Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1979.12.411 I. A kulturális, művészi cél elérésére csak akkor jöhet létre polgári jogi társaság, ha a cél elérése gazdasági tevékenységet (rendezvények szervezése, elszámolása, a szükséges tárgyak beszerzése stb.) kíván. Valamely művészegyüttes személyi összetételének megváltozása egymagában nem jelenti az együttes megszűnését és új együttes alakulását. A művészegyüttes az eredetileg felvett nevét a tagok személyében bekövetkezett változás után is viselheti [Ptk. 77. §, 573. §].

II. A művészegyüttesből kivált tag számára az okozhat sérelmet, ha az együttes személyi összetételének megváltozása olyan művészi karakter- és színvonalváltozással járna, amely a kivált tagnak - mint az együttes korábbi tagjának - művészi hírnevét is veszélyeztetné [Ptk. 78. §].

III. Nem tekinthető jogellenesnek az, ha a művészegyüttes tagjai nem kívánják művészi tevékenységüket valamely taggal közösen tovább folytatni [Ptk. 339. §].

IV. A művészegyüttes tagjainak jó hírnevét sérti az együttesből kivált tag részéről másoknak olyan levelek küldése, amelyeknek a tartalma alkalmas arra, hogy a címzettekben a művészegyüttesre hátrányos véleményt alakítson ki [Ptk. 78. § (2) bek., 84. § (1) bek.].

I. A Legfelsőbb Bíróság tényként állapította meg, hogy az alperesek 1957-ben alapították meg azt a vonósnégyest, amely eredetileg "K.-vonósnégyes" néven működött. Ebből az együttesből 1960-ban M. L. IV. r. alperes kivált, mert pályáját szólistaként kívánta folytatni. Helyét B. K. felperes foglalta el. Ez az együttes 1963-ban felvette a B.-vonósnégyes művészi elnevezést és sikerei elismeréseként előbb Liszt-díjban (1964.), majd Kossuth-díjban (1970) részesült. Az együttes az idők folyamán kiemelkedő sikereket ért el, világhírnévre tett szert. Játékukról nagyszámú hangfelvétel is készült.

Az együttes tagjai 1963-tól kezdődően az Országos Filharmónia másodállású alkalmazottai voltak. Belföldi hangversenyeiket az Országos Filharmónia, külföldi hangversenykörútjaikat pedig a Nemzetközi Koncertigazgatóság szervezte. Főleg a kezdeti időkben a tagok maguk is végeztek a fellépésekkel kapcsolatos adminisztratív, technikai jellegű teendőket, kottáik egy részét maguk szerezték be. Sikereik nyomán nagy értékű hangszereket is kapták használatra.

1976. november 2. napján az I-III. r. alperesek közölték a felperessel, hogy a vonósnégyesben való további közreműködésére nem tartanak igényt. Már elvállalt kötelezettségei egy részének 1977 nyaráig az együttes jórészt eredeti összeállításában mégis eleget tett. 1977 nyarán megszűnt a felperes és az Országos Filharmónia között fennállott munkaviszony is. 1977 közepétől a felperes helyét M. L. IV. r. alperes végleg átvette. Az együttes azóta új összetételében hangversenyez; ilyen módon tett eleget néhány olyan hangverseny-kötelezettségének is, amelyekre vonatkozó szerződéseket még a felperessel fennállt együttműködés ideje alatt készítették elő, illetőleg kötötték meg.

Azt követően, hogy az I-III. r. alperesek közölték a felperessel a jövőre vonatkozó elképzeléseiket, a felperes több személyhez intézett leveleket. Ezekben a címzettek segítségét kérte annak eléréséhez, hogy egyes külföldi impresszáriók ragaszkodjanak a vonósnégyesnek az eredeti összetételben, tehát a felperes részvételével történő fellépéséhez.

A felperes többször módosított keresetében azt kérte: a bíróság tiltsa el az alpereseket a "B. Vonósnégyes" művészi név használatától, kötelezze őket megfelelő elégtétel adására és kártérítés megfizetésére, valamint a perköltségek viselésére. Másodlagos kereseti kérelme - a névhasználattól eltiltás iránti kérelme sikertelensége esetére - az együttes (tagjai) számára adott díjak és kitüntetések használatától eltiltásra, illetőleg kártérítés megfizetésére irányult. Az alperesek a felperes keresetének teljes elutasítását kérték.

Az alperesek a felperessel szemben viszontkeresetet támasztottak. Kérték, hogy a bíróság tiltsa el a felperest minden, az alperesek művészi jó hírnevét veszélyeztető hírveréstől. Kérelmük indokául előadták: a felperes a fentebb már említett leveleivel a rádióban 1976. december 25-én elhangzott K.-féle recenziót, valamint P. M. zenekritikusnak egy, a "Magyar Nemzet" c. napilapban 1977. március 5-én megjelent kritikáját német, illetőleg angol nyelven külföldön olyan módon terjeszti, hogy ezzel a felperes az alperesek művészi hitelét rontja. A felperes a viszontkereset elutasítását kérte.

Az első fokú bíróság ítéletében azt állapította meg, hogy az alperesek a "B.-vonósnégyes" felvett művészi nevet változatlan szöveggel jogosulatlanul használják. Ettől őket eltiltotta és kötelezte őket, hogy előadóművészi tevékenységük során ezt a nevet megfelelő megkülönböztető toldattal használják. Kötelezte továbbá az alpereseket, hogy a felperesnek 15 nap alatt fejenként 10 000 Ft-ot kamataival együtt fizessenek meg, míg a felperesnek ezt meghaladó keresetét elutasította.

A viszontkereset folytán az első fokú bíróság azt állapította meg, hogy a felperes az I-III. r. alperesekkel szemben személyes jó hírnevük sérelmére jogsértést követett el. A bíróság a felperest a jogsértés abbahagyására kötelezte és a további jogsértéstől eltiltotta. Az I-III. r. alperes ezt meghaladó viszontkeresetét, valamint a IV. r. alperes viszontkeresetét teljes egészében elutasította.

Az első fokú bíróság ítélete ellen benyújtott fellebbezésében a felperes az alpereseknek a kereseti kérelem szerinti marasztalását kérte. Az alperesek fellebbezésükben a kereset teljes elutasítását, valamint azt kérték, hogy a Legfelsőbb Bíróság teljes egészében adjon helyt viszontkeresetüknek.

II. A felperes fellebbezése alaptalan, az alperesek fellebbezése alapos.

A Legfelsőbb Bíróság nem ért egyet az első fokú bíróságnak azzal az álláspontjávai, amely szerint a felperes és az I-III. r. alperesek művészi tevékenységüket polgári jogi társaságként folytatták.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!