Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21056/2012/3. számú határozata szerződési feltételek érvénytelenségének megállapítása (TISZTESSÉGTELEN szerződési feltételek érvénytelenségének megállapítása) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 123. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 209. §] Bírók: Magosi Szilvia, Merőtey Anikó, Németh László

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék G.41178/2011/8., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.21056/2012/3.*, Kúria Gfv.30077/2013/3. (BH 2013.9.249)

***********

éíööáóéáíáéáíáÉőÉőáéööööFővárosi Ítélőtábla

4.Pf.21.056/2012/3.

A Fővárosi Ítélőtábla dr. Kispál Edit ügyvéd által képviselt I. rendű és a II. rendű felpereseknek, a Volsik és Juhász Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Juhász Balázs ügyvéd) által képviselt alperes ellen, tisztességtelen szerződési feltételek érvénytelenségének megállapítása iránt indított perében, a Fővárosi Törvényszék 2012. április 18. napján meghozott 15.G.41.178/2011/8. számú ítélete ellen a felperesek részéről 9. sorszám alatt előterjesztett fellebbezése folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét a per főtárgya tekintetében helybenhagyja, míg a további rendelkezéseit részben és akként változtatja meg, hogy a felpereseket perköltség fizetésére kötelező rendelkezést mellőzi, az állam terhén maradó kereseti illeték összegét pedig 27.000 (huszonhétezer) forintra felemeli.

Kötelezi a Magyar Államot, hogy fizessen meg az alperesnek 15 nap alatt 50.000 (ötvenezer) forint + ÁFA mértékű együttes első és másodfokú perköltséget.

Megállapítja, hogy a le nem rótt 48.000 (negyvennyolcezer) forint fellebbezési eljárási illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

Az I-II. rendű felperesek keresetükben azt kérték, hogy a Ptk. 209/A. § (2) bekezdése, 209/B. § (1) bekezdése alapján állapítsa meg a bíróság a 2010. július 28-tól augusztus 1-ig tartó, de végül elmaradt .... Fesztiválra szóló belépőjegyek hátoldalán feltüntetett általános szerződési feltétel utólagos, az alperes honlapján 2010. július 27-én és július 30-án megjelent módosításának semmisségét - annak tisztességtelensége okán - a kikötés nyilvánosságra hozójával szerződő valamennyi félre kiterjedő hatállyal, valamint állapítsa meg a Ptk. 205/A. § (1), (3) bekezdése, 207. §-a alapján az alperes helytállási kötelezettségét a jegyek vételárának visszatérítésére vonatkozóan.

Előadták, hogy az alperes a fogyasztók széles körét érintően jegyértékesítést végzett saját jegyiroda hálózatán keresztül a ... Fesztiválra, azonban a rendezvény szervezője a kezdést megelőzően bejelentette a rendezvény elmaradását. A fogyasztók az értékesített jegyek hátoldalán, illetve az alperes honlapján olvasható tájékoztatásnak megfelelően nagy számban bejelentették a jegyek árára vonatkozó visszatérítési igényüket az alperesnek, de az elzárkózott a fogyasztói igények teljesítésétől. A felperesek álláspontja szerint a fogyasztók és az alperes között szerződéses jogviszony jött létre. A jegyek hátoldalán és az alperes honlapján olvasható tájékoztatás az alperes általános szerződési feltételének minősül, melyben a szavak általánosan elfogadott jelentése szerint maga vállalta a jegyek visszatérítését, majd ezen általános szerződési feltételeket a jóhiszeműség és tisztesség követelményének megsértésével a vele szerződő félek hátrányára egyoldalúan, indokolatlanul és utólag megváltoztatta. Az adott esetben a tisztességtelen feltétel mindkét tartami összetevője megvalósult, mert egyrészt a feltételeket kidolgozó fél a jóhiszeműség követelményét megsértve járt el, hiszen utólagosan változtatta meg a szerződési feltételeket, másrészt a szerződésből eredő jogosultságait és kötelezettségeit egyoldalúan és indokolatlanul a másik fél hátrányára állapította meg, és arra kívánja kötelezni a fogyasztókat, hogy a rendezvényszervezőtől követeljék vissza a jegyek vételárát, jóllehet abban a tudatban vásárolták meg a jegyeket, hogy azok árát a koncert elmaradása esetén a az alperes fogja visszatéríteni. A korábbi szerződéses feltételek a honlapon nem voltak közzétéve és az alperes nem jelölte meg, hogy mikori hatállyal módosítja a visszaváltás feltételeit.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását és a felperesek perköltségben való marasztalását kérte. Védekezése szerint a jegy hátoldalán feltüntetett feltételek nem az alperesi társaság feltételei, a visszaváltás helyének és időtartamának megadása a rendezvényszervező tájékoztatása. E feltételeket nem az alperes, hanem a rendezvényszervező változtatta meg, amikor közleményét számos egyéb sajtófelület mellett az alperes honlapján is közzétette. Az alperesnek a visszaváltásra a rendezvényszervezővel volt szerződése, aki a megbízást visszavonta, így a visszaváltási kötelezettség az alperest már nem terheli, melyről a fogyasztókat nem az alperes, hanem a rendezvényszervező tájékoztatta. A honlapján szereplő információk arra az esetre vonatkoznak, ha a visszaváltást az alperes végzi, az adott esetben azonban nem ez a helyzet. Az alperes hangsúlyozta, nem áll szerződéses kapcsolatban a fogyasztókkal, így azok szerződésből eredő jogosultságait és kötelezettségeit sem módosíthatta. A kérdések és válaszok formájában közzétett tájékoztatót nem vitásan módosította, e tájékoztató azonban nem általános szerződési feltétel, hanem egy, az interneten elterjedt segítségnyújtási forma, amelyben a válaszadó a gyakran felmerülő kérdéseket válaszolja meg. Amennyiben ez a kérdezz-felelek mégis általános szerződési feltételnek minősülne, annak az általános jogelvek szerint nem lenne visszaható hatálya. Az alperes hivatkozott továbbá arra is, hogy a Legfelsőbb Bíróság állásfoglalása szerint kizárólag a jegyvásárló és a rendezvényszervező között jött létre szerződéses jogviszony, melyből következően az alperes szerződéses feltételeket sem tud támasztani a jegyvásárlóval szemben, így azok megváltoztatásáról, megtámadásáról sem lehet szó. Egyebekben a honlapon megjelölt, keresetben hivatkozott tájékoztatás a változtatást követő jegyvásárlásokra vonatkozott. Az alperes álláspontja szerint egy szerződési feltételnek a tartalma lehet csak tisztességtelen, az nyilvánvalóan nem lehet kereset tárgya, hogy a szerződési feltételek módosításának ténye a tisztességtelen.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította és kötelezte az I-II. rendű felpereseket, fizessenek meg egyetemlegesen az alperesnek 125.000 forint perköltséget, egyebekben akként rendelkezett, hogy a felperesek személyes illetékmentessége folytán le nem rótt 21.000 forint kereseti illetéket az állam viseli. Az ítélet indokolásában kifejtett álláspontja szerint az alperes és a rendezvényszervező közötti jegypénztári megállapodásból egyértelműen megállapítható, hogy az alperes által forgalmazott jegy megvásárlásával a fogyasztó mind az alperessel, mind a rendezvényszervezővel egyszerre létesített jogviszonyt. A jegy ellenértékeként fizetendő vételár a rendezvényen való részvétel ellenértékén túl ugyanis tartalmazza az alperes szolgáltatási díját is a jegypénztári megállapodás elszámolással kapcsolatos rendelkezései szerint. A jegyek hátoldalán szereplő feltételek ehhez képest az alperes által is alkalmazott szerződési feltételeknek minősülnek, azonban e szerződési feltételek kapcsán a kereset jogot nem érvényesített. A kereset az alperes honlapján a gyakran ismételt kérdések rovatban 2010. július 27-én és július 30-án közzétett tájékoztatás mint általános szerződési feltétel módosításának tényét sérelmezte. A felperes állításával ellentétben a közzétett nyilatkozatot nem lehet általános szerződési feltételnek minősíteni, az csupán a fogyasztók részére kiadott tájékoztató. A nyilatkozat az alperes weblapján a szerződési feltételek rovattól jól elkülönülő, egyértelmű megjelenítés és besorolás alatt, az előbb hivatkozott rovatban került közzétételre. A nyilatkozat nem alkalmas szerződéses jogviszony létrehozására az alperes és a fogyasztó között, így a felperes állításával szemben a Ptk. 207. §-ában foglaltak sem vonatkoznak a tájékoztatóban foglaltakra. Tekintettel arra, hogy a tájékoztatás nem általános szerződési feltétel, ezért a Ptk. 209/B. §-ában foglalt feltételek hiányában nem megalapozott a felperesek keresete. Az elsőfokú bíróság az I-II. rendű felpereseket a Pp. 78. § (1) bekezdése alapján kötelezte a perköltség megfizetésére.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!