhatóság) 2013-2014 adóévekre vonatkozóan személyi jövedelemadó és százalékos egészségügyi hozzájárulás adónemben bevallások utólagos vizsgálatára irányuló ellenőrzést folytatott a felperesnél. Az ellenőrzés megállapította, hogy a vizsgált időszakban a felperes egyedüli ügyvezetője és Sz-né D. É-val együtt tulajdonosa volt a 2014. szeptember 10. napjától felszámolás alatt állt SZ. Kft. "f.a." (továbbiakban: Társaság) társaságnak. A társaságnak különböző pénzintézeteknél vezetett bankszámlái felett a felperes volt a rendelkezésre jogosult személy. A bankszámlákról a vizsgált időszakban különböző összegeket készpénzben felvett, illetve arra befizetéseket teljesített, de számlákra és azokról utalásokat is teljesített. A felperes, mint magánszemély más pénzforgalmi számláira is történtek (jogi és természetes) személyek részéről olyan átutalások, amelyek a Társaságot illették meg. A revízió megkísérelte beszerezni a felszámolás alá került társaság iratanyagát, de a felszámoló a 2014. január 1. és szeptember 9. közötti időszakra vonatkozó tevékenységet záró egyszerűsített éves beszámoló, a 2013-2014 évi főkönyvi kivonatok, és a 2013 évi egyszerűsített éves beszámoló kivételével egyéb iratot nem tudott átadni, nyilatkozata szerint iratot a cég felszámolásakor nem kapott, csatolta ellenben a felperes 2015. július 22-én kelt nyilatkozatát, mely szerint a társaság tevékenységet nem végez, vagyona, készpénzállománya nincs.

[2] A vizsgálat megállapította azt is, hogy a felperes bankszámlájára B-né H. Sz. magánszemély által 2014 éven átutalt 1.881.386.-forint a felperes bevételének minősül. A vizsgálat adatai alapján a felperes által a Társaság pénzforgalmi számláiról felvett és arra befizetett, illetőleg átutalt összegek különbségét 2013 éven 8.386.500.-forintot, 2014 évben 7.449.590.-forintot, illetve a B-né H. Sz. által átutalt 1.888.386.-forintot a felperes adóköteles egyéb jövedelmének minősítette. A 2126655758 számú határozatában személyi jövedelemadó adónemben 2013 évre 1.046.635.-forint, 2014 évre 1.262.731.-forint, százalékos egészségügyi hozzájárulás adónemben 2013 évre 1.766.197.-forint, 2014 évre 2.130.859.-forint adókülönbözetet állapított meg, összesen 3.8907.056.-forintot melyet adóhiánynak minősített. Kiszabott 6.206.422.-forint adóbírságot, és felszámított 288.962.-forint késedelmi pótlékot.

[3] A fellebbezés folytán eljáró alperes a 2017. március 22. napján kelt 2233875067 számú határozatával az elsőfokú határozatot megváltoztatta, a felperes terhére személyi jövedelemadó adónemben 2.239.224.-forint adókülönbözetet, százalékos egészségügyi hozzájárulás adónemben 3.778.690.-forint adókülönbözetet állapított meg, melyeket teljes egészében adóhiánynak minősített. Az adóhiány után összesen 12.035.828.-forint adóbírságot szabott ki, és felszámított 283.625.-forint késedelmi pótlékot is. Megállapította, hogy a felperes a tényállást a döntéshez szükséges mértékig feltárta, a bizonyítékokat összegyűjtötte és mérlegelte, a jogszabályokat helyesen alkalmazta. A felperes az őt terhelő bizonyítási kötelezettség ellenére nem bizonyította, hogy a Társaság bankszámlájáról felvett összegekkel a Társaság felé bármilyen módon elszámolt, volna. A B-né H. Sz. által átutalt összeg ugyan nem vitásan a Társaságot illette meg, a felperes azonban nem igazolta, hogy azzal a Társaság felé elszámolt volna, vagy azt a Társaság érdekében használta volna fel. A felperes által az elsőfokú határozat elleni fellebbezéshez fénymásolatban csatolt 6 db pénztárbizonylat kapcsán kifejtette, hogy azokat a felperes javára szóló bizonyítékként értékelni nem lehetett. A Társaság iratanyaga, könyvviteli nyilvántartása nem áll rendelkezésre, ezek hiányában a bankszámláról felvett pénzösszegek sorsa nem igazolt, önmagukban a pénztárbizonylatok más, a tartalmukat alátámasztó bizonyíték hiányában nem alkalmasak a társasággal történő elszámolás megállapítására. Külön kiemelte, hogy a felperes az adóhatóság felhívása ellenére korábban rendelkezésre álló iratait becsatolta, azok között a fellebbezéshez csatolt bizonylatok nem szerepelnek, és a felperes kérdésre is úgy nyilatkozott, hogy más irattal nem rendelkezik.

[4] Elfogadta ugyanakkor a másodfokú adóhatóság a 2014. július 10-én a M. Kft. részére teljesített 562.040.-forint összegű átutalást a társaság érdekében történt pénzfelhasználásnak, ezért összegével a felperesi bevételt csökkentette, és az elszámolást ennek megfelelően pontosította.

[5] Határozatának indokolásában alperes hivatkozott a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (továbbiakban: Szja.tv.) 1.§, 4.§, §, 28. §, 29. § (1), (3), (4) bekezdés, 30-31. §, az egészségügyi hozzájárulásról szóló 1998. évi LXVI. törvény (a továbbiakban: Eho.tv.) 3. § (1) bekezdés, az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (a továbbiakban: Art.) 178. § 3.) és 18.) pontjára, 170. § (1)-(2) bekezdés, 189. §-ára, az Art. 170. §, 171. §-ára.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[6] A felperes elsődleges kereseti kérelmében az alperes határozatának az elsőfokú határozatra is kiterjedő hatályon kívül helyezését, másodlagosan az alperesi határozat megváltoztatását, a joghátrányok törlését kérte. Arra hivatkozott, hogy az Art. 97. § (4) bekezdésében foglaltak szerint az adóhatóság a tényállást nem tárta fel teljes körűen, a felperes és a közös háztartásban élők jövedelmeit, kiadásait, életkörülményeit nem vizsgálta. Az elsőfokú határozat elleni fellebbezéséhez csatolt bizonylatok mellőzése kapcsán az Art. 137. § (1) bekezdésére hivatkozással azok kérte figyelembe venni előadva, hogy azok nem a társaság iratanyaga, hanem a saját példányai.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!