Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2015.3.70 A megelőző távoltartás elrendeléséhez nem elegendő a bántalmazás valószínűsítése, hanem az szükséges, hogy az eset összes körülményéből a hozzátartozók közötti erőszak elkövetésére megalapozottan lehessen következtetni.

Kapcsolódó határozatok:

Budapesti XX. XXI. és XXIII. Kerületi Bíróság., Fővárosi Törvényszék Pkf.636231/2014/3., Kúria Pfv.21305/2014. (*BH 2015.3.70*)

***********

Válófélben lévő házastársak közötti konfliktushelyzetben, amelynek kialakulásában mindkét fél magatartása közrehatott, a kérelmezett által tanúsított egyszeri, kifogásolható magatartás nem ad alapot a személyi szabadságot súlyosan korlátozó, azzal az adott esetben arányban nem álló távoltartás elrendelésére [2009. évi LXXII. tv. (Hketv.) 1. §, 16. § (1) bek., Pp. 206. § (1) bek.].

[1] Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a kérelmező és a kérelmezett házastársak, két közös gyermekük van. A felek házassága az együttélés során megromlott, az intim viszonyuk már korábban megszakadt. A kérelmező 2014. április 28-án a gyermekekkel együtt édesapjához költözött a család közös lakóhelyéül szolgáló ingatlanból, április 30-án azonban visszatértek. A kérelmezett 2014. április 30-án keresetet nyújtott be a házasság felbontása és a szülői felügyeleti jog gyakorlása iránt, kérte továbbá ideiglenes intézkedés meghozatalát annak érdekében, hogy a per jogerős befejezéséig kizárólagosan ő gyakorolhassa a szülői felügyeleti jogot. A kérelmező 2014. május 30-án a gyermekekkel együtt ismételten elköltözött a család közös lakóhelyéül szolgáló ingatlanból, ahová azóta sem tértek vissza.

[2] A kérelmező megelőző távoltartás elrendelését kérte a kérelmezettel szemben a maga és a kiskorú gyermekek vonatkozásában. Kérte továbbá a megelőző távoltartás elrendelését a saját és a kiskorú gyermekek életvitelszerű tartózkodására szolgáló ingatlan tekintetében is. Előadta, hogy a kérelmezett az együttélés során többször tettleg bántalmazta, valamint rendszeresen az emberi méltóságát és szabadságát sértő viselkedést tanúsított. A gyermekek a bántalmazásnak több alkalommal szemtanúi voltak. A kérelmezett dühkitörései, indulatossága félelemben tartja a kérelmezőt és a gyermekeket. Utalt rá, hogy a kérelmezett rendszeresen alkoholt fogyaszt, amely befolyásolja a magatartását. A kérelem előterjesztésének közvetlen előzményeként a 2014. április 27. napján történt veszekedést, majd a 2014. május 29-én történt veszekedést és az annak nyomán kialakult tettleges bántalmazást jelölte meg. Ennek hatására költözött el a gyermekekkel a közös otthonból, ahová nem is mernek visszatérni.

[3] A kérelmezett vitatta az erőszak megvalósítását. Állítása szerint a kérelmező labilis idegzetű, instabil személyiség, aki kiprovokálja a veszekedéseket, és magát állítja be áldozatként. Nem vitatta, hogy évekkel korábban sor került dulakodásba torkolló veszekedésre, vitatta ugyanakkor a 2014. április 27-én és 2014. május 29-én történtekkel kapcsolatos kérelmezői előadást annak elismerése mellett, hogy 2014. május 29-én valóban történt a házasfelek között szóváltás és dulakodás. Tagadta, hogy ezt megelőzően, 2014. április 27-én fenyegetően, félelemkeltően viselkedett volna, a 2014. május 29-i nap eseményeit pedig - néhány részlet kivételével - a kérelmező előadásától eltérően adta elő.

[4] Az elsőfokú bíróság végzésével a megelőző távoltartás elrendelése iránti kérelmet elutasította. A bizonyítékok összességét mérlegelve nem találta kétséget kizáróan megállapíthatónak a kérelmezett által a kérelmező és a felek kiskorú gyermekei sérelmére hozzátartozók közötti erőszakot megvalósító cselekmények elkövetését.

[5] A másodfokú bíróság végzésével az elsőfokú bíróság végzését megváltoztatta, és előírta a kérelmezettnek, hogy a határozat kézhezvételét követő 15 napig tartsa távol magát a kérelmezőtől, a közös kiskorú gyermekektől, valamint az életvitelszerű tartózkodásukra szolgáló lakástól.

[6] A másodfokú bíróság úgy ítélte meg, hogy az elsőfokú bíróság a tényállást teljes körűen feltárta, többórás meghallgatást tartott, azonban a tényeket tévesen mérlegelte, ezért a végzés megváltoztatása volt indokolt.

[7] A jogerős végzés ellen a kérelmezett nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben annak hatályon kívül helyezését és az elsőfokú végzés helybenhagyását kérte.

[8] A felülvizsgálati kérelem indokolása szerint az elsőfokú bírósággal szemben a másodfokú bíróság nem fordított kellő figyelmet az eljárás során keletkezett iratokra, így a kérelmezett ellenkérelmében foglaltakra sem, ezzel megsértette a Pp. 206. § (1) bekezdésében foglaltakat, azaz a bizonyítékok okszerű és következetes értékelésének szempontjait. Ez pedig jogszabálysértő módon kihatott a döntésére is, amikor megalapozatlan távoltartó végzést hozott.

[9] A másodfokú bíróság - végzésének indokolása szerint - a kérelmezőtől nem várta el előadása bizonyítását, elegendőnek tekintette az események valószínűsítését. Ez azonban sérti a hozzátartozók közötti erőszak miatt alkalmazható távoltartásról szóló 2009. évi LXXII. törvény (Hketv.) 16. § (1) bekezdésében foglaltakat, ami a rendelkezésre álló bizonyítékok összességében való értékelését követeli meg, összhangban a Pp. előírásaival. A másodfokú bíróság a valószínűség szintjén sem támasztotta alá a végzését, olyan megállapításokat tett, amelyek alapvetően ellentmondanak az ügyben keletkezett iratok tartalmának, de még a kérelmező előadásainak is.

[10] A kérelmező felülvizsgálati ellenkérelmet nem terjesztett elő.

[11] A felülvizsgálati kérelem a következők szerint alapos.

[12] A Hketv. miniszteri indokolásának általános része kimondja, a törvény arra irányul, hogy még azt megelőzően kezelje a családon belüli erőszak jelenségét, mielőtt egy súlyosabb helyzet, a sokszor helyrehozhatatlan következményekkel járó bűncselekmény bekövetkezne. Az a célja, hogy hatékony és megfelelő jogszabályi védelmet nyújtson az ártatlan áldozatoknak. A törvény 1. §-a határozza meg azt, hogy milyen magatartás tekinthető hozzátartozók közötti erőszaknak. Az (1) bekezdés a) pontja értelmében ennek minősül a bántalmazó által a bántalmazott sérelmére megvalósított, a méltóságot, az életet, a szexuális önrendelkezéshez való jogot, továbbá a testi és lelki egészséget súlyosan és közvetlenül veszélyeztető tevékenység. A 16. § (1) bekezdése értelmében megelőző távoltartást a bíróság akkor rendel el, ha az eset összes körülményéből, így különösen a bántalmazó és a bántalmazott által előadott tényekből, a hozzátartozók közötti erőszakra utaló jelekből, a bántalmazó és a bántalmazott magatartásából és viszonyából, a hozzátartozók közötti erőszak elkövetésére megalapozottan lehet következtetni. Ezen rendelkezést azonban az értelmező rendelkezések között elhelyezkedő - korábban idézett - 1. § (1) bekezdésében foglaltakkal összhangban kell értelmezni, illetve alkalmazni.

[13] A fentiekkel szemben a másodfokú bíróság kizárólag a Hketv. 16. § (1) bekezdésének szövegét elemezve jutott arra a következtetésre, hogy a távoltartás elrendeléséhez - ami átmenetileg korlátozza a kérelmezett tartózkodási szabadságát, szülői felügyeleti jogát, illetve a gyermekével való kapcsolattartási jogát - elegendő a hozzátartozók közötti erőszak megtörténtének valószínűsítése. A Hketv. 16. § (1) bekezdésében foglaltakat azonban - a korábban kifejtettek szerint - a törvény egyéb rendelkezéseivel összhangban kell alkalmazni, tekintettel arra is, hogy a megelőző távoltartás elrendeléséről való döntéshez az eset összes körülményének figyelembevétele szükséges. Ilyenek többek között az érintettek által elő­adott tények, illetve a felek magatartása és viszonya.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!