Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1996.2.84 I. A közös tulajdonban álló ingatlan használati módjának szabályozása nem eredményez szolgalmi jogokat [Ptk. 140. §, 167-168. §].

II. A szolgalom alapításánál a szolgáló felek birtokosainak érdekét nyomatékosan figyelembe kell venni [Ptk. 169. § (1) bek.].

III. A szolgalomalapítással keletkező értékcsökkenés figyelembevétele szükséges az egyensúlyi helyzet megteremtéséhez.

A másodfokú bíróság jogerős ítéletével megállapított tényállás szerint a felperesi jogelődök a jelenleg a felperes tulajdonában lévő ingatlant a helyi egyházközségtől az 1949. szeptember 14. napján megkötött adásvételi szerződéssel átjárási szolgalmi jog biztosításával szerezték meg. Ennek az átjárási szolgalomnak az ingatlan-nyilvántartásba (akkor telekkönyvbe) történő bejegyzése nem történt meg. Ennek ellenére az engedélyezett szolgalmat az egyházközség tulajdonában visszamaradt ingatlanrészen - amelynek tulajdonjogát később az alperesek szerezték meg - a felperes és a perindítás előtt elhunyt házastársa a házastárs haláláig tényleges gyakorolta az egyházközség által 1949-ben biztosított terjedelemben és nyomvonalon.

Megállapította a bíróság, hogy a felperesi ingatlan rendeltetésszerű használatához a szolgalom gyakorlására a mezőgazdasági rendeltetésű földrészleten végzendő tavaszi és őszi munkák idején, valamint tüzelőszállítás céljára feltétlenül szükség van, a gépkocsival történő megközelítésre pedig kizárólag az alperesi ingatlanon keresztül nyílik lehetőség, mert a felperesi ingatlan gépkocsibeállásra alkalmas közúttal nem érintkezik.

A szakértő által megállapított több lehetőség közül a másodfokú bíróság a korábbi használatnak megfelelő nyomvonalon látta indokoltnak a szolgalom biztosítását. Ehhez képest akként rendelkezett, hogy a felperes tulajdonában álló ingatlan javára és az alperes tulajdonában lévő ingatlan terhére a 17. sorszám alatti szakvéleményhez csatolt vázrajzon pirossal jelölt ingatlanrészen biztosít átjárási szolgalmi jogot oly módon, hogy "az uralkodó telek mindenkori birtokosa az átjárást a tavaszi és őszi munkák idején szükség szerint, valamint tüzelőszállítás céljára gyakorolhatja". Kötelezte az alpereseket, hogy a szolgalmi jog gyakorlása idejére a perbeli ingatlanok közötti átjáró és bejárati kapu használatát a szolgalmi jog gyakorlói részére biztosítsák.

A jogerős ítélet ellen az alperesek terjesztettek elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben részint a megállapított tényállás helyességét, részint pedig a jogszabályi rendelkezések nem megfelelő alkalmazását sérelmezték.

A felülvizsgálati kérelem a következők szerint alapos.

I. Tévesen jutott a másodfokú bíróság arra a ténybeli és jogi megállapításra, hogy a felperes jogelődei az akkor tulajdonos helyi egyházközséggel 1949. szeptember 14. napján megkötött adásvételi szerződéssel az alperesi ingatlanon szerződéses átjárási szolgalmi jogot szereztek.

A periratokból egyértelműen megállapítható, hogy a hivatkozott szerződés megkötésének időpontjában a jelenlegi felperesi és alperesi ingatlan még egységes jószágtestet alkotott, amelynek használata volt a jelenlegi ingatlan-nyilvántartási állapot szerint megosztott. A felperesi jogelődök ennek a megosztott használatú ingatlannak azt a részét szerezték meg, amely lovas kocsival történő bejárásra alkalmas közúttal valóban nem érintkezett. Erre figyelemmel engedélyezett az eladó egyházközség a használatában maradt ingatlanhányad általa birtokolt részén a felperesi jogelődök részére átjárási lehetőséget. Ez azonban nem szolgalomalapítás, hanem a közös tulajdonú ingatlan használatának szabályozása, közös tulajdonú ingatlanon ugyanis az elkülönült használatú területekre szolgalom alapítása fogalmilag kizárt (Ptk. 140. §).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!